Jak vnímáte současnou politickou situaci? Zejména to, že vítězné hnutí ANO vytvořilo ve sněmovně hlasovací koalici s komunisty a okamurovci? A má to takové důsledky, že lidé jako poslanec Radek Koten nebo komunista Stanislav Grospič stojí v čele důležitých sněmovních výborů – bezpečnostního a mandátového a imunitního?
Demokratickými volbami si občané této republiky něco zvolili. To je prostě nepopiratelný fakt. Zřejmě to většině obyvatelstva vyhovuje. Nový premiér se netají tím, že chce řídit stát jako firmu, což bezpochyby není demokracie. Ale možná že osvícený diktátor je lepší než demokracie. Tak možná uvažovalo téměř třicet procent obyvatel, kteří volili Andreje Babiše. Ale musím říci, že mnou velice otřásl fakt, že předsedou sněmovního mandátového a imunitního výboru, což je dnes jeden z nejdůležitějších výborů v parlamentu, je člověk, který odmítl uznat, že poprava Milady Horákové byla politická vražda, a který vyznává názor, že prezident Gottwald byla významná osobnost, která má v našich dějinách významné místo. To tady za chvíli mohou začít politické procesy. Já jsem viděl v televizi, když se ho na to televizní redaktoři ptali, a on se z odpovědi snažil vykroutit, jinak bych to neříkal. To je opravdu strašné, a to mnou opravdu otřáslo.
A to komunistického poslance Grospiče navíc na post předsedy sněmovního mandátového a imunitního výboru navrhla exministryně spravedlnosti, poslankyně za ANO Helena Válková, takže je jasné, že to bylo po dohodě hnutí ANO a KSČM.
Já se o to zase tolik nezajímám. Kdybych neviděl v televizi tento pořad, tak bych nevěděl, jaký je nový šéf mandátového a imunitního výboru člověk. A mnou to hluboce otřáslo. Ale znovu říkám: občané této země se ve svobodných volbách takhle rozhodli. Možná nejsme na demokracii zvyklí a je nám bližší ruský způsob řízení země. Zřejmě nevíme, co demokracie je, a čekáme na toho osvíceného diktátora. Možná to bude našemu národu vyhovovat lépe než demokracie. Já nevím. Náš národ od okupace Hitlerem v demokracii nežil. To je přes šedesát let, to je dlouhá doba. Zatímco ostatní národy Evropy se k demokracii za ta léta propracovaly. Je také otázka, jestli demokracie není přežitý demokratický řád a že jako jiná společenství v historii, jako starý Babylon, Egypt nebo Řecko či Řím, jednou neskončí. Možná že je to soumrak demokracie v Evropě. Těžko říci.
Myslíte si, že to je jen evropský problém, nebo když vidíme, jak dopadly nedávno americké prezidentské volby, v nichž vyhrál Donald Trump, celosvětový problém?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová