Za několik let budeme čistými plátci do evropského rozpočtu, varuje známý advokát. A pro Babiše má tyto rady

27.02.2019 19:06

ROZHOVOR České republice se z ekonomického hlediska daří dobře. O tom je přesvědčen advokát Zdeněk Koudelka, který upozorňuje, že již za několik let budeme čistými plátci do evropského rozpočtu. „Nejlepší by tedy byl rozvoj firem, které jsou v Čechách, na Moravě a ve Slezsku domácí, včetně jejich vlastníků, takže je nikdo nenutí převádět zisk do ciziny,“ míní Koudelka. Ohledně kauzy nejmenování profesorů Milošem Zemanem má Koudelka jasno. „Že prezident není robotem na podpisy, poprvé uvedl prezident Václav Havel a též jako první prezident odmítl roku 2002 jmenovat rektorem Petera Mikuleckého, kterého navrhl Akademický senát Univerzity Hradec Králové,“ připomíná advokát. A na závěr zmiňuje pozoruhodné pochybení ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který „ponechal“ původní české korunovační klenoty ve Vídni. Jejich navrácení do Česka by přitom podle Koudelky nebylo ničím složitým.

Za několik let budeme čistými plátci do evropského rozpočtu, varuje známý advokát. A pro Babiše má tyto rady
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka
reklama

Na nedávném setkání zástupců zemí V4 s Angelou Merkelovou premiér Andrej Babiš zaskočil německou kancléřku, když zmínil, že kromě dotací existují také významné finanční částky, které ze zemí, jako je Česká republika, odtékají. Jde zejména o dividendy. Obstojí pohled, že jsme vykořisťovanou zemí, nebo benefity členství v EU jasně převažují?

Pro každou zemi je přínosné, když její firmy jsou příjemci výnosů z investic, než když jsou zisky odváděny jinam. Přínosem evropské integrace je jednotný trh, ne zbyrokratizované dotace. Objem evropských dotací na celkovém ekonomickém výkonu státu klesá a není podstatný. Za pár let budeme čistými plátci do evropského rozpočtu. Je to znak naší vzrůstající ekonomické síly.

Anketa

Vyčítali byste svým přátelům, že podepsali petici na poctu Václavu Havlovi?

hlasovalo: 9013 lidí

ČSSD tvrdí, že by se měl zdanit kapitál, který z této země odchází, zatímco Babiš by investory rád přesvědčoval, aby kapitál reinvestovali v ČR. Který z těchto postupů je žádoucí z hlediska dlouhodobé perspektivy?

V ekonomice je dobré různé přístupy vyvažovat. Je správné upravit daně tak, aby nebyl schodkový rozpočet. Též je však správné nevyhazovat peníze za věci, které nejsou přínosné. Je i správné podpořit reinvestice. Ovšem budou-li úspěšné, což chceme, vytvoří nakonec opět zisk, který bude chtít vlastník převést do své mateřské, často zahraniční firmy. Nejlepší by tedy byl rozvoj firem, které jsou v Čechách, na Moravě a ve Slezsku domácí, včetně jejich vlastníků, takže je nikdo nenutí převádět zisk do ciziny.

Donald Trump pozval Andreje Babiše do Bílého domu. Takřka okamžitě na tuto skutečnost reagoval expremiér Mirek Topolánek, a to po svém. Americké ambasádě v Praze i premiérovi přes Twitter vzkázal: „Zájmy Westinghouse v ČR musí být opravdu silné, když americká administrativa zve do Bílého domu bolševika, agenta StB a kriminálníka v jedné osobě.“ Má Topolánek pravdu? A je vkusné volit takový způsob komunikace?

Náš politický boj je někdy ostrý. Někdo má takovou formu v oblibě, jiný ne. Faktem je, že v politice hrají ekonomické zájmy významnou roli. Prezident Donald Trump v zahraniční politice podporuje obchodní zájmy amerických firem, což je důvod obchodní války s Čínou. Chce-li Trump využít jednání s premiérem Babišem pro podporu obchodních zájmů amerických firem, nevím, ale odpovídalo by to Trumpově zahraniční politice i v jednání s jinými státy.

Univerzita Karlova znovu zažalovala prezidenta Miloše Zemana za nejmenování docentů Fajta a Ošťádala profesory. Zeman řekl, že není automatem na podpisy, nicméně soud už v roce 2018 rozhodl, že prezident oba navržené jmenovat musí. Chová se Zeman v rozporu s pravidly? A co společenské konvence?

Že prezident není robotem na podpisy, poprvé uvedl prezident Václav Havel (Právo 19. 5. 2001) a též jako první prezident odmítl roku 2002 jmenovat rektorem Petera Mikuleckého, kterého navrhl Akademický senát Univerzity Hradec Králové. Nechce-li někdo, aby prezident jmenoval profesory či rektory, nechť navrhne změnu zákona, která tuto pravomoc ponechá vysokým školám. Profesory může jmenovat rektor, stejně jako jmenuje docenty. Takovou změnu podporovala moravská Masarykova univerzita, jejíž rektor Mikuláš Bek je nyní senátorem. Pakliže však nedojde k zákonné změně a pravomoc jmenování zůstane prezidentovi, je otázkou času a pravděpodobnosti, kdy některý z prezidentů odmítne navrhované kandidáty.

Fotogalerie: - Jedenácté výročí „ukradení“ Kosova

Kosovo je Srbsko. Připomínka na Václavském náměstí
Jaroslav Foldyna na připomínce „ukradení Kosova“
Připomínka srbského Kosova na Václavském náměstí
Kosovo  je Srbsko! Demonstrace na Václaváku
Poslanec Foldyna poslouchá projev na demonstraci z...
Kosovo je Srbsko. Demonstranti na Václavském náměs...

Velké pozdvižení vyvolal minulý týden svým rozhovorem hudebník a politik Michael Kocáb. Babiš, Zeman či Kubera. Ti všichni jsou podle Kocába důsledkem toho, že se s komunisty nový režim dostatečně nevypořádal. Udělali jsme tedy chybu? Měli by bývalí komunisté mít zákaz působení v politice?

Od pádu komunismu uplynulo 30 let. Vidět problémy dneška v komunistech, je jako kdyby v roce 1948 problémy tehdejší doby někdo viděl v Habsburcích a monarchistech. Jsem zastánce svobody politické soutěže, a ne zákazů politických stran. Problémem Michaela Kocába je nespokojenost s tím, že jím podporovaní politici volebně neuspěli. Ale pokud je lidé nevolí, tak v demokracii získat moc nemohou.

Anketa

Vadilo vám, že prezident Zeman šel na oslavu narozenin Jaromíra Soukupa?

5%
95%
hlasovalo: 10179 lidí

„Evropská unie je možná ve velkých problémech. Ale je to naše rodina. Je to stejné, jako když se pohádáte v rodině, a stejně nemůžete od sebe, protože k sobě patříte,“ míní Kocáb. Souhlasíte, že k EU patříme? A jde v případě EU jen o jakousi krátkodobou krizi, či hádku?

Jsme v Evropě a byli jsme evropským státem odjakživa. Nyní jsme i členy Evropské unie. Ovšem státy i Evropská unie jsou dílem lidským, ne božským. A co je lidské, podléhá změně a je dočasné. Slogany typu „na věčné časy“ byly vždy dočasné.

Reportérka ČT Nora Fridrichová se nechala zvěčnit, jak drží odznáček na podporu EU. Byl to zásadní výstup proevropské kampaně před volbami? Je v pořádku, aby zaměstnanec veřejnoprávního média takto agitoval ve prospěch jedné či druhé strany?

Jsem zastánce svobody politického projevu. Ať si každý drží odznáček, jaký chce. Já budu mít ten s moravskou orlicí.

Oslavy padesátin mediálního magnáta Jaromíra Soukupa se zúčastnil i prezident Miloš Zeman. Na akci pronesl blahopřání oslavenci, které poté Hrad zveřejnil na svých oficiálních webových stránkách. Je účast prezidenta na oslavě majitele soukromého média v pořádku? A co onen projev, má být na oficiálním webu Hradu?

Jsem zastánce svobody slova pro prezidenta republiky i pana Soukupa. Doufám, že tam měli dobré moravské víno. Taky mi bude padesát, takže si myslím, že by pan Soukup raději uvítal, kdyby slavil 30, byť by mu tam nepřišel žádný prezident.

Fotogalerie: - Vznikla stezka "Dycky Most!"

Po stopách seriálu MOST!
Do Severky teď mohou zájemci zajít i v rámci proje...
Do Severky teď mohou zájemci zajít i v rámci proje...
Restaurace Severka v Mostě, kde se natáčel seriál ...
Vznikla seriálová stezka "Dycky Most!", kde průvod...
Vznikla seriálová stezka "Dycky Most!", kde průvod...

Ministr zahraničí Tomáš Petříček prý opakovaně vystupuje proti českým zájmům. Mají to dokládat kauzy s banderovci a venezuelským prozatímním prezidentem Juanem Guaidóem, jak tvrdí komunisté. Je to pravda? Petříček kontruje, že prozápadní směrování je jeho přesvědčením. Je namístě, když Petříčka označil exprezident Klaus za „Pocheho maňáska“?

Ministru zahraničí vytýkám to, že neprověřil možnost vrácení českého gotického královského jablka a žezla z doby Karla IV., které jsou uloženy ve Vídni a o jejichž vydání by podle mírové saintgermainské smlouvy mohla Česká republika žádat. Petříček to odůvodnil úřednickým argumentem, že není příslušný. Věc přehodil na Ministerstvo financí. Ministr zahraničních věcí neví, že jednání s Rakouskem o realizaci mírových smluv vždy vedlo Ministerstvo zahraničních věcí. Petříčkův postoj je v rozporu s aktivitou Rakouska, které roku 2006 dosáhlo vydání historického nábytku z vídeňského Hofburgu uloženého na Moravě. Pokud jde o vydání starých rakouských židlí, bylo naše Ministerstvo zahraničních věcí činné. Má-li usilovat o vrácení našich korunovačních klenotů, je úřednicky nemohoucí. Naopak za návrat gotického žezla a jablka bojuje moravský senátor Ivo Valenta. Toto je věc, která je v zájmu státu a je námi ovlivnitelná. Kdo vyhraje mocenský boj ve Venezuele, je mimo naše možnosti a náš vliv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marek Korejs
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bartoš se hodně zapotí, vysvětlit tohle voličům. A tohle. A ještě tohle. Politolog o volbách, nic není jisté

16:30 Bartoš se hodně zapotí, vysvětlit tohle voličům. A tohle. A ještě tohle. Politolog o volbách, nic není jisté

ROZHOVOR Obrovskou výhodou předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše je, že dokáže kombinovat pol…