Vypadá to, že budou kvóty schváleny. František Bublan informuje k tématu uprchlíků a připomíná zásadní dokument EU

14.06.2015 10:56 | Zprávy

ROZHOVOR „Měli bychom se zaměřit na větší střežení schengenského prostoru jako takového. Je hodně propustný. Máme ho jako zónu volného pohybu, ale není dostatečně chráněný,“ uvědomuje si senátor František Bublan, bývalý ministr vnitra a exšéf civilní rozvědky. Příliv uprchlíků může podle něj trvat roky. „Bude do té doby, než se podaří eliminovat Islámský stát. A to může trvat generaci,“ prozradil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Vypadá to, že budou kvóty schváleny. František Bublan informuje k tématu uprchlíků a připomíná zásadní dokument EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Bublan

Do Itálie a Řecka dorazilo jen letos 100 tisíc uprchlíků. Evropská unie debatuje o kvótách pro jednotlivé země EU. U nás je odmítají vládní koalice i opozice. Ale není správné pomoci Itálii a Řecku, které schytávají příliv imigrantů za celou Evropu? Není EU založena mimo jiné právě na tom, že když má někdo ze členů závažný problém, ostatní mu pomohou?

Je to ve smlouvě o fungování Evropské unie. V článku 78, myslím, že ve třetím odstavci, je přímo zmíněna otázka nějakých nenadálých migračních toků. S tím, že pokud se to týká jedné či více zemí, ostatní země jim budou nápomocny. Není tam ale stanoven přesný způsob, jak se podělit o tento problém. To je rozhodnutí Evropské komise, respektive její návrh, který poté schválil Evropský parlament a nyní ho bude projednávat Evropská rada. Nejde jen o záležitost s kvótami, ale o celý dokument. Věnuje se migraci jako takové. Opatření je daleko více, jsou rozdělena na krátkodobé, dlouhodobé, střednědobé. V krátkodobých je otázka přerozdělení migrantů. Týká se ale jenom těch, kteří doputovali k evropských břehům do dubna, je jich 40 tisíc, z toho 25 tisíc v Itálii, 15 tisíc v Řecku. Jsou to občané Sýrie a Eritreje. Tento počet by se měl rozdělit podle nějaké kvóty. Na nás vychází 1 300 Syřanů a Eritrejců. Bude o tom ale ještě rozhodovat Evropská rada. My se k tomu stavíme tak, že nám vadí ten diktát. Bude se o tom hlasovat, a pokud kvalifikovaná většina řekne ano, tak se tomu budeme muset podřídit. Vymezilo se proti tomu šest zemí, což je málo. Vypadá to, že se to prohlasuje. Pokud ne, bude se hledat nějaký jiný způsob řešení.
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Důchodovou reformu si přehazujete jak horký brambor

Jak se podle vás máme připravit na stáří a na důchod? Co byste mi doporučil? Protože spoléhat se na stát je podle k ničemu. Vyplatí se mi nějaké spoření? Já si to totiž nemyslím i proto, jak k nim jako politici přistupujete. Možná mít víc peněz, tak je investuji, ale to nemám

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máme právo vědět o každém náboji.“ Utajení schůze sněmovny zničeno jasnými slovy

13:14 „Máme právo vědět o každém náboji.“ Utajení schůze sněmovny zničeno jasnými slovy

Generálové ve sněmovně či ve vládě jsou hrozbou demokracii, říká pro ParlamentníListy.cz Štěpán Kotr…