Zahráváte si! Cesta do pekla. Markéta Šichtařová odmítá snahy těch, kterým vadí výsledek britského referenda

14.04.2019 16:06 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Vůbec bychom si neměli zahrávat s úvahami, jak zvrátit rozhodnutí Britů, i když krátkodobě je pro Českou republiku ekonomicky výhodné, aby v Evropské unii zůstali. Takové myšlení by byla cesta do pekla i pro nás. Tak reaguje Markéta Šichtařová na vyjádření českých politiků, kteří se v souvislosti s odložením brexitu vyjadřovali pro vypsání nového referenda. Za odchodem Marty Novákové z funkce ministryně průmyslu a obchodu vidí „píárovou potřebu“ vykázat ve vládě nějaká škatulata-hýbejte se. Sama by ale viděla ve vládě mnohem zářivější příklad nekompetence. I když nejmenuje, není těžké si domyslet, o koho jde.

Zahráváte si! Cesta do pekla. Markéta Šichtařová odmítá snahy těch, kterým vadí výsledek britského referenda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Ve čtvrtek nad ránem dojednali lídři členských zemí EU kompromis, podle něhož dostane Spojené království čas k odchodu do 31. října s tím, že vystoupit z Evropské unie může kdykoli do tohoto data. Europoslanec Pavel Svoboda prohlásil, že lidovecká frakce v Evropském parlamentu chtěla prodloužit lhůtu pro odchod za podmínky, že Británie uspořádá nové referendum. Premiér Andrej Babiš po jednání uvedl, že pokud by to dopadlo druhým referendem a Britové zůstali, byl by to ideální stav. Bylo by soudě podle těchto vyjádření politiků pro Česko výhodné, aby se nakonec žádný brexit nekonal?

Víte, na to se můžeme dívat dvojí optikou. Samozřejmě že krátkodobě je pro Českou republiku ekonomicky výhodné, aby Britové v Evropské unii zůstali. Například centrální banka odhaduje, že tvrdý brexit bez dohody by potenciálně mohl z českého růstu HDP ukrojit až jeden procentní bod.

Jenomže je tu ještě dlouhodobý pohled. Není na světě země, která by nedodržovala zásady právního státu a která by se současně s tím dlouhodobě těšila prosperitě. Já vůbec nechápu ty nápady, které se v EU rozmohly už v minulosti, opakovat například hlasování – v parlamentu nebo v referendu – tak dlouho, než je odhlasován ten „politicky správný“ názor. To není demokracie, to není právní stát, to je jenom předstírání právního státu. Britové sice při vyjednávání brexitu zmatlali, co mohli, stejně jako kontinent, ale jedno se jim musí nechat: Je v dnešní době impozantní, že měli stále tu vnitřní demokratickou sílu říct, že parlament nemůže opakovaně hlasovat o stejném návrhu. A s referendem je to stejné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…