Znalec Blízkého východu a Afriky: Evropští státníci hasí krizi s uprchlíky benzínem, měli by se zodpovídat za devastaci Evropy. A Islámský stát s podporou USA...

02.07.2015 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Podle Petra Markvarta, který se dlouhodobě profesně pohybuje v oblasti Blízkého východu (hlavně v Iráku a Sýrii) a Afriky, říká, že za uprchlickou vlnu nesou velkou odpovědnost USA a další západní státy, které destabilizovaly tamější regiony. Vysvětluje, jakou roli při fungování Islámského státu mají USA a jejich arabští spojenci. Evropa je dle něho bez hodnot, je vnitřně rozvrácená a sobecká. Nejsme připraveni bojovat ani pracovat a naše populace rychle stárne a vymírá.

Znalec Blízkého východu a Afriky: Evropští státníci hasí krizi s uprchlíky benzínem, měli by se zodpovídat za devastaci Evropy. A Islámský stát s podporou USA...
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Islámský stát dbá na pečlivé zaznamenávání poprav křesťanů

Co říkáte závěrům poslední Evropské rady týkající se uprchlíků? V závěrečném dokumentu summitu EU se praví: „Všechny členské státy odsouhlasí na základě konsenzu do konce července rozdělení (40 000) takovýchto osob (z Itálie a Řecka), s ohledem na specifickou situaci členských států.“

Reagovat na vzniklou situaci přijímáním dalších a dalších uprchlických vln bez řešení příčin vzniku těchto imigračních krizí a snažit se o jejich re-distribuci členským zemím, hašením ohně benzínem. Současní protagonisté rozhodovacích procesů v EU jako Merkelová, Hollande, Cameron a další představitelé velkých zemí by se měli zodpovídat ze svých pro Evropu devastujících rozhodnutí, kterými destabilizovali a nadále destabilizují situaci na Blízkém a Středním východě a v severní a západní Africe.

Kdo nese podle vás odpovědnost za nynější masový příliv uprchlíků?

Odpovědnost neseme my všichni. Letargická a apatická Evropa přihlížela porušování mezinárodního práva a zmíněné destabilizační politice svých vlád, aniž by se proti takovému postupu ohradila. Nyní zděšeni hledíme na vlny imigrantů, kteří často nemají jinou volbu, než nedobrovolnou migraci. Křičíme, že je nechceme, ale co jsme dělali, když Spojené státy a jeho spojenci ničili Irák, Sýrii, Libyi, co děláme nyní tváří v tvář sprosté agresi proti Jemenu? Mlčíme!

Prezident republiky Miloš Zeman na setkání s občany na Vysočině řekl, že bychom neměli přijímat žádné uprchlíky ze zemí nám kulturně velice vzdálených, z Afriky a Blízkého východu. Nelze podle něho vyloučit, že mezi nimi mohou být džihádisté. Nejde jen o několik set či tisíc uprchlíků, ale jde o řetězovou reakci, kterou je třeba zastavit od začátku, neboť když už běží, nelze ji zastavit. Musíme prý bojovat proti islámskému radikalismu, jinak můžeme mít stejný osud, jaký nám plánoval Reinhard Heydrich.

Miloš Zeman, jistě vyniká trefnými postřehy, avšak jeho přeceňování významu takzvaného Islámského státu pro radikalizaci muslimů je mimo realitu. Nejenom muslimy, ale i ostatní obyvatele Blízkého a Středního východu radikalizuje především bezbřehá licoměrnost Západu, který káže o boji proti této hydře, na druhou stranu jí však dal vznik a nadále jí poskytuje podporu, zázemí, logistiku a finance. Namísto teroristů bombarduje systematicky ropná a plynová zařízení, údajně proto, aby „Islámský stát nemohl prodávat ropu, případně ropné produkty a financovat tak svůj chod“. A já se ptám, komu že to ti zlí islamisté prodávají tu ropu? Turecku a Jordánsku? To jsou prý naši spojenci v boji proti nim. Jak tam ta ohromná množství ropy dopravují, když ropovody a produktovody jsou nefunkční? Cisternami? Kolik by jich muselo na podporu takové vojenské operace denně pendlovat? Proč tyto cisterny nebombardujeme?

Miloš Zeman nemá rád islám a nikdo mu to nemůže zakázat. Jeho problém je, že málo rozlišuje mezi jednotlivými druhy a školami islámu a hází do jednoho pytle všechny muslimy. Naším nepřítelem je puristický radikální islám, praktikovaný především v Saudské Arábii a v Kataru. To jsou také hlavní podporovatelé takzvaného Islámského státu.

Mělo by se nějak diferencovat mezi uprchlíky z Afriky a Blízkého východu? Například přijímat křesťany a jazídy? Nebo za jakých podmínek a koho bychom měli případně přijmout, respektive komu poskytnou azyl?

Křesťané a jazídé jsou jistě ohroženi nájezdy teroristů, ale stejné nebezpečí hrozí i islámským denominacím a skupinám – drúzům, aláwitům, ší’itům a ismaílitům v Sýrii a Libanonu, zajditům v Jemenu. Sunnitští puristé je nenávidí snad ještě víc, než nemuslimy, neboť je považují za heretiky nebo dokonce přímo odpadlíky. Pozornost západních médií se soustřeďuje na křesťany a jazídy, ale situace je kritická obecně. Ani sunnité, kteří vyznávají jiné, tolerantnější islámské školy (typicky hanífovci v Sýrii a Iráku) nejsou teroru těchto wahábistických pohůnků ušetřeni.

Jak zabránit uprchlické vlně? Pomáhat přímo v postižených zemích?

Odstranit příčiny těchto krizí. Odvolat okamžitě sankce uplatňované proti zákonné syrské vládě a poskytnout okamžitou vojenskou pomoc Sýrii, Iráku a Libyi ke stabilizaci situace. Dále zamezit opakování podobných dobrodružství ve jménu „demokracie a lidských práv“, kterými Spojené státy, Velká Británie, Francie a Itálie ničí státy v této oblasti. Pokud se naše vlády od podobných kroků ostře distancují, nebude již nadále tak snadné ostrakizovat suverénní státy, které se nedopouštějí ničeho jiného, než že nesouhlasí se Spojenými státy nebo se nehodlají podřídit jejich diktátu.

Jaká jsou hlavní rizika imigrace z Afriky a Blízkého východu do Evropy?

Masová imigrace je nemožná z hlediska nezačlenitelnosti chudých, zbídačelých nebo nevzdělaných či kulturně odlišných lidí do naší společnosti. Náš největší současný diplomat, Hynek Kmoníček v roce 2000 napsal, že „bychom se měli hlavně starat, aby se potenciálním migrantům žilo dobře u nich doma, jinak se jednou jejich problémy stanou našimi“. Měl plnou pravdu. Léta jsme s těmito zeměmi spolupracovali, pomáhali jim budovat infrastrukturu, vzdělávací a zdravotní systémy. Potom přišli „experti na takzvaná lidská práva“ a rozhodli, že je potřeba svrhnout ten či onen režim. Když lid té které země s jejich závěry nesouhlasil, uvrhli celé státy a oblasti do víru válek a třenic a ve jménu demokracie podpořili teroristy. Zničili, co jsme celá léta společně budovali a uvrhli tyto státy do bezvýchodné ekonomické situace. Divíte se těm lidem, že utíkají? Že se chtějí za každou cenu dostat z pekla, které jim naši spojenci naordinovali?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Empatie,

Obecně by měly být schopnosti empatie mimořádně rozvinuté u všech profesí, kde dochází k výrazné interakci s jinými lidmi. Můj názor je, že u politika obzvlášť. Co vy na to ? Jinak, ač "stará" bába Vám Pirátům fandím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čtyři tituly, a pořád to Fiala nepochopil. Jak ožebračili zemi, vysvětluje zemědělec Jandejsek

8:19 Čtyři tituly, a pořád to Fiala nepochopil. Jak ožebračili zemi, vysvětluje zemědělec Jandejsek

„Referendum o současné nejničemnější vládě od roku 1989,“ říká k výsledkům krajských voleb jeden z n…