Zpěvačka Hana Lounová jde do voleb: Když o něco jde, není mi líto času

25.09.2021 19:15 | Rozhovor

Na kandidátkách Volného bloku je mnoho osobností, které přiznávají, že aktivní vstup do politiky je to poslední, co by je lákalo. K aktivním umělcům, kteří podpořili svou kandidaturou lidové protestní hnutí, patří i Hana Lounová, countryová zpěvačka. Kandiduje ve Středočeském kraji z 6. místa kandidátky VOLNÉHO bloku.

Zpěvačka Hana Lounová jde do voleb: Když o něco jde, není mi líto času
Foto: osobní archiv: H. Lounová
Popisek: Zpěvačka country Hana Lounová kandidující za Volný blok.

Zajímala jste se někdy nějak aktivně o politické dění u nás?

Již od malička jsem byla konfrontována se dvěma „světonázory“. Můj děda muzikant byl velmi levicově zaměřený, prošel koncentračním táborem v Terezíně a po válce se vrátil s podlomeným zdravím. Můj otec, kterého jsem jako malá holka samozřejmě milovala, komunisty nenáviděl. Když jsem trochu vyrostla, poslouchala jsem s otcem Svobodnou Evropu. Znělo nám to tenkrát jako rajská hudba. Dnes si samozřejmě uvědomuji, že to byla prakticky stejná propaganda jako ta bolševická, ale tenkrát jsme to tak nechápali a těšili jsme se, že socialismus padne a budeme se mít jak v ráji. Jako hudebnice jsem byla vždy zvyklá starat se o sebe sama a vždy jsem si cenila svobody tvořit, koncertovat a cestovat.

Jak jste prožívala rok 1989?

Na konci osmdesátých let jsem přijala nabídku populární skupiny Schovanky a stala jsem se jejich zpěvačkou. Jezdily jsme hodně do zahraničí, a to pro mě znamenalo nejen profesní růst, ale i možnost poznávat „Západ“. O to víc jsme se v roce 1989 těšili na svobodu a s manželem jsme nadšeně chodili na demonstrace. Dobře si pamatuji, že naprostá většina lidí tehdy nestála o návrat tvrdého kapitalismu, který si ještě mnozí, podobně jako můj děda, pamatovali z první republiky. Václav Havel nás ale ubezpečoval, že nic takového nehrozí. Pravda je, že výrazný růst životní úrovně se po revoluci ještě zrychlil a všichni jsme byli šťastní. Časem jsem začala chápat, že to pozlátko kapitalismu fakticky drží Čína svou obrovskou levnou produkcí a také rostoucí astronomické dluhy všech západní zemí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…