Zelený zastupitel z Brna: Vůbec bych se nedivil, kdyby Čunek byl ve skutečnosti homosexuál

27.07.2017 20:06

ROZHOVOR „Opravdu je nutné nelegální migraci zastavit. A to i za použití takových metod, že Evropská hraniční stráž vysadí ekonomické nelegály zpět u afrických břehů. Na druhé straně bychom se měli ujmout skutečných válečných uprchlíků,“ uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz brněnský zastupitel a ekolog Mojmír Vlašín (SZ). K vyjádření Jiřího Čunka o homosexuálech konstatuje. „Názorově zatuhl někde v polovině minulého století. Jde z jeho strany o prohlášení pro jeho voliče, a vůbec bych se nedivil, kdyby sám byl homosexuálem či bisexuálem.“

Zelený zastupitel z Brna: Vůbec bych se nedivil, kdyby Čunek byl ve skutečnosti homosexuál
Foto: David Daniel
Popisek: Mojmír Vlašín

Do hry o prezidentský úřad nakročil senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera. Jak se vám zamlouvá tento uchazeč? Favoritem sázkových kanceláří je akademik Jiří Drahoš. Kdo je vaším favoritem?

Tento člověk notoricky závislý na nikotinu si ze své závislosti udělal politický program a je mi krajně nesympatický. Ale na prezidenta může kandidovat každý. Mým favoritem je ale pan Drahoš!

Na nedávném summitu nejvyspělejších zemí G20 došlo k neshodě mezi americkým prezidentem Trumpem, který vypověděl Pařížskou klimatickou dohodu, a ostatními. Co si myslíte vy jako ekolog o tomto jeho kroku?

Donald Trump je výstřední egoista a jeho kroky jsou předvídatelné. Tento patří k těm nejhorším.
  
Bývalý premiér Mirek Topolánek na konferenci deníku E15 uvedl, že aby byla elektřina i v budoucnu dostupná a nezruinovala peněženky občanů, měli bychom například rozšířit naši jadernou flotilu. Jak to vidíte vy? 

Asi ode mne nikdo neočekává, že bych s takovým tvrzením mohl souhlasit. Za situace, kdy energetická náročnost domácností klesá a cena energií jde dolů, je toto tvrzení absurdní. Sirky nepatří do ruky dětem a jaderné elektrárny nepatří do ruky dětinským politikům.

Letní pohodu v Česku narušila diskuse kolem toho, zda se na koupaliště smí, nebo nesmí nosit muslimské plavky, tzv. burkiny. Zastánci tvrdí, že je trapné někomu nařizovat podobu plavek a že ještě před 100 lety jsme se koupali také zahalení. Odpůrci argumentují hygienou, ale zejména tvrzením, že jde o další krůček invaze islámu do našich životů, o zavádění jejich představ o normách. Kam se přiklonit? Je tato otázka vůbec otázkou k diskusi?

Je to podle mne otázka celkem nepodstatná. Na některých nuda-plážích je zakázáno chodit v jakýchkoli plavkách, na běžných plážích zase není dovoleno chodit bez plavek. To mne neuráží.
  
Ať je to jakkoliv, tuto diskusi si trochu svérázně vyložila žena na pražském koupališti, když muslimku koupající se v burkinách začala kopat a škrtit. Kde je hranice veřejné diskuse o imigraci, islámu apod., aby si to někteří spoluobčané nevyložili tak, že muslimy mohou fyzicky atakovat?

To je trochu trapné, ale v některých muslimských zemích nesmí ženy chodit na ulici prostovlasé, i když jsou zjevně cizinky. Takže vyznavačům ortodoxního islámu je jistě vlastní myšlenka, že cizinci se musí přizpůsobit. A tady jsou cizinci oni; a díky bitvě u Vídně vždycky budou.  

Prezident Miloš Zeman dle tvrzení mluvčího Ovčáčka vyzval ministra financí Ivana Pilného k tomu, aby se zamyslel nad přerozdělením 11 miliard  Kč, které dle jeho tvrzení jdou neziskovým organizacím. Jak komentovat tuto výzvu a co říci k podobě neziskového sektoru v České republice? 

Domnívám se, že i Miloš Zeman je výstřední egoista, a jeho výroky se mi komentovat nechce. Nicméně na margo neziskových organizaci: tak alespoň u sektoru ekologických neziskovek mohu poznamenat, že jsou u nás zjevně podfinancované.

Senátor, hejtman a vlivný představitel KDU-ČSL Jiří Čunek uvedl na adresu blížící se Prague Pride: „Je to pochod smrti pro stát, pro Evropu, pro naši civilizaci, když stát bude tyto skupiny podporovat a uznávat jako rodiny.“ K problematice homosexuálů uvedl: „Sexuální orientace je v mnohých případech volba, říkají to odborníci. V mnohých případech je to vrozená danost. Jako se někdo narodí bez nohy, tak se někdo narodí s jinou sexuální orientací. Pochod LGBT, kteří prohlašují, že jsou úplně stejní jako rodiny, je v tomto smyslu stejný jako pochod jednonohých, kteří tvrdí, že mohou na ‚vojenskou přehlídku‘. Musíme přijmout zákony přírody a především přijmout každý sám sebe se svými přednostmi i handicapy. Neznamená to ale, že jsme tím vyřazeni ze společnosti. Každý z nás má jiný úkol a může společnost obohatit jiným způsobem. Nemůžeme ale říkat, že LGBT je také rodina. Stát má rodinu podporovat jako svou jedinou budoucnost a ostatní tolerovat.“ Co k takovému názoru uvést? 

Pan Čunek zatuhl názorově někde v polovině minulého století. Myslím, že dítě vychované v heterosexuální rodině narkomanů či alkoholiků je na tom mnohem hůře než dítě z rodiny střízlivých homosexuálů. Myslím, že ze strany pana Čunka jde o prohlášení pro jeho voliče, a vůbec bych se nedivil, kdyby sám byl homosexuálem či bisexuálem.Napětí kolem migrace do Itálie houstne. Schvalujete, aby Italové zkrátka dali migrantům dokumenty a poslali je na sever? Dalším řešením je pokračovat v přerozdělování podle kvót, jak chce Brusel. Naši politici doporučují důsledně hlídat břehy Libye a migranty vracet, případně zasáhnout vojensky přímo v Libyi. Co s tím?

Nerad bych zde vypouštěl nějaké hraběcí rady. Ale podle mého názoru je opravdu nutné nelegální migraci zastavit. A to i za použití takových metod, že Evropská hraniční stráž vysadí ekonomické nelegály zpět u afrických břehů. Na druhé straně, pokud nechceme popřít naše etické hodnoty, tak bychom se měli ujmout skutečných válečných uprchlíků, a to ve větší míře, než určují tzv. kvóty. Pokud někdo prchá před hrůzami války, pak jistě rád strpí několik měsíců v běženeckém táboře.

Renomovaný lékař, vydavatel, dědic a společenský organizátor Martin Jan Stránský na ParlamentníchListech.cz sdělil následující k Andreji Babišovi: „Pro člověka i pro národ vychází chápání současnosti z toho, čím v minulosti prošel a zároveň neprošel. Jako další je tu proces demokratizace, do kterého patří etapa ekonomicko-politické oligarchie. Andrej Babiš sice děsí mnoho lidí, jenže Amerika prošla úplně tím samým – vzpomeňte si na Rockefellera a Kennedyho. Ti systematicky vykoupili, převzali, rozkradli a přivlastnili si veškerý majetek, na který mohli dosáhnout. Poté nastavili sebe či vlastní potomky do politických funkcí, aby ošetřili své impérium. Pak posílili instituce, které by ho chránily. Postupem času se jejich moc rozmělnila. Touto standardní cestou prošla a v mnoha případech stále prochází každá moderní demokracie.“ Lze s tím souhlasit? Jak vážné je vlastně nebezpečí jménem „Babiš-premiér“?

Babiš jako člověk mi není zvláště sympatický. Ale spousta akcí, které jím vytvořené hnutí spoluprosadilo, je pozitivních a cením si jich. Máme protikuřácký zákon, veřejný registr smluv, v Brně výborného primátora. Na druhé straně rozvoj chemického zemědělství, z něhož profituje, je ohavnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bojovník proti manipulacím Cemper: Nová koalice v Radě ČT si zatím jen zkoušela sílu. Biskupové navrhli Lipovskou a teď „my nic“

19:46 Bojovník proti manipulacím Cemper: Nová koalice v Radě ČT si zatím jen zkoušela sílu. Biskupové navrhli Lipovskou a teď „my nic“

ROZHOVOR „Farmářské trhy se omezují, tudíž se regionální potraviny prodávají méně. Jsem zastánce něk…