Volba ředitele ČT má být v režii pětikoalice. Pojistí si to! Bývalá členka Rady promluvila

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

03.04.2022 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Andrej Babiš, který dnes na Českou televizi neustále žehrá, měl reálnou moc situaci změnit. Podlehl ovšem svým poradcům, jejichž manželky mimochodem mají nebo měly v České televizi své pořady, a místo zničení klientelistické chobotnice raději nechal ochromit akceschopnost Rady České televize. I on sám je tak součástí tohoto kartelu,“ tvrdí ekonomika a bývalá členka Rady České televize Hana Lipovská. Pro ParlamentníListy.cz popsala svůj pohled, proč dochází pod vládní taktovkou ke změnám ve volbách do mediálních rad, ale i ve způsobu navrhování kandidátů. A kdo všechno má být na veřejnoprávní televizi napojený.

Volba ředitele ČT má být v režii pětikoalice. Pojistí si to! Bývalá členka Rady promluvila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Stále se nedaří dovolit členy do Rady České televize, která má dohlížet na fungování veřejnoprávního média. Trvá to už od loňského léta a Rada není usnášeníschopná. O čem to podle vás vypovídá?

Nová vládní většina nemá zájem, aby existoval občanský dohled nad řízením České televize. Možná se pětikoalice bojí Petra Dvořáka (ředitel ČT, pozn. red.), možná jen mnoha aktérům nefunkční Rada, a tím pádem klid na práci, vyhovuje. Česká televize je proto den za dnem o něco méně veřejnoprávní. Zejména pak v oblasti informování veřejnosti. Podle zákona má poskytovat objektivní, ověřené, ve svém celku vyvážené a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů a také přispívat k právnímu vědomí obyvatel České republiky. A to se děje stále méně. Ve skutečnosti je zprivatizována skupinkou vlastníků mezi zaměstnanci na straně jedné, částí politiků na straně druhé a některými podnikatelskými skupinami na straně třetí.

Otázka je, nakolik ještě lidé ve veřejnoprávnost České televize, kterou si musí ze zákona platit, věří. Michael Adamec, zástupce Nadace Open Society George Sorose, v novém rozhovoru zmínil jejich průzkum, ve kterém se ukázalo, že 45 procent respondentů věří veřejnoprávním médiím. Jinými slovy, více než polovina lidí České televizi a Českému rozhlasu podle tohoto průzkumu nevěří. To je samozřejmě zcela alarmující číslo. Veřejnoprávní službu proto dnes divák, čtenář a posluchač nehledá na Kavčích horách, ale roztroušenou v soukromých projektech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost

0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR K čemu máme Listinu práv a svobod a sociální práva v ní garantovaná, ptá se poslan…