Vysloužilý plukovník z Bosny o Ukrajině i zvláštním povolání jménem politika. Svět by si měl dát pozor

08.06.2014 16:58 | Zprávy

ROZHOVOR Během někdejší války měl v Bosně ve svém štábu lidi, kteří dnes pracují pro rezort ministra Stropnického. Co si v době konfliktů na Ukrajině myslí o stavu české armády, o rizicích pro Evropu a nad čím bychom se měli zamyslet, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Mach z Teplicka, vysloužilý plukovník, který se do loňska podílel na vytváření center pro válečné veterány, dnes majitel společnosti zaměřené na rozvoj lidských zdrojů a také představitel obecně prospěšné společnosti, která ve Valči na Karlovarsku zrekonstruovala staré muzeum, dnes přístupné veřejnosti.

Vysloužilý plukovník z Bosny o Ukrajině i zvláštním povolání jménem politika. Svět by si měl dát pozor
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Zdeněk Mach

Sledujete zpravodajství o dění na Ukrajině? Jaké při tom máte pocity - jako občan a jako někdejší aktivní plukovník v Jugoslávii?

Není možné dění na Ukrajině nesledovat. Jedná se o vzdálenost 1500 km z České republiky. Tato vzdálenost v dnešní době nic zásadního a nepřekonatelného neznamená. V pocitech není zásadní rozdíl mezi vojákem a občanem. Neustále platí, že na každou válku nejvíce doplácí civilisté a především pak staří lidé a děti. Ukrajina má mnoho problémů, včetně ekonomických. A z tohoto konfliktu se bude dostávat velmi těžce a dlouho. Je možné si položit otázku, zda se z této situace vůbec dostane. Pokud se nad celou problematikou zamyslím, obávám se řady dalších problémů, krizových situací a ještě výraznějších dopadů na obyvatele Ukrajiny. Tedy, pocity převládají spíše negativní, ve smyslu budoucnosti.

Co to znamená pro plukovníka v civilu, kdyby se potencionálně blížil válečný konflikt?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lucie Bartoš

Tvrdíte, že Rusko bude mít Krym

Je to podle vás dobře? A měla by se Ukrajina vzdát i další území a přistoupit na podmínky, které ji pro ukončení války diktuje Rusko? A ještě k té vaší poznámce, že EU nebude mít nic. Co by podle vás měla získat? A je podle vás morální se snažit něco vytěžit na pomoci druhým - tedy na tom, že EU Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Až to Zelenskyj nevydrží, Trump ho podřeže. Kotrba o konci války

21:48 Až to Zelenskyj nevydrží, Trump ho podřeže. Kotrba o konci války

Analytik Štěpán Kotrba se podíval na pokračující šachovou partii při jednání o příměří mezi Ruskem a…