Pane doktore, hned na úvod se samozřejmě podíváme na takzvanou bitcoinovou kauzu, jak ji někteří novináři nazývají. Co na to celé říkáte?
Po dvou týdnech „kauzy bitcoin“ víme přinejmenším toto: v peněžence bylo bitcoinů za dvanáct miliard, ne za tři. Během jejího zdlouhavého otevírání odtekly „drobné“ položky v hodnotě deseti- a stamilionů bůhvíkam. O transakci byl informován nejen Blažek či Stanjura za ODS, ale patrně i Dvořák za STAN. Kryptoměna pocházela přinejmenším zčásti z darknetových tržišť, kde se obchoduje vše od zbraní po drogy. Vlastník bitcoinů zmizel kdesi v Asii. Náš stát dostal miliardu. Zatím se to tedy jeví tak, že Česká republika za zhruba 10% provizi „vyprala“ dvanáct miliard v kryptoměnách. Jste na tento kšeft hrdí stejně jako Blažek či Fiala? To, co si můžeme jen domýšlet, je, zda někam odešly ještě další provize, neboť jak víme z mnoha jiných kauz od rozkrádání nemocnic až po dojení eurofondů, ani kuře zadarmo nehrabe, natož ódeesák…
Říká se, že si mnoho lidí ve skutečnosti neumí představit, co znamenají velká čísla – cokoliv nad deset tisíc je pro ně „hodně“, ať je to milion, miliarda či bilion. Ale pro představu: maximální výdaje na kampaň do Sněmovny jsou 90 milionů korun. To je asi 40 bitcoinů. Z té Jiřikovského peněženky v kauze Blažek se jich po světě rozběhlo asi pět tisíc… Tak si na to vzpomeňte, až bude nějaký úřad kontrolovat opoziční strany, že špatně zaúčtovaly tři propisky, a média z toho budou dělat skandál.
A překvapilo vás rozhodnutí ministra Blažka rezignovat v té souvislosti na ministerský post?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora