Existuje pouze jediné řešení nezaměstnanosti, tvrdí bývalý člen ODS

16.02.2013 17:50

ROZHOVOR Za nezaměstnanost mohou miliony regulí a omezení pro soukromé podnikatele a za současného stavu s tím vláda nemůže nic dělat. Tvrdí to v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz starosta Kostelce nad Černými lesy Jan Svatoš (Strana svobodných občanů).

Existuje pouze jediné řešení nezaměstnanosti, tvrdí bývalý člen ODS
Foto: odskostelecncl.cz
Popisek: Starosta Kostelce nad Černými lesy Jan Svatoš

Kde je podle vás příčina nezaměstnanosti?

Současný socialistický systém. Můžete mít dva, které fungují. Jeden je systém svobodného vlastnictví výrobních prostředků v soukromých rukách a stát zasahuje jen minimálně regulací. A pak komunistický, to jsme tu měli do roku 1989 a bylo to řízení centrální autoritou, která dokázala jakž takž dát do kupy výrobní parametry.

Teď máme zvláštní hybrid, něco je v soukromých rukách, ale vlastníci jsou natolik svázáni předpisy a regulací jako zákoník práce a podobně, oni nemohou efektně pracovat. Efektivita a rentabilita, tyto pojmy se vytratily, máme zmatečné řízení čehosi. Jakmile si stát absolutně nárokuje zasahovat do posledních koutků lidského života a řízení, tak vlastník má vlastně všechno jen na půl propůjčené. Zásadně je to vidět ve Španělsku, kde v podstatě mají takovou regulaci pracovního trhu, že některé zaměstnance nemůžete už nikdy propustit, podnikatel nemůže mít pružnost pracovních sil ve svém podniku. On nemůže žádného dalšího vzít, protože na něj nevydělá. Nemohou přežít a jsou odsouzeni k trvalému ekonomickému sestupu. Jediná možnost je vrátit se buď ke způsobu povinné práce jak za komunismu, kdy jsou všichni povinně zaměstnaní, nebo nastolit kapitalismus postavený na maximální možnosti manipulovat se soukromými výrobními prostředky, aby neexistovaly limity prostřednictvím milionů předpisů a aby neexistovaly dotace.

Mám tomu rozumět tak, že by se měl vrátit komunismus?

Nechci říci, aby se vrátil komunismus, já jsem liberál, fungovat má svoboda. Ale nebude to fungovat, protože na jedné straně lidi nedonutíte k práci, naopak je platíte podporou v nezaměstnanosti a na druhé straně neexistuje žádná efektivita pro soukromé podnikatele, oni nemohou pracovat podle svého. Mají zakázáno skoro všechno.

Jak se díváte na zásahy Evropské unie do ekonomiky i života lidí?

Její ambicí je zasahovat do dennodenního života občana. Určitě míří také do záhuby, protože oni absolutně nesledují produktivitu. Rozhodnout se, že elektřinu musíme vyrábět ze zelených a obnovitelných zdrojů, aby vydržely delší dobu, tak je vyrobíme ze zelených obnovitelných zdrojů a všechno zdraží. Ministr Chalupa řekne - bilion korun to bude stát, víte, co by se dalo postavit za bilion korun věcí?

Co s tím?

S tím se nedá nic dělat, jakýkoliv pokus jsou vyhozené peníze, oni něco podpoří, ale finance budou chybět zase někde jinde. Když začala krize, tak ekonomiku startovali šrotovným. Peníze pak chyběly v jiné části národního hospodářství. To mohou jen soukromí podnikatelé: mít peníze a zaplatit daně. Stát nemá nástroj, jak zvýšit zaměstnanost, nebo ano, ale musí se sám zadlužit.

Sociální demokraté často zastávají názor, že je třeba nastartovat ekonomiku a podpořit vytváření pracovních míst. Je to možné?

Museli bychom zrušit tisíce regulací, tisíce dotací a potom je možné, aby ekonomika začala správně fungovat, když bude volná a svobodná.

Takže podle vás je cestou k lepší zaměstnanosti volná a svobodná ekonomika soukromého podnikání?

A je to ta jediná, která kdy v historii dokázala zvýšit produkci společnosti nad tu naši. Já vám dám příklad. My tu stavíme kanalizaci a bohužel jsme nestihli technické záležitosti, udělali jsme výběrové řízení před změnou v zákoně. Kvůli posunutí termínu a úpravám projektu teď musíme vypsat nové výběrové řízení, a to zase musí změnou zákona viset třicet dní na jedné adrese a pak zase tamhle. Jednak se tím prodloužila administrativní doba a dále to zkomplikovalo a znevýhodnilo celou akci.

Nám už na to nestačí projekt na stavební povolení, ale projekt prováděcí. Nás už stojí ta samá věc z technických důvodů 200 tisíc korun na další úpravy v rozpočtu. Stát svými zřízeními, která mají údajně zabraňovat všem negativním jevům a nastavovat záda netranparentnosti, jen prodražuje projekt. Tím se likviduje efektivita, všechno stojí více. Kdyby nebylo dotací z Evropské unie, tak by se to zhroutilo a to trhu škodí.

Jak tedy současná vláda ovlivňuje nezaměstnanost?

Já nevidím rozdíl v současné a předchozí a budoucí, oni podle mě nemají možnost to zlepšit, více se zadluží a vytvoří pracovní místa, která nejsou jistá. Neděje se tak na základě trhu, ale na základě rozhodnutí byrokrata, že něco postaví. Karel IV. taky stavěl hladovou zeď. Ale správná a efektivní výroba je dána poptávkou trhu, je to problematické. Na konci zůstanou půjčené peníze a vláda je nevygeneruje jinak, než inflací nebo zadlužením. Jediným řešením je změna ekonomického systému.

Jan Svatoš se narodil roku 1948 a absolvoval Vysokou školu ekonomickou. V osmdesátých letech pracoval jako vrchní disponent řízení peněžního oběhu republiky a od roku 1988 podniká v keramice. Do června roku 2012 byl předsedou Místního sdružení ODS Kostelec nad Černými lesy, kterou opustil a před měsícem se přidal ke Straně svobodných občanů. Od roku 2010 je starostou města Kostelec nad Černými lesy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…