Veterán boje proti nacismu z Jugoslávie: Dnešní propaganda nemá hranice. Rusko je ďábel, USA anděl. Foldyna upřímně říká svůj názor, jiní vandalsky natírají sochy

11.05.2018 18:50

ROZHOVOR Český národ byl vždy tolerantní. Teď jsou místopředsedovi sociálních demokratů Jaroslavu Foldynovi vyčítány vlastní názory, ale bezejmenní vandalové se ukájejí na sochách, které se nemohou bránit. Je to podivný svět. To říká v Česku žijící jedenadevadesátiletý Tichomir Mirkovič, jenž bojoval proti nacistům v řadách národně osvobozeneckých vojsk a partyzánských oddílů Jugoslávie.

Veterán boje proti nacismu z Jugoslávie: Dnešní propaganda nemá hranice. Rusko je ďábel, USA anděl. Foldyna upřímně říká svůj názor, jiní vandalsky natírají sochy
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jugoslávský partyzán Tichomir Mirkovič

Anketa

Měl by být Miloš Zeman sesazen z funkce prezidenta?

11%
89%
hlasovalo: 21559 lidí

V Praze uctili památku rudoarmějců, kteří ji pomáhali osvobodit od nacistů, ruští motorkáři z klubu Noční vlci. Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna se toho také účastnil a za svá slova to schytává ze všech stran. Jak to vnímáte?

Víte, ty Noční vlky vlastně neznám. Vím jen to, jak o nich informují média. Opravdu nevím, jaký je jejich záměr. Nicméně na položení kytičky k hrobu hrdinně padlých vojáků Rudé armády opravdu nevidím nic strašného. Československo osvobodili z větší části rudoarmějci, to je nezpochybnitelný fakt. Spíš bych si myslel, že věnec na jejich hrob položí nějaká oficiálnější místa, třeba skupina ruských politiků či diplomaté.

Pokud jde o Foldynu, tak vyjádřil vlastní názor a je to jeho věc. Pro mě je to mnohem upřímnější než pomalovávat tanky či sochy na růžovo. Držím mu palce. Navíc ohledně druhé světové války nikdy neřekl nic, s čím bych nesouhlasil. Když byl při sedmdesátiletém výročí konce války Zeman v Moskvě, všichni ho zatracovali. Podle mě tam měly být hlavy států z celé Evropy, jako tomu tenkrát bylo v Normandii.

Sochu maršála Koněva v Praze už zase někdo polil růžovou. Praha 6 plánuje u sochy umístit informační tabule se stručným životopisem, který by připomínal i negativní pohled na jeho historickou roli. Je to správně?

Jde o vandalství. Tohle není kultura českého národa. Ten byl vždy tolerantní. A tabulky? Skoro každý člověk má trochu odlišný názor než ten druhý. Jenže názory je třeba oddělit od faktů. A faktem je, že Koněv osvobodil Prahu. Komunisté sochy Tomáše Masaryka také ničili, ale po roce 1989 přeci většina z nás říkala, že nejsme jako oni. Nechal bych Koněva na pokoji. Vždyť podobné tabulky by se musely dát spravedlivě ke každé soše. Nikdo není dokonalý.

Prezidenta Miloše Zemana někteří nazývají až kolaborantem či agentem Moskvy. Co vy na to?

Je to nízkost, sprostota a hloupost. Bohužel, tenhle slovník už používají skoro všichni. Kdyby se řeklo, že je sympatizant či podporovatel Ruska, tak bych s tím do jisté míry i souhlasil. Dnešní propaganda ale nemá hranice. Například Masaryk do Ruska jezdil a měl manželku Američanku. A nikdy ho za to nikdo nekritizoval. Dnešní propaganda prostě dost hloupě a prvoplánově přehání.

Navíc všichni jako by měli na jednom oku růžový monokl, teď myslím typ brýlí. Rusko je ďábel, USA anděl. Ohledně Krymu asi jen hlupák řekne, že to nebylo protiprávní podmanění cizího území. Na druhou stranu, co se stalo v Iráku, v Libyi, v Sýrii či ještě mnohem dříve třeba v Guatemale? Ten seznam je mnohem delší. USA v čele NATO se také vůbec netrápily nějakým mezinárodním právem. Osobně jsem viděl, jak americké Falcony letěly bombardovat Bělehrad.

Ostatně ze Sýrie se nyní stalo území, kde poměřují síly právě USA a NATO s Ruskem. Jak vážné to podle vás je?

Víte, to jsou média. Na jednu stranu si každý myslí, jak jsou jedovatá, ale není to až taková pravda. V roce 1989 sehrála v Československu velmi pozitivní roli. Na druhou stranu opravdu někdy dost přehánějí anebo informují jednostranně. Například strašení třetí světovou válkou je nesmysl. V Sýrii je to dost nepřehledné. Podle médií si nedokážu udělat obrázek, jak to s tím použitím chemických zbraní vlastně je. Hlavně je mi líto místních lidí.

Rivalové si vždy najdou nějaký důvod, aby se mohli osočovat a měřit síly. Rusko je prostě také mocnost a s tím nikdo nic nenadělá. Vždyť v historii z dlouhodobějšího hlediska vlastně skoro nepoznalo porážku. Konec studené války znamenal sice jednopolární svět, ale to se změnilo. Rusko se opět zvedlo a Čína zesílila.

Útoky USA a spojenců na Sýrii se odehrály nedlouho poté, co byli z některých zemí NATO vypovězeni ruští diplomaté, načež Moskva vypověděla recipročně diplomaty těchto zemí. Jak hodnotíte tuhle diplomatickou válku?

Na devadesát procent věřím, že za útokem na někdejšího ruského dvojitého agenta stáli Rusové. Británie měla pravdu. Nicméně vypovídání diplomatů bych nepřikládal moc velkou důležitost. Vždyť bez podobného postrkování by snad ani mezinárodní vztahy nemohly fungovat. Obchodní, průmyslovou či ekonomickou válku skoro vnímáme jako legitmní, tak proč ne diplomatickou. Beru to jako běžné pošťuchování mezi velmocemi.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dávky – živnost některých ci*ánských komunit, shrnul ústecký senátor Doubrava. Jen proto, že umějí hlasitě vyřvávat kecy o diskriminaci

7:10 Dávky – živnost některých ci*ánských komunit, shrnul ústecký senátor Doubrava. Jen proto, že umějí hlasitě vyřvávat kecy o diskriminaci

„Beztrestně devastují byty, a dostávají nové, protože dovedou řádně řvát, s nošením odpadků do popel…