Ve čtvrtek nad ránem dojednali lídři členských zemí EU kompromis, podle něhož dostane Spojené království čas k odchodu do 31. října s tím, že vystoupit z Evropské unie může kdykoli do tohoto data. Europoslanec Pavel Svoboda prohlásil, že lidovecká frakce v Evropském parlamentu chtěla prodloužit lhůtu pro odchod za podmínky, že Británie uspořádá nové referendum. Premiér Andrej Babiš po jednání uvedl, že pokud by to dopadlo druhým referendem a Britové zůstali, byl by to ideální stav. Bylo by soudě podle těchto vyjádření politiků pro Česko výhodné, aby se nakonec žádný brexit nekonal?
Víte, na to se můžeme dívat dvojí optikou. Samozřejmě že krátkodobě je pro Českou republiku ekonomicky výhodné, aby Britové v Evropské unii zůstali. Například centrální banka odhaduje, že tvrdý brexit bez dohody by potenciálně mohl z českého růstu HDP ukrojit až jeden procentní bod.
Jenomže je tu ještě dlouhodobý pohled. Není na světě země, která by nedodržovala zásady právního státu a která by se současně s tím dlouhodobě těšila prosperitě. Já vůbec nechápu ty nápady, které se v EU rozmohly už v minulosti, opakovat například hlasování – v parlamentu nebo v referendu – tak dlouho, než je odhlasován ten „politicky správný“ názor. To není demokracie, to není právní stát, to je jenom předstírání právního státu. Britové sice při vyjednávání brexitu zmatlali, co mohli, stejně jako kontinent, ale jedno se jim musí nechat: Je v dnešní době impozantní, že měli stále tu vnitřní demokratickou sílu říct, že parlament nemůže opakovaně hlasovat o stejném návrhu. A s referendem je to stejné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník