Vondra? Dobrý ministr. Tečka. Ale třeba se dočkám, věří Vidím

10.12.2011 19:48

Generální inspekci bezpečnostních sborů pro samostatný lov prohnilých uniforem je dobré založit. Naopak u zvláštního odboru i útvaru speciálních operací vojenské policie je dobře, že skončily. To je mínění bezpečnostního experta ODS, sedmačtyřicetiletého Jana Vidíma. I když ministra obrany Alexandra Vondru ctí a je k němu loajální, na vedení resortu obrany by si už troufnul.

Vondra? Dobrý ministr. Tečka. Ale třeba se dočkám, věří Vidím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Vidím

Můžete zdůvodnit své kladné stanovisko ke vzniku Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), tedy samostatného úřadu lovců policistů, celníků a příslušníků vězeňské služby? Nejde pouze o další z nových zbytečných úřadů?

Pravda, není to úplně nezbytná instituce. Nicméně jsem rád, že bude úplně nezávislá, protože jí to dodá větší důvěryhodnost a bude líp fungovat. Ředitel inspekce totiž bude na stejné úrovni jako policejní ředitel. I když ani dnes nesmí policejní prezident formálně sahat do kompetencí šéfa policejní inspekce, přeci jen patří pod jednu střechu. Je zřejmé, že v instituci, která by měla fungovat od ledna, budou pracovat ti samí lidé. Současní policejní, celní a inspektoři vězeňské služby. Nikde v závětří totiž tolik nových vyšetřovatelů nemáme. Samozřejmě, že než se zpřetrhají různé přátelské a klientské vazby, bude to chvíli trvat, ale měla by to zvládnout personální výměna generací.

Dále čtěte:
Ministr Vondra: Ústavu jsme neporušili, konali jsme v souladu se svědomím
Zdeněk Svěrák: Vondra? Ten je poctivej

Proč jste nesouhlasil s tím, že by měl šéfa GIBS jmenovat prezident?

Nebyl to špatný nápad. Podle mě nicméně není dobré, aby prezident jmenoval jen tohoto jednoho ředitele. Tím by se GIBS úplně vytáhla ze současného systému bezpečnostních sborů a přiznala by se jí velká exklusivita a výjimečnost. Kdyby prezident jmenoval i ředitele policie, celní správy, vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace, tak proč ne. Za nastalé situace jsem rád, že šéfa GIBS bude jmenovat premiér.

Před pěti lety jste byl na dovolené s někdejším náměstkem ministra obrany Martinem Bartákem a zbrojařem Michalem Smržem na ostrově Mauricius v Indickém oceáně. Právě to je pro policii klíčem k propojení obou mužů a další indicie v podezření, že
žádali o peníze v souvislosti s nákupem vozů Tatra pro armádu. Jak to
bylo?


Martinem Bartákem se znám ještě z doby, než začal dělat do armády. Poznal jsem ho jako doktora, který mi skvěle odoperoval jednoho rodinného příslušníka. Stali jsme se přáteli. Když se zmínil, že ho politika zajímá, vzal jsem ho jako poradce. Tak to začalo. Většina lidí jezdí na dovelené s rodinou a přáteli, což byl případ Mauricius. Smrže jsme tam, pravda, potkali, ale to je vše. Žádná konspirace. Při vědomí, co se kolem toho děje, bych tam už nejezdil.

Psali jsme:
Barták vzkazuje Johnovi: Zameťte si nejdřív před vlastním prahem

Právě v době, kdy byl ministrem Martin Barták, skončil na obraně jak zvláštní odbor, zvaný protikorupční, ale i elitní útvar speciálních operací SOG, oba v rámci vojenské
policie. Nebyla to chyba?


Nebyla. Pohybuji se v tom natolik dlouho, abych to dokázal posoudit. Útvar speciálních operací SOG vznikl v rozporu se zákonem, jinak by ho musel schválit branně bezpečnostní výbor, což se nestalo, a to je dobré vědět. Navíc neplnil svou úlohu. Byl na jedné misi v Afghánistánu, která skončila neslavně. Bohužel jak smrtí vojáka, tak i co se týče tamějšího účinkování příslušníků SOG. Protikorupční odbor, jak se mu říkalo, se zase chlubil cizím peřím. Kauzu vojenské ubytovací a stavební správy rozjelob vojenské obranné zpravodajství. Navíc kauzy jako armádní zakázky šetří civilní útvary typu útvar pro odhalování organizovaného zločinu či útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Spíše si myslím, že jsou obě jednotky v médiích zbytečně glorifikovány výroky vlastních členů. Nelituji toho, že skončily.

Současný ministr obrany Alexandr Vondra ODS to nyní schytává ze všech stran. Podle některých hlasů je už pro stát bezpečnostním rizikem. Co vy na to?

Je to místopředseda mé strany. Vůči vedení jsem loajální, takže v tomto případě ode mě žádnou ostrou kritiku nečekejte. Ministr Vondra zvládá svou úlohu dobře. Tečka.

Dále čtěte:
Modrý poslanec Vidím: Nečas není lev salónů. Je ale silný a schopný
Vidím je fašista a vyžírka, vrací úder Rath za líné levičácké lemply
"Prasata v žitě" zažijí bohaté Vánoce. Levice vás straší, hlásí ODS a TOP 09
Levičáci jsou líní lemplové, štítí se práce. To nám napsal poslanec ODS

Proč si pravicoví premiéři s obsazením postu ministra v některém z bezpečnostních resortů dosud nevzpomněli na vás?

Výborná otázka, ale běžte s ní za těmi premiéry. Ministra obrany bych byl schopen dělat, to bych zvládl. Nicméně rozumím politické realitě. Od roku 2006 byl ve vládě Mirka Topolánka ministr obrany Jiří Šedivý, což jsem chápal jako vzkaz veřejnosti, že jsme schopni oslovit
odborníky. Pak lidovecká Vlasta Parkanová, následovala úřednická vláda a pak si o pozici řekl Alexandr Vondra. Jelikož je místopředseda, vyšší bere. Co se vnitra týče, byl Ivan Langer v oblasti vnitřní bezpečnosti expert na slovo vzatý. Teď to nejdřív měla koalice a nyní Jan Kubice. S ním jsem velmi spokojený. Navíc ještě nejsem v tak vysokém věku, abych si nemohl počkat. Třeba se jednou dočkám.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proto ty útoky.“ Lauferův dobrý známý odhalil, proč o mrtvém nemluví dobře

10:20 „Proto ty útoky.“ Lauferův dobrý známý odhalil, proč o mrtvém nemluví dobře

„Nerozumím tomu, proč se jeho ‚kapitán Minařík‘ neřešil již dávno, kdy by i sám Laufer k tomu mohl c…