Zdeněk Bakala předveden k výslechu kvůli OKD? Poslanecký předák promluvil

29.12.2017 9:37 | Zprávy

ROZHOVOR Sněmovní vyšetřovací komise k OKD by měla rozkrýt možné politické viníky, kterými se soud nezabývá. ParlamentnímListům.cz to řekl šéf poslanců Pirátské strany Jakub Michálek. Podle něho by měl být k výslechu předvolán i Zdeněk Bakala. Piráti ve Sněmovně vznik komise iniciovali. Proti hlasoval jen Miroslav Kalousek, který má ve věci podle Michálka střet zájmů, protože Bakala v minulosti sponzoroval TOP 09.

Zdeněk Bakala předveden k výslechu kvůli OKD? Poslanecký předák promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Pane předsedo, nedávno jste ve Sněmovně uspěli s návrhem na ustavení vyšetřovací komise k OKD. Co k tomu Piráty vedlo?

Kauza OKD je největší aspoň částečně rozkrytá privatizační kauza v dějinách České republiky. Teď běží soud, u kterého vystoupil tehdejší premiér Sobotka a vychází tam najevo informace o jednání vlády z té doby. Tyto indicie vytvářejí obrázek o tom, jak privatizace OKD ve skutečnosti probíhala.

Vzhledem k tomu, že trestní stíhání se týká jenom několika úředníků, myslíme si, že sněmovní komise by měla zajistit širší obrázek a prověřit, jestli nejsou zodpovědné osoby i mezi politiky, proti kterým by mělo být vedeno nějaké řízení.

Jak vnímáte skutečnost, že současné soudní řízení se zabývá jen možnou vinou úředníků a nikoli zodpovědných politiků? Úředníci přece pouze naplňují politická rozhodnutí do praxe…

To nemůžu od stolu říct, musí se to prověřit. Je potřeba si vyžádat potřebné dokumenty. Spousta z nich je u soudu, spoustu mají občanská sdružení, která se kauzou zabývala při obraně proti Bakalovi, který je připravil o byty, které měly mít možnost přednostně koupit. Místo toho byty shrábnul Bakala a koupil si za to obrovské majetky, počínaje vydavatelstvím Economia až po luxusní obchody v Pařížské ulici. Těžko je možné takovou věc udělat bez politického krytí. Jiná věc je, zda se to podaří prokázat.

Vyšetřovací komise má pravomoc si pozvat libovolného člověka a vyslýchat ho, má pravomoc požádat o vydání věci a další poměrně silné kompetence po americkém vzoru. Hodně bude záležet na tom, jestli se komise své úlohy chopí zodpovědně. Proto jsem hodně tlačil na to, aby byl zvolen její předseda a začala fungovat. Mrzelo mě, že kolegové z ANO a dalších stran hlasovali proto, aby se volba předsedy komise dál odložila.

Proč podle Vás poslanci z hnutí ANO a SPD podpořili odklad volby předsedy? Jde o politické subjekty, které na nejasnosti kolem OKD také upozorňují.

Projednávali jsme třetí čtení zákona o státním rozpočtu, takže už byli pravděpodobně po schůzi unavení. My jsme komisi chtěli navolit tak, aby začala fungovat do Vánoc a oni už chtěli schůzi přerušit.


Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Proti záměru zřídit vyšetřovací komisi hlasoval jeden jediný poslanec – Miroslav Kalousek z TOP 09. Jak si to vykládáte?

V Poslanecké sněmovně jsem to glosoval, že spíš než vystoupení, které pan Kalousek přednesl, jsem očekával, že se přihlásí ke střetu zájmů. Když byl Miroslav Kalousek místopředsedou TOP 09, přijala tato strana asi osmimilionový dar od Zdeňka Bakaly. TOP 09 podle mě může být ráda, že mají v komisi vůbec jednoho svého zástupce. Argumenty, které uváděl pan Kalousek, nebyly úplně přiléhavé. Říkal, že nemáme zřizovat vyšetřovací komisi, protože to řeší soud. Nechceme nahrazovat soudní činnost, chceme objasnit věci, které soud neřeší. Ten se zabývá pouze trestním stíháním lidí, kteří byli obžalováni. Soud nemůže řešit kauzu OKD v celé její šíři, protože je vázán rozsahem obžaloby.

Jinými slovy, jak už jste naznačil, Kalouskovy argumenty a vystupování ve věci OKD jsou vedeny jeho střetem zájmů a vztahem ke Zdeňku Bakalovi?

To jsou obecně známé skutečnosti. Objektivně důležitý je výsledek. Pan Kalousek si nejspíš myslí, že kauza OKD nezasluhuje zřízení vyšetřovací komise, proto hlasoval proti.

Bohuslav Sobotka tvrdí, že si svého času Evropská komise objednala posudek, který nechalo ministerstvo financí pod jeho vedením vyhotovit a ten žádný problém na transakci neshledal. Neřekl už ale, že onen posudek zpracovávala advokátní kancelář Radka Pokorného, který v dané době pracoval pro toho, kdo OKD kupoval. Považujete to za legitimní?

Vystupují tam silní a známí hráči. Pan Pokorný psal vyjádření, které ministerstvo financí poslalo Evropské komisi. Pracoval pro pana Bakalu a ten měl v Bruselu speciálního lobbistu, který to pomáhal za 50 milionů řešit a to byl Pavel Telička. Nastavili takové podmínky, že se tím Evropská komise nezabývala, což je velká chyba. Komise by to podle mě měla přezkoumat a Česká republika by prostřednictvím ministryně financí nebo premiéra měla tyto své zájmy hájit i u Evropské komise. Může se ukázat, že smlouvy jsou neplatné, protože došlo k nedovolené podpoře a tady bohužel ze strany ministerstva financí nebyly dosud kroky adekvátní. Podali sice žalobu k soudu, kde tvrdí, že České republice vznikla škoda převyšující pět miliard korun, ale už o tom neinformovali Evropskou komisi.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Násilí, když selžou volby. Český expert o Green Dealu jasně jako nikdo

13:00 Násilí, když selžou volby. Český expert o Green Dealu jasně jako nikdo

Po volbách do Evropského parlamentu by se lidé i média měli tvrdě domáhat splnění předvolebních slib…