Zkušený novinář Syruček: Na Ukrajině začínají Velikonoce a asi nebudou klidné. Podle tajné služby SBU se chystá...

09.04.2015 20:32 | Zprávy

ROZHOVOR Situace na Ukrajině se vyvíjí velmi chaoticky a poznat, jakým směrem se vše bude ubírat i v blízkých dnech, je velmi složité. Do hry vstoupili opět oligarchové, ovšem jinak, než se předpokládalo. Budou snahy německé kancléřky Angely Merkelové korunovány úspěchem nebo se v samotném Kyjevě otevře další fronta? Na tyto a další aktuální otázky odpovídá pro ParlamentníListy.cz zkušený novinář, bývalý zpravodaj Mladé fronty v Sovětském svazu a Rusku, Milan Syruček.

Zkušený novinář Syruček: Na Ukrajině začínají Velikonoce a asi nebudou klidné. Podle tajné služby SBU se chystá...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Vidíte v iniciativě německé kancléřky Merkelové nějaký výraznější posun vůči kyjevskému vedení? Že už Porošenko i Jaceňjuk začínají akceptovat minské dohody….

Zatím vidím spíše rozporuplný posun. Ve středu 8. dubna uveřejnil úřední věstník Hlas Ukrajiny zákon o zvláštním režimu místní samosprávy ve vyjmenovaných okresech, městech a vesnicích Doněcké a Luhanské oblasti a tím vstoupil v platnost. Ukrajinský parlament jej přijal 17. března s dovětkem, ža realizovat se má až po místních volbách. Současně je však v zákoně věta, podle níž tyto oblasti jsou dočasně okupovány a na takovém území se volby konat nesmějí, nebo jsou neplatné. Tomu tedy dobře nerozumím. Také si nemyslím, že přijetím podobného zákona se vše urovná jako mávnutím čarovného proutku. V parlamentu není jediný významný představitel obou oblastí. Navíc separatisté nežádali jen zvláštní režim místní samosprávy, ale něco podstatně významnějšího. Ani minský protokol nemluví o kosmetické úpravě, ale o reformě. V tomto případě mají separatisté a Moskva pravdu, že to je porušení minských dohod.

Volby na Donbasu by měly tedy již proběhnout podle dohod v Minsku, ale v této části Ukrajiny nadále zůstane „separatistická armáda“…

Moje odpověď navazuje na to, co jsem už řekl: pokud nově přijatý zákon charakterizuje tyto oblasti za „dočasně okupované“ a podle jiných zákonů na takovém území nelze provádět volby, tak jsem zvědav, jaký nový zákon parlament přijme, aby volby mohly proběhnout i na „dočasně okupovaném území“ a byly skutečně platné. Možná to vyřeší místní obyvatelé tím, že se k nim nedostaví.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: Jaro 2026, konec války na Ukrajině. Minerální dohoda? Trumpova zástěrka

4:46 Advokátka Hustáková: Jaro 2026, konec války na Ukrajině. Minerální dohoda? Trumpova zástěrka

„První reálná možnost ukončení války na Ukrajině je jaro 2026. Letos určitě ne,“ sdělila Parlamentní…