Z aktivního člověka ta infekce udělá pacienta na přístrojích. Ředitel ostravské nemocnice volá ke zodpovědnosti

01.12.2020 17:55

ROZHOVOR „Vzkázal bych odmítačům roušek, aby se k nám přišli podívat, jak tato infekce dokáže z aktivního člověka udělat pacienta napojeného na přístrojích. Někteří lidé jsou zkrátka takoví, že teprve až to na vlastní kůži poznají, pak věci pochopí, pokud to ovšem v tomto případě vůbec přežijí,“ zamýšlel se nad nynějším stavem Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava.

Z aktivního člověka ta infekce udělá pacienta na přístrojích. Ředitel ostravské nemocnice volá ke zodpovědnosti
Foto: archiv FN Ostrava
Popisek: MUDr. Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice v Ostravě
reklama

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21293 lidí

Podle oficiálních statistik dochází v těchto dnech k poklesu případů nakažených covidem-19, klesá i reprodukční číslo R. Projevil se tento pozitivní trend i ve vaší fakultní nemocnici? Evidujete také nižší počty hospitalizovaných s kovidem, ubývá těžkých případů či dokonce úmrtí na tuto nakažlivou chorobu?

Je pravda, že počty hospitalizovaných kovid pozitivních pacientů v naší nemocnici posledních 14 dní pozvolna klesají. Ze 146 pacientů na dnešních 95. Jsme páteřní nemocnicí Moravskoslezského kraje, a tudíž u nás máme stabilně nejvíce hospitalizovaných pacientů v kraji. Třetina pacientů s těžkým průběhem infekce je umístěna na lůžkách intenzivní péče typu ARO nebo JIP. Tito pacienti často potřebují umělou plicní ventilaci nebo kyslíkovou podporu dýchání. Rychleji se klesající trend projevuje u počtu pacientů na standardních lůžkách. U pacientů na intenzivních lůžkách se pokles neprojeví tak rychle, péče o ně je dlouhodobější proces.

Jaká vůbec panuje nyní situace ve vaší Fakultní nemocnici v Ostravě? Máte stále dostatek pomůcek, lůžek i personálu? Pomáhají vám například medikové či studentky ze středních zdravotnických škol, jako je to běžné i v jiných fakultních nemocnicích? Přivítali byste například i pomoc zahraničních lékařů, která se nyní u nás připravuje? Je stále problémem více nakažených lékařů a zdravotníků nebo se i v této oblasti situace už zlepšila?

Pomůcek máme dostatek, minimálně na 2 měsíce a u některých ochranných prostředků i na déle. Díky poklesu hospitalizovaných kovid pozitivních pacientů jsme mohli uzavřít jednu ze tří kovidových stanic, kde byli umístěni pacienti se středně těžkým průběhem infekce. Zbývající dvě stanice aktuální počty pacientů zvládnou. Nicméně jsme stále v pohotovosti, pokud by došlo ke zvratu současného vývoje a počty pacientů znovu narostly, třetí stanici opět otevřeme.

Co se týká personálu – mimo službu je v současnosti 101 zaměstnanců, a to z důvodu nemocenské, karantény nebo péče o dítě. Studenti a dobrovolníci pomáhají i u nás.  Dohromady přes 100 ochotných lidí, kteří pracují hlavně v pozicích ošetřovatelů a sanitářů. Ve chvíli, kdy nám chybělo najednou i 250 činných zdravotníků, jsme jejich pomoc opravdu velmi ocenili. Upřímně si toho vážíme a všem děkujeme. 

Proč si myslíte, že lidé jsou teď daleko méně opatrní než na jaře. Jsou už z kovidu unavení anebo ho více podceňují, i když statistiky úmrtnosti jsou stále varující? Nebo se nechali ukolébat řečmi některých našich politických vůdců či prohlášeními známých „odborníků“ – zubařů, kardiologů atp.? A co byste vzkázal tzv. odmítačům roušek, kteří nechtějí dodržovat i jiná nezbytná opatření?

Vzkázal bych jim, aby se k nám přišli podívat. Aby viděli, jak tahle infekce dokáže z aktivního zdravého člověka udělat pacienta napojeného na přístrojích. Někteří lidé jsou zkrátka takoví, že teprve až to na vlastní kůži zažijí, pak pochopí. Pokud to ovšem přežijí… a bez následků…

I přes současný pozitivnější vývoj v pandemii koronaviru, prezident ČLK Milan Kubek bije stále na poplach ohledně přetíženého zdravotnictví a je zastáncem tvrdších opatření, jaká byla například vyhlášená v Izraeli. Zvládla by FN Ostrava v  další, třetí vlně pandemie ještě větší nápor pacientů, než jaký byl doposud?

Jak jsem už řekl, jsme páteřní nemocnice v kraji. Nemůžeme naše pacienty nechat bez pomoci. Nemocnici jsme ani v nouzovém režimu neuzavřeli, stále běží akutní operativa, neodkladné výkony, ambulantní a onkologická péče, provádí se diagnostika. Omezili jsme jen plánované neakutní výkony, které nijak neohrozí život ani zdraví pacientů. Samozřejmě, tak jako každá nemocnice, i my máme určité kapacitní limity. Doufám, že se pandemii podaří zvládnout tak, že se na jejich hranu nikdy nedostaneme.

Podle vyjádření mnoha lidí na sociálních sítích i z různých webů vyplývá, že nemalá část veřejnosti má strach z celkového rozvolňování před Vánocemi a také z nedisciplinovanosti určité části společnosti v tyto nejoblíbenější svátky. Někteří epidemiologové, včetně profesora Prymuly, předpovídají v zimních měsících masivní nárůsty nakažených. Bude se FN Ostrava na toto období nějak zvlášť připravovat nebo nechá věcem volný průběh, podle toho jak se průběžně vyvinou?

Už od jara den ode dne situaci bedlivě monitorujeme a vyhodnocujeme. Pokud se zhoršuje, v předstihu připravujeme kapacity lůžkové i personální. Jsme pořád v nouzovém režimu. Stále ve střehu. Nic jiného nám ani nezbývá. 

Názory odborníků se dost liší ohledně roznášení nákazy mezi menšími dětmi a potom i na dospělou populaci. Někteří lékaři a epidemiologové považují školáky za velkou hrozbu, protože je prý dost těžké u nich rozeznat příznaky koronaviru a přitom jejich nálože nákazy jsou hodně silné. Naopak druhá část odborné veřejnosti tvrdí, že přílišné nebezpečí nepředstavují. Ke kterému z těchto názorů byste se přiklonil vy sám? Máte mezi vašimi pacienty například velké procento pedagogických pracovníků?

Víte, právě tohle je názorný příklad toho, jak se neustále každý ke koronaviru „odborně“ vyjadřuje a ve výsledku tím veřejnost jen zbytečně mate. Ta pak neví, čemu má vlastně věřit. Proto tyto otázky nechávám na odbornících, kteří se epidemiologickými daty a statistikami profesně zabývají, analyzují je a vyvozují z nich příslušné závěry. Data jsou data a čísla hovoří jasně.

Naše pacienty neevidujeme podle jejich profese. Pro účely statistiky a vykazování výkonů pro pojišťovny evidujeme primárně diagnózy pacientů.

První polovina měsíce listopadu byla, podle informací z mnoha médií, pro české zdravotnictví dost tragická. Celkově se totiž eviduje téměř 30 tisíc nakažených lékařů a zdravotníků a dokonce 20 z nich už podlehlo covidu-19. Jak vnímají zaměstnanci vašeho oddělení tuto krizovou, nebezpečnou situaci? Nesetkal jste se u některých z nich s úmyslem odejít ze zdravotnictví? Máte dostatek finančních prostředků na patřičné ohodnocení vašich zaměstnanců?

Že by někdo z našich zaměstnanců odešel ze zdravotnictví kvůli koronaviru, jsem nezaznamenal. A jsem za to hodně rád. Děkuji všem za jejich profesionalitu, nasazení a výdrž. Žijí a pracují tak dlouho v nestandardních a nesmírně náročných podmínkách, že jsou fyzicky, ale často i psychicky unavení. Zaslouží si obdiv a úctu. Co se týká bezpečí, každý zaměstnanec má k dispozici všechny nutné ochranné pomůcky a je tím pádem při kontaktu s pacienty lépe chráněn před nákazou než kdekoliv jinde. Finanční prostředky na ohodnocení našich zaměstnanců máme, za svoji nelehkou práci obdrželi i mimořádné odměny. Na jaře i nyní. 

Snaží se vám ministerstvo zdravotnictví vycházet vstříc za současného krizového stavu?  Postaral se stát skutečně o děti – školáky mladých zdravotníků a lékařů?

Hlídání dětí zdravotníků bylo v souladu usnesením vlády zajištěno krajským úřadem a Magistrátem města Ostravy ve třech základních školách v Ostravě. Kromě toho nám nabídla pomoc i Ostravská univerzita, kdy studenti pedagogické fakulty děti hlídají a pomáhají i s domácí výukou. Za to jim patří velké poděkování. 


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Štěpán
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vědec: Stovky tajných klubů po Česku, ,,paření” a drogy. Cizinci. A stát mlčí? Skrytý záměr

18:51 Vědec: Stovky tajných klubů po Česku, ,,paření” a drogy. Cizinci. A stát mlčí? Skrytý záměr

ROZHOVOR „U nás jsou udržovány líhně vícenákazy vázané na skupinové formy deviantní spotřeby.“ Vysok…