Kalousek prý dostal nabídku: Být premiérem místo Nečase

12. 10. 2012 20:13

Petra Nečase by prý ve funkci předsedy vlády mohl vystřídat Miroslav Kalousek. Rebelové ODS, kteří ohrožují Nečasovu vládu, prý skutečně plánovali pád vlády a sestavení nového kabinetu na bázi současné pravicové koalice. Jenže ve své straně nesehnali nikoho, kdo by byl ochoten premiéra Nečase nahradit. A tak prý v zoufalství nabízeli premiérský post dokonce i místopředsedovi koaliční TOP 09 Miroslavu Kalouskovi.

Kalousek prý dostal nabídku: Být premiérem místo Nečase
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek
reklama

Již dlouho se spekuluje, že se skupina rebelů v ODS zoufale snaží najít osobnost, která by mohla vystřídat Petra Nečase v čele vlády. Pokud by se totiž podařilo hlasováním proti vládě přivodit pád Nečasova kabinetu, byly by alternativou pouze předčasné volby, které poslanci ODS rozhodně nechtějí. Nebo sestavení nové vlády na současném půdorysu, ale s novým premiérem.

ParlamentníListy.cz již v týdnu uvedly, že skupina rebelů si již vyhlédla dva případné adepty z řad Nečasových ministrů. Jedním z nich je celkem populární ministr průmyslu Martin Kuba, druhým pak ministr spravedlnosti Pavel Blažek. U obou se kalkulovalo s tím, že by mohli být sympatičtí prezidentu Václavu Klausovi, který by případného premiérského adepta musel posvětit. Ani jeden však s nabídkou nesouhlasil.

Rebelové tak nemají pro případ pádu vlády žádný „plán B“, který by nastoupil po pádu Nečasovy vlády. Server Insider.cz v pátek uvedl, že podle důvěryhodného zdroje dokonce nespokojenci nabízeli premiérské křeslo i místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi.

Ve skupině rebelů mají významné slovo stoupenci bývalého premiéra Mirka Topolánka a sám expremiér se k nim přihlásil, když uvedl, že premiér Nečas se snaží rebely zastrašit zatčením Topolánkova někdejšího poradce Marka Dalíka.

Blízký vztah skupiny rebelů v ODS a ministra financí Kalouska naznačil v minulosti pro ParlamentníListy.cz i bývalý elitní politik ODS a nesmiřitelný kritik Topolánkova vedení strany Vlastimil Tlustý: „Skutečně jsem potkal několik lidí, kteří říkají, že byli přímo svědky jednání, ve kterých bylo dohadováno, jak Kalousek zlikviduje KDU-ČSL, Topolánek oslabí ODS a společně vytvoří nový politický subjekt, který to všechno převezme a stane se hegemonem na pravici,“ popisoval. Nyní Tlustý pro ParlamentníListy.cz uvedl, že možnost nabídky premiérského křesla Kalouskovi mu přijde pravděpodobná.

Těch šest nešťastníků nemá co nabídnout

Miroslav Kalousek však pro Insider uvedl, že žádná taková jednání se skupinou nespokojenců ODS neprobíhala. „Nevím, co by mi těch šest nešťastníků mohlo nabídnout,“ poznamenal. „TOP 09 se na žádném slepenci bez Nečase podílet nebude,“ ujistil závěrem.

Právě tato informace je prý nejspíš pro rebely špatnou zprávou. Znamená to totiž, že po případném pádu Nečasovy vlády by nejspíš následovaly předčasné volby, které by pro ně mohly znamenat konec poslanecké kariéry. Tím si prý lze vysvětlit i to, že vnitrostranická opozice občanských demokratů v posledních dnech dost utlumila svou aktivitu.

„Myslím, že nakonec balíček schválí v momentě, kdy pochopí, že by vážně byly ty volby,“ cituje Insider zdroj z ODS. Proto prý část rebelů nyní již hledá cestu, jak z partyzánské akce elegantně vycouvat. Výjimkou je prý bývalý Topolánkův předseda poslanecké frakce Petr Tluchoř, jehož motivace jsou čistě osobní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…