Vyvoláváním strachu z uprchlíků si zaděláváme na velký problém, varuje bezpečnostní expert, generál Šándor

11.09.2015 12:10 | Zprávy

ROZHOVOR Že jsme dopadli Usámu bin Ládina a rozprášili starou al-Káidu? Nic z toho podle někdejšího šéfa vojenské rozvědky Andora Šándora nevedlo k tomu, aby byl svět bezpečnější: „Svět je podstatně méně bezpečný, než byl před 11. zářím,“ říká Šándor v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Generál v záloze přidává i velmi zajímavé počty lidí podezřelých z přípravy aktivního džihádu.

Vyvoláváním strachu z uprchlíků si zaděláváme na velký problém, varuje bezpečnostní expert, generál Šándor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Byli potrestáni ti, kteří mohou za teroristický útok na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001? 

Většina pachatelů při sebevražedných útocích zahynula, další byli pochytáni a uvězněni. Vůbec nic to ale nezměnilo. Pokud jde o islámský terorismus, situace je podstatně horší. Prohlášení George Bushe mladšího o válce proti terorismu vedlo k řadě chybných opatření, které stav v islámském světě velmi zkomplikovaly. Samotný pojem válka proti terorismu je nesmyslný, neboť terorismus je prostředkem k dosažení nějakého cíle. Proti prostředkům nelze bojovat, je nutné bojovat proti příčinám islámského terorismu a tady jsme jako západní světové společenství udělali spoustu chyb, které v podstatě situaci zhoršily. Že jsme dopadli Usámu bin Ládina, že jsme rozprášili starou al-Káidu? Nic z toho nevedlo k tomu, aby byl svět bezpečnější. Svět je podstatně méně bezpečný, než byl před 11. zářím.   

V reakci na teroristický útok, který změnil svět, provedly Spojené státy americké invazi do Afghánistánu a svrhly hnutí Taliban, které poskytovalo zázemí teroristům z al-Káidy. Jak vnímáte po letech tuto reakci prezidenta George W. Bushe?

Spojené státy vycházejí z pořekadla, že lze dobít jakékoli území, máte-li sílu. Obtížné je ho ale udržet. Pokud odstraníte špatný režim, je obtížné ho nahradit lepším. To se příliš nepodařilo ani v Iráku, totálně tento postup zkrachoval v Libyi a vše se bude opakovat v Damašku, pokud nastavený trend bude dál pokračovat. USA asi v první fázi byly schopné smést Taliban, o tom není pochyb, pak ale, místo toho, aby se věnovaly mírové rekonstrukci a obnově nějakého zřízení, které by odpovídalo historickým zkušenostem v Afghánistánu, se jejich úsilí obrátilo k Iráku a odstranění Saddáma Husajna. Nový režim nebyl schopen zajistit inkluzi všech šiítů a sunnitů a výsledkem je Islámský stát a jeho aktivity jak v oblasti Iráku, tak Sýrie.  

USA a samozřejmě mnoho dalších zemí také posílilo antiteroristickou legislativu a pravomoci svých bezpečnostních složek. Byla opatření účelná, nutná a která chybí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…