Za devět miliard tohle? Komárek se nemilosrdně pustil do České televize

21.09.2014 7:15 | Zprávy

ROZHOVOR Kdyby byl Reagan stejně pasivní vůči Gorbačovovi tak jako Obama vůči Putinovi, možná bychom dnes byli součástí sovětského bloku, říká poslanec ANO Martin Komárek a kritizuje tak malou aktivitu amerického prezidenta. Bývalý novinář odpovídal také na otázky ohledně časté kritiky směrem k České televizi. Domnívá se, že je nehospodárná a nevyužívá svůj potencionál.

Za devět miliard tohle? Komárek se nemilosrdně pustil do České televize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec za hnutí ANO Martin Komárek

Kritizujete zpravodajství České televize ohledně dění na Ukrajině, protože není objektivní a vyvážené. Proč?

Já jsem neřekl, že není objektivní a vyvážené. Chtěl jsem, aby mi ředitelé České televize i Českého rozhlasu vysvětlili, jak ho dělají, protože spousta lidí si stěžuje, že není vyvážené. Nejsem pro to, abych vlastními názory řešil televizní tvorbu, nýbrž jako politik řeším stížnosti lidí. Ředitelé mi to vysvětlit nechtěli, takže upořádáme seminář za účasti veřejnosti, kde by mělo k vysvětlení dojít. Část diváků si stěžuje, že je zpravodajství nepřehledné, část, že je prokyjevské a menší část dokonce promoskevské. Když to srovnám se světovými médii, těžko psát, když z obou stran pouští těžkou propagandu, doufám, že seminář to vysvětlí.

Českou televizi kritizujete dlouhodobě, například sprostá slova v seriálu nebo erotickou scénu před desátou hodinou večer. Co vás k tomu vede? Je Česká televize opravdu tak špatná?

Českou televizní tvorbu mohu hodnotit z pohledu Komárka, protože jsem pracoval pětadvacet let v médiích. Českou televizi znám a spolupracoval jsem s ní, dělal jsem moderátora a psal jsem pro ni satirický seriál. Hlavní problém, který uznával i ředitel Dvořák, když nastupoval, je letitý. Tedy, že Česká televize je nehospodárná, neuvyužívá zcela toho, co by mohla dokázat a přitom od nás, koncesionářů, dostává obrovský balík peněz. My za těch zhruba devět miliard korun zasloužíme lepší kvalitu, televize by se obešla s menším počtem pracovníků, třeba lépe placených a kvalitnějších. Kvalita zpravodajství by mohla být vyšší, Česká televize spí na vavřínech a je v podstatě státem ve státě, který si tvoří vlastní normy. Podpořil bych více finanční kontroly.

Generální ředitel je jediný šéf, který nad sebou nemá představenstvo, protože Rada pro rozhlasové vysílání nemá možnosti a ani se nesmí ptát, jaké jsou reálné částky. Z výroční zprávy se do našeho příchodu nikdo moc nedozvěděl. Takže ne proto, že bychom neměli ČT rádi, my jsme strážci peněz koncesionářů, tyto peníze vydávají občané ze své kapsy a pro některé důchodce to není zrovna malá částka. Je třeba si to uvědomovat a nechovat se jako komerční televize, ale úzkostlivě dbát, jestli naplňuje své poslání.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nenažraná ČT umře. Železný v čele by její smrt urychlil, říká Petrov

8:08 Nenažraná ČT umře. Železný v čele by její smrt urychlil, říká Petrov

„Co chcete řídit? To se řídí samo. Žádného ředitele redakce zpravodajství a publicistiky do svých vn…