Velký šok pro komunistku Konečnou: Domnívala jsem se, že lidem dojde, co se děje

18.10.2014 10:40

ROZHOVOR Sestavili jsme málo kandidátních listin. Senát je pro KSČM smutnou prohrou. I takto hodnotila výsledky voleb europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Zároveň se ale podivila nad kandidaturou náměstků z hnutí ANO v komunálních volbách a nástupem lidovců. „Byl to pro mě velký šok,“ řekla Konečná v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Vzkaz měla také pro expremiéra Jiřího Paroubka (LEV 21): „Hrozně mě baví, když situaci KSČM komentuje někdo, kdo sám nezaznamenal žádný úspěch. To mně přijde hodně ubohé. Ať se stará sám o sebe.“

Velký šok pro komunistku Konečnou: Domnívala jsem se, že lidem dojde, co se děje
Foto: Daniela Černá
Popisek: Kateřina Konečná
reklama

Anketa

Výsledek které strany v komunálních volbách vás nejvíce potěšil? Ať už příjemně, nebo škodolibě

3%
1%
83%
3%
2%
0%
2%
5%
hlasovalo: 8649 lidí

Když jste sledovala výsledky komunálních voleb, co vás nejvíc zaujalo nebo překvapilo?

Sledovala jsem komunální volby nejvíc ve svém městě. Právě v Novém Jičíně mě překvapilo, že se tu dostaly do zastupitelstva pouze etablované politické strany. Úplně vypadli nezávislí. Mrzela mě nízká volební účast v některých městech. Měla jsem pocit, že komunální politika je lidem blíž. Chápu, že rezignovali na celostátní politiku nebo na Senát, ale přeci jen v komunální politice své starosty potkávají a řeší s nimi aktuální věci. Volební účast sice nebyla extrémně nižší než před čtyřmi lety, ale říkala jsem si, že by to mohlo být lepší. Určitě mě pak překvapilo, kolik různých náměstků z hnutí ANO, lidí, kteří mají dnes místo v exekutivě, se rozhodlo vrhnout se do samosprávy. Nejde jen o paní Krnáčovou. Jsou to lidé, kteří dělají různé ředitele odborů a další a tito lidé se vrhli do komunální politiky na poměrně vysoké úrovni. Já se domnívám, že se nedá sloučit funkce například primátora statutárního města a náměstka na ministerstvu. Jsem zvědavá, jak to chtějí stihnout.  


Co si myslíte o úspěchu KDU-ČSL?

Nástup lidovců ukazuje, že jejich přikyvování vládní politice bez toho, aniž by cokoli dělali, kromě toho, že si dál rozdělují církevní restituce a snaží se co nejvíce urychlit vydávání našeho majetku, občané vnímají pozitivně. To byl pro mě velký šok. Domnívala jsem se, že zvlášť ve velkých městech, tam, kde budou předávat velké množství majetku, si lidé uvědomí, co se děje.

Do druhého kola senátních voleb nepostoupil žádný z kandidátů KSČM a ztratili jste také v počtu křesel v zastupitelstvech. Co je podle vás důvodem takového výsledku?

Budeme muset výsledky rozebrat. Je pravda, že jsme sestavili málo kandidátních listin, řada našich lidí kandidovala na různých kandidátkách nezávislých, takže ani nejsou započítáni mezi zvolené zastupitele KSČM. Zvlášť v malých vesnicích se ukazuje, že stranické kandidátky příliš smysl nemají, protože se tu angažují různé spolky. Museli jsme počítat s tím, že budeme mít méně zastupitelů. Samozřejmě Senát je pro KSČM smutnou prohrou, ale to je náš tradiční problém. Moc mě mrzí, že řada našich kandidátů skončila jako třetí, ale nástup ANO a ČSSD je evidentní. Výsledky budeme muset rozebrat. Zvlášť v komunálních volbách ale existují velká specifika a dá se velmi složitě usoudit na to, v čem mohl být problém. V této době se ale podílíme na vyjednávání koalic v nejrůznějších městech a nikdo z nás teď nechce prioritně rozebírat se zastupiteli, proč se volby nepovedly. Nejdříve musíme dokončit tato důležitá jednání, ale určitě přijde čas, kdy si budeme muset říci, co dělat, aby pokles nepokračoval. 

(Výsledky hlasování nabídneme po konečném sečtení druhého kola voleb do Senátu)

 

Vy osobně, myslíte si, že KSČM například měla jinak vést kampaň? Nebo se na úbytku hlasů podepsala i věková struktura skalních voličů? 

Komunální volby jsou velmi specifické. Takto se to opravdu říci nedá. Ve městech si často kandidáti vedli kampaň sami. Jsou města, kde se ukázalo, že vedli kampaň dobře, ale také obce, kde byla situace horší. Pojďme se poučit od těch, kteří kampaň dělat umí a předat si know–how. Podle mě ale komunál není o stranických voličích, je o tom, že ve městě žijete a pracujete. V některých městech ANO postavilo kandidáty, kteří měli velmi pravicovou minulost a neměli úplně dobrou pověst, a lidé je nezvolili. Ve velkých městech samozřejmě funguje fenomén velkých stran, ale v menších městech je to o lidech. Ukazuje se, že nestačí to, že kandidát byl pouze dobrým zastupitelem, ale měl by mít za sebou i další základnu, ať je to spolek včelařů, myslivců, sportovců nebo se angažuje jako šachista či ochránce přírody. Když kandidát funguje i v nějakém spolku ve městě, pak ho lidé lépe znají a také mu dávají více hlasů. Nestačí být úspěšným starostou, ale na vesnici musíte ještě hrát fotbal, aby vás lidé volili. Občanská angažovanost je hodně vidět. 

Expremiér Paroubek komentoval nedávno pro ParlamentníListy.cz situaci v KSČM a domnívá se, že jste dospěli do určitému bodu zlomu. Konkrétně také uvedl na adresu vaší strany: „Pokud provede nějakou svou transformaci do podoby radikální socialistické strany, jak to bývá v některých zemích západní Evropy nebo světa, tak může přežít.“ Co na to říkáte?

Ráda bych si nechala poradit od těch, kteří jsou úspěšní, ne od těch, kteří padají hlouběji a hlouběji do propadliště politických dějin České republiky. Hrozně mě baví, když situaci KSČM komentuje někdo, kdo sám nezaznamenal žádný úspěch. To mně přijde hodně ubohé. Ať se stará o sebe, ne o nás. Pokud nám bude chtít radit PR agentura úspěšných stran, tak si určitě ráda poslechnu, co by udělali jinak, ale ne od pana Paroubka. To je člověk, který se neustále snaží dokazovat, a možná už jen sám sobě doma před zrcadlem, že je pan politik, ale pro mě není. 

Co by mohla KSČM změnit? A věříte tomu, že získáte do budoucna více voličů?

Musíme změnit informovanost o tom, co děláme. Moc se nám to v médiích nedaří. Musíme intenzivněji a možná i jinými metodami, ne jen přes stranické sekretariáty, informovat lidi o tom, co se nám povedlo v Poslanecké sněmovně, Evropském parlamentu, v krajské i komunální politice. Ukazuje se, že pokud jsou lidé dlouhodobě informováni jak o úspěších, tak o neúspěších, berou to velmi pozitivně. Musíme lépe naši práci medializovat. Já jsem si osobně vzala poučení z těchto komunálních voleb pro příště, že lidi musíme poctivě informovat a neustále s nimi vést dialog.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyne - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvrácenost! Novotný a plesnivá tykev? Tomáš Vyoral řekl věci, ze kterých v ODS zmodrají. Ale nejen oni. I Nora Fridrichová a Mikuláš Minář

16:06 Zvrácenost! Novotný a plesnivá tykev? Tomáš Vyoral řekl věci, ze kterých v ODS zmodrají. Ale nejen oni. I Nora Fridrichová a Mikuláš Minář

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Kauza Foldyna? To spíše ČSSD, stejně jako ODS, opustila své voliče,…