Veleba: Chtěli nás vygumovat, ale nepodařilo se. Za někoho mluví média, například Moravec!

09.10.2016 18:05

ROZHOVOR Devět krajských zastupitelstev uvítá po sobotních volbách zastupitele zvolené za koalici Strany práv občanů a strany Svoboda a přímá demokracie. Mediálně nejviditelnější tváří společné kandidátky byl předseda SPD Tomio Okamura, předseda SPO Jan Veleba si však rozhodně nemyslí, že by někdejší „Zemanovci“ měli v partnerství hrát druhé housle. Právě naopak.

Veleba: Chtěli nás vygumovat, ale nepodařilo se. Za někoho mluví média, například Moravec!
Foto: Archiv Jana Veleby
Popisek: Traktor Zetor tour 78
reklama

Jak hodnotíte výsledek SPO ve volbách?

Výsledek hodnotím velmi dobře. Když jsem podobné otázky dostával před volbami, tak jsem považoval za úspěch sedm krajů, počítal jsem skromně spíše s pěti. Skutečnost je taková, že jsme v koalici s SPD, která kandidovala v jedenácti krajích, byli úspěšní v devíti.  A to je opravdu dobrý výsledek. A tam, kde jsme se do zastupitelstva nedostali, třeba v kraji Středočeském, to bylo o necelé čtyři desetiny procenta, takže opravdu nechybělo mnoho.

My jako SPO máme šestnáct krajských zastupitelů, náš koaliční partner SPD patnáct. Je to po mnoha hubených letech opravdu velmi dobrý výsledek.

Hovořil jste o vyjednávání o krajských koalicích. Jaké jsou v tomto směru vaše ambice? Do kolika koalic byste se chtěli dostat?

Byl bych rád, aby se naše strana posunula dál a měla takový vliv, aby skutečně ovlivňovala krajskou politiku. A aby v rámci těch krajů také mohla prosazovat svůj program. Já sám si myslím, že se na politické mapě zrodila nová vlivná síla, a byl bych rád, aby její vliv byl cítit.

Přál bych si, abychom se do některé z koalic dostali, ale odhadovat koaliční vyjednávání je příliš brzo. Jsem si však jist, že náš koaliční potenciál je velmi zajímavý, neboť ve dvou krajích jsme překonali sedm procent. Navázali bychom tím na naše působení v koaličních radách v Pardubickém a Zlínském kraji v minulém volebním období. Myslím, že by se to mělo podařit.

Fotogalerie: - Veleba rozjel kampaň na traktoru

Senátor Jan Veleba odstartoval předvolební kampaň ...
Ostrý start kampaně koalice SPO a SPD na Vysočině
Senátor Veleba odstartoval kampaň na náměstí v Nov...
Krajští kandidáti koalice SPO a SPD
Senátor Jan Veleba odstartoval předvolební kampaň ...
Ostrý start kampaně na Vysočině

Co jsou vaše hlavní programové priority, na které při utváření koalic budete klást důraz?

Vidím témata dvojího druhu. Jedná se o krajskou úroveň, takže důležitá samozřejmě budou typicky „krajská“ témata. Kdybych vzal konkrétně náš kraj Vysočina, tak ten jsem projel v kampani skutečně celý. Těch 3360 kilometrů jsem projel na traktoru Zetor Krystal 160, přičemž 22 z 23 etap této „Traktor Zetor tour“, jak jsem to nazval, jsem odřídil sám. Jezdil jsem skoro výhradně po silnicích druhé a třetí třídy a viděl jsem, jakou mají úroveň. Opravovat je do přijatelného stavu, to je samozřejmě nekonečný příběh, ale jsou věci, které se prostě musí vyřešit. Zejména kamionová doprava. Ty kamiony se prostě musí omezit. Oni o těch komunikacích všichni melou, ale nikdo to neprojel takto in natura, jako já.

V tomto případě si myslím, že by od krajů, které ty důsledky pak musí řešit, měla přijít zákonodárná iniciativa, aby se s těmi kamiony něco dělalo. Další témata jsou notoricky známá, jako zdravotnictví nebo programy pro seniory. To bych považoval za téma zásadního významu, protože společnost skutečně stárne. Na Vysočině bude v roce 2020 sto tři tisíc seniorů starších 65 let, když v roce 2005 tam takových bylo 73 tisíc.

Důležitá samozřejmě budou i celostátní témata. A to zejména migrace, protože ta se bude týkat i nás, až Němci začnou řešit ty statisíce migrantů, co tam nedostanou azyl. Takže budeme řešit především krajská témata, ale je třeba si uvědomit, že kraje mohou tlakem zespodu iniciovat řešení celostátních témat, která se jich týkají. A my určitě budeme využívat toho, že máme zástupce v devíti krajích.

Dalším celostátním tématem, které určitě budeme chtít řešit, je Česká televize. Dnes je neděle, a to Václav Moravec vysílá své monotónní mnohahodinové hodnotící pořady. My jsme se dokázali dostat do většiny krajských zastupitelstev, a já nedostal ve veřejnoprávním vysílání ani vteřinu času. Umně se zde totiž vytváří informační prefabrikát, který má vymazat koalici SPO a SPD. Má z toho zbýt jen tak SPD, Strana práv občanů má být vygumována.

Když už jste začal téma spolupráce SPO a SPD. Jak by se měla nadále rozvíjet?

Především si přeji, abychom zúročili výsledek v krajských volbách. Voliči nám totiž dali své hlasy, aby se konečně něco dělalo. Proto bychom měli svůj mandát využít ke skutečnému řešení problémů. A já ty starosti voličů znám, protože jsem mezi nimi byl dnes a denně. A nejezdil jsem mezi ně v nablýskané limuzíně jako devadesát procent ostatních, ale na traktoru v džínách. A nebyla to žádná póza, já jsem mechanizátor a s traktorem jsem skutečně léta jezdil. A voliči byli ke mně velmi otevření, určitě víc, než kdybych s nimi mluvil v obleku s uvázanou kravatou.

Proto chci prosazovat, abychom v krajích pro lidi skutečně začali pracovat. Nevím, jaká bude reakce koaličního partnera, ale budu tvrdě prosazovat, abychom se neschovávali. A pokud by taková vůle nebyla, tak by na to musela z naší strany přijít nějaká reakce.

Poté, co koalice SPO a SPD zaznamenala takový úspěch, měla by se posunout i na nějakou vyšší úroveň?

Ten náš úspěch je výsledek spolupráce. Výsledek společné práce v jedenácti krajích. A kdyby každý z nás šel sám, tak by ten výsledek byl úplně jiný. My máme celkem podobné programy, tak jsme si řekli, že nebudeme bojovat proti sobě a tak jsme dokázali uspět, k údivu mnohých. Dokonce i pan prezident se v neděli vyjádřil, že když se síly spojily, tak se efekt dostavil.

Samozřejmě bych tuto úspěšnou spolupráci nechtěl zahodit. To však nemůžu ani jako předseda v SPO rozhodovat sám. Svolal jsem na tento čtvrtek předsednictvo SPO, kde se budeme bavit, co dále. Zatím tedy mluvím jen za sebe. A myslím si, že již musíme přemýšlet o sněmovních volbách, které nás čekají už za rok. A mám dojem, že bychom mohli pokračovat a v tomto modelu spolupráce se pokusit uspět i v těch parlamentních. To si ale musíme vyjasnit uvnitř strany.

Ještě bych chtěl dodat, že tyto volby pro koalici z velké části financovala naše SPO. A cítím povinnost to říci proto, že v řadě médií se píše úplný opak. Ten, kdo to píše, neví vůbec nic o tom, jak to je.

Co jste si z voleb a z kampaně před nimi odnesl vy osobně?

Já jsem si zvolil kampaň, která byla opravdu strašně náročná. Měsíc jsem trávil celé dny na traktoru. Dělal jsem to proto, že jsem chtěl panu prezidentovi, čestnému předsedovi a zakladateli naší strany, předložit účet za dva a půl roku řízení strany. Snad se mi to podařilo, a teď udělám maximum proto, aby to neskončilo Traktor Zetor tour, ale abych se mohl lidem podívat do očí.

Nemůžu mluvit za našeho koaličního partnera. Za toho mluví média, když SPO gumují, například manipulátor Václav Moravec, kterého si za to ještě platím.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

270 tisíc za migranta. EU kupčí s bílým masem, říká Tomáš Vyoral. A Prymula? Ten ať raději nečte

16:30 270 tisíc za migranta. EU kupčí s bílým masem, říká Tomáš Vyoral. A Prymula? Ten ať raději nečte

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Trafikant, kádr globálních struktur, zelený mozek, loutka, zkorumpo…