Jaká je vlastně historie komunitního plánování a kde se s ním dnes můžeme setkat?
Komunitní plánování navazuje na přirozené způsoby řešení společných problémů malých komunit v minulosti. Relikty těchto metod se zachovaly dodnes například v řízení některých švýcarských obcí. Jejich zavádění v současné době není tedy novinkou, ale návratem k přirozenému řešení problémů komunit. Nově začaly veřejné plánování prosazovat nevládní organizace a ve veřejné správě se začalo prosazovat od osmdesátých let v Anglii a ve Skotsku.
Ve vašem městě tento způsob volby občanů již zdomácněl. Můžete uvézt několik příkladů z poslední doby?
Tomuto způsobu komunikace politiků a veřejnosti se dlouhodobě věnuje Nadace Via, s její podporou jsme připravili první malý projekt. Plánování dětského hřiště vzniklo v partnerství obce, nevládní organizace – Českého svazu ochránců přírody a amerického architekta s českými kořeny už v devadesátých letech. Metoda veřejného plánování má obrovské výhody. Vtáhne do rozhodování i realizace obyvatele, objeví se mnoho dobrých nápadů a politici často zjistí, že lidé nechtějí nic drahého a velkolepého, ale chtějí často něco, co by samosprávu ani nenapadlo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala