Zeman řekl, co bude po volbách. A v rozhovoru pro PL nebývale vytrestal Moravce a ČT

21.10.2017 12:19

ROZHOVOR S PREZIDENTEM S koalicí ANO, KSČM a SPD Tomia Okamury by prezident Miloš Zeman neměl absolutně žádný problém. Podle něho je třeba respektovat svobodnou vůli občanů. Zeman zhodnotil fungování současné vlády a udělil nejlepší a nejhorší známku několika ministrům.

Zeman řekl, co bude po volbách. A v rozhovoru pro PL nebývale vytrestal  Moravce a  ČT
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Miloš Zeman se zúčastnil akce Sportovní hvězdy dětem 2017, která se tradičně koncem léta koná v areálu tenisového klubu Sparta Praha

Anketa

Bojíte se, že výsledek voleb ohrozí demokracii v Česku?

10%
90%
hlasovalo: 6725 lidí

Pane prezidente, sledoval jste čtvrteční duel Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka na TV Nova?

Ano, sledoval.

Jaký dojem jste z toho měl? Pokud byste byl řadový občan, pomohlo by Vám to v rozhodování?

Byl jsem trochu zklamán a to z prostého důvodu, že oba dva protagonisté v podstatě jenom opakovali to, co už mnohokrát řekli v rozhovoru pro některé denní listy. Za druhé, potěšilo mě, že Česká televize dostala zaslouženou facku tím, že tento klíčový duel nebyl na veřejnoprávní televizi, ale byl na soukromé a daleko sledovanější televizi.

Na Nově padlo i jedno z nejprobíranějších témat v českých domácnostech – ceny másla. Zaorálek Babiše obvinil, že z toho másla mají největší profit jeho firmy, stejně tak z rostoucích cen vajec, a tím prý Babiš ohrožuje české Vánoce. Ohrožuje?

Na otázku týkající se cen másla jsem vždy odpovídal, že za ceny másla může Evropská unie tím, že vypsala dotační titul na nevýrobu mléka. Ne výrobu, ale nevýrobu. Čili: nebudeš vyrábět, dostaneš dotaci. To mi připadá absurdní. Chovatelé skotu se přeorientovali z mléčného skotu na masný skot, mléka byl nedostatek, díky nedostatku mléka je i nedostatek mléčných produktů. A když je něčeho nedostatek, ceny samozřejmě vyletí vzhůru. Můj názor je, chceme-li vrátit ceny másla na normální úroveň, především zrušme tuto nesmyslnou dotaci Evropské unie.

Pokud jde o Andreje Babiše, duo novinářů ze Seznam Zprávy Slonková a Kubík přišli s údajným objevem, že Finanční správa na Babišovu zakázku zničila rodinnou firmu, která bude mít problémy přežít. Podle veřejně dostupných argumentů jsme ale v ParlamentníchListech.cz zjistili, že šlo skutečně o podvodníka, který okrádal stát na DPH, dělal dotační podvody, a to už několik let. Jak těm tvrzením Slonkové rozumět?

Především bych řekl, že dojemný příběh může vypadat i tak, že úspěšný podnikatel Zdeněk Bakala byl perzekvován Finanční správou tak dlouho, až OKD zkrachovala. Tomu samozřejmě dnes nikdo neuvěří, ale lidé formátu Slonkové a Kubíka by na to opravdu mohli napsat srdceryvnou story. Moje rada je velmi jednoduchá: nechme daňovou správu pracovat, je to profesionální organizace vedená profesionálním šéfem, a buďme rádi, že nám díky tomu roste daňový výnos a to daleko výrazněji, než roste hrubý domácí produkt. Pokud by došlo k nějaké chybě, daná firma má vždycky možnost odvolat se k soudu.

Na tiskové konferenci k ukončení návštěvy Plzeňského kraje jste nastínil svůj postup po volbách s tím, že poskytnete maximální lhůtu pro svolání nové Sněmovny. Znamená to, že premiéra jmenujete až po této ustavující schůzi?

Otázkou je, kdy ustavující schůze nejen proběhne, ale jakým výsledkem skončí. Hlavním výsledkem má být pochopitelně volba předsedy Poslanecké sněmovny. Na tiskové konferenci už jsem řekl, že ODS a TOP 09, možná se přidají i lidovci, chtějí obstruovat a chtějí zabránit této volbě, což by reálně znamenalo, že Sobotkova vláda v demisi může ještě nějakou dobu vládnout. To nepokládám za rozumné. Nepokládám za rozumné jakékoli obstrukce, protože člověk má umět poznat porážku. Když se neumí vyrovnat s porážkou, ztrácí svoji důstojnost. Je to názor, který nikomu nevnucuji, ale který zastávám.

Bude sestavením vlády pověřen šéf vítězné strany i v případě, kdy by bylo zřejmé, že vítěz neposkládá podporu se 101 a více hlasy?

I pověření je součástí jednání a já jsem na tiskové konferenci jasně řekl, že budu jednat s vedením všech parlamentních subjektů. Nikoho nebudu vylučovat a budu chtít znát jejich názor právě na povolební koalici. Protože už v politice něco umím a znám, budu předpokládat, že tyto subjekty, alespoň některé, budou mít k Andreji Babišovi poněkud vlídnější vztah, než měly před volbami.

Strany se čím dál víc vymezují vůči hnutí ANO s tím, že s ním nepůjdou do koalice bez ohledu na to, zda by premiérem byl trestně stíhaný Andrej Babiš. Začíná se tak skloňovat varianta, že by nakonec ANO mohlo složit vládu s KSČM a s SPD Tomia Okamury, byť to zatím spíš odmítají. Jak by se Vám tato možnost zamlouvala?

Už jsem řekl, že povolební situace může být výrazně odlišná od situace předvolební, nicméně vyčkejte výsledků voleb. Pokud se trpaslík vytahuje, že je obr, působí poněkud směšně. Čili prohlášení ‚nepůjdu s někým do koalice‘ má smysl pouze tehdy, jestliže mám sílu tu koalici vytvořit. Prezident zde má pouze doporučující, respektive poradní hlas. Koaličního partnera si samozřejmě bude vybírat vítěz voleb.

Zaznívá ovšem, že nejnebezpečnější varianta by byla už zmíněná koalice ANO, KSČM a SPD. Měl byste s tím Vy osobně problém?

Ne, neměl bych s tím absolutně žádný problém, protože se řídím zásadou, že prezident má respektovat výsledky voleb a tedy svobodnou vůli občanů.

Jak byste se stavěl specificky k možné účasti strany Tomia Okamury ve vládě? Většina politiků na něj útočí, že je extremista, dává nereálné sliby a ohrožuje demokracii. Měl byste s ním problém?

O mně se také říkalo, že ohrožuji demokracii. Zejména když jsem byl čtyři roky předsedou vlády a ohrožoval jsem demokracii tak, že se zemi podařilo vyvést z ekonomické krize a měla naprosto stabilní politický systém. Tyto fráze říká každý neúspěšný politik, když nemá nic jiného, řekne o tom druhém, že ohrožuje demokracii.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Koneckonců, Miroslav Kalousek a pár další politiků říká i teď, že ohrožujete demokracii…

Říkají to už asi pětadvacet let. Řeknu vám ale jednu anekdotu, na kterou jsem si vzpomněl, když jsme projížděli kolem Zaorálkova plakátu, kde stojí: když bohatne země, musí bohatnout i lidé. Toto heslo už tady jednou bylo asi před patnácti lety. Vtip zněl tak, že to bylo heslo Kalouska, který přišel na vládu a řekl: já mám seznam těch lidí.

To jste mi připomněl jednu událost, kterou mnozí komentátoři, analytici i politici označili na naprosto bizarní. Jde o akci ČSSD minulou neděli, kdy vedení sociální demokracie demonstrovalo za vyšší mzdy. A v čele té demonstrace šel předseda vlády, ministryně práce a další ministři.

Ano, reagoval jsem na to ve čtvrtek v televizi Barrandov, když jsem říkal, že v případě těchto konkrétních demonstrantů bych spíše uvítal demonstraci za nižší mzdy právě těchto demonstrantů.

Nyní ještě trochu obecněji k volbám. Vidíte některé kandidující subjekty, které by podle Vás v případě úspěchu představovaly riziko pro naši zemi?

Ano. Ale oni úspěch mít nebudou. Je to Dělnická strana sociální spravedlnosti, kterou zejména z důvodu jejich podpory Kotlebovy neonacistické strany na Slovensku pokládám za skutečné nevyfabulované riziko pro naši demokracii. Beru ale na vědomí, že když kandidovala v krajských volbách, nezískala jeden jediný mandát, takže pochybuji, že by překročila pětiprocentní práh.

Existují podle Vás nějaká konkrétní témata, která politici v dosavadním funkčním období zanedbávali a mělo by se to co nejdříve řešit?

Ale jistě. Desítky témat. Nezapomeňte, že 200 připravovaných zákonů spadlo pod stůl, protože politici žvanili, diskutovali bez výsledku, jenom kauza Čapí hnízdo trvala osm hodin. Za tu dobu by se u dobře připravených zákonů schválily alespoň tři nebo čtyři. Začal bych zákonem o obecném referendu, protože jsem zastánce přímé demokracie a mrzí mě, že je tento zákon u ledu. Mohl bych pokračovat zákonem o sociálním bydlení, který se také nepodařilo prosadit. Mám dojem, že i zákon o liniových stavbách, který by výrazně urychlil, z hlediska vykupování pozemků, dopravní a energetické stavby. Z těch dvou set zákonů bych takto mohl vybrat minimálně deset, kde kvůli žvanění poslanců, místo aby jednali a pracovali, to všechno padlo pod stůl a bude se tím muset zabývat až nová Sněmovna.

Blíží se konec Sobotkovy vlády. Požádám Vás o udělení dvou známek nebo hodnocení. Kdo z ministrů nebo ministryň si zaslouží nejlepší, respektive nejhorší známku?

Myslím si, že většina ministrů se pohybovala v oblasti průměru. Kdybyste chtěl slyšet mé subjektivní hodnocení, ono každé hodnocení je subjektivní, pak bych jedničku dal Karle Šlechtové jako nejpracovitější a nejchytřejší ministryni této vlády a pětku bych dal Danielu Hermanovi a Marianu Jurečkovi.

Zmínil jste Karlu Šlechtovou, která shodou okolností kandiduje jako lídr hnutí ANO zde v Plzeňském kraji (rozhovor se odehrával na zámku Zbiroh, pozn. red.), o té se mluví jako o možné premiérce v případě, že by kvůli trestnímu stíhání šéfa ANO Babiše možní koaliční partneři nesouhlasili s ním coby premiérem. Jak to vidíte?

Budu to opakovat po desáté. V čele Libereckého kraje stojí Martin Půta, který je trestně stíhán a přesto si ho voliči vybrali jako hejtmana. Mimochodem, na kandidátce ODS je Bohuslav Svoboda, který je nepravomocně odsouzen, a nedávno se objevilo, že francouzský prezident Chirac byl po celou dobu svého mandátu trestně stíhán, i když se samozřejmě ocitl před vyšetřovateli až po ukončení tohoto mandátu. Mohl bych k tomu přidat ještě Silvia Berlusconiho, kdyby vám to bylo málo, a mám takový dojem, že i Benjamin Netanjahu čelil nějakému trestnímu stíhání.

Zkrátka, trestní stíhání není v politice nic neobvyklého a rozhodně na základě presumpce neviny to není důvod, abych trestně stíhaného nejmenoval premiérem.

A varianta, že by sám Andrej Babiš místo sebe vybral někoho jiného?

Musela by to být jeho vůle. Já jsem naopak byl připraven ho podržet jako ministra financí a on z této funkce utekl. Dobře, respektoval jsem to a on navrhl místo sebe Ivana Pilného. Nevím, jestli se bude opakovat tento model. Bude-li si přát, aby se stal premiérem, budu ho podporovat, pokud se stane vítězem voleb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jak Piráti mluví o lidech s více byty... Ekonom Žák varuje: „Finty“ mohou přinést hořké zklamání

19:43 Jak Piráti mluví o lidech s více byty... Ekonom Žák varuje: „Finty“ mohou přinést hořké zklamání

Klíčové bude, kdo zasedne ve vládě, ten bude ovládat finanční toky z EU. Největším problémem naší ek…