Tohle jste na ČT dlouho neviděli. Advokát Vyvadil deptal redaktorku výkladem, jak Západ rozvrátil Ukrajinu

13. 5. 2014 19:57

Nevídaný dialog přinesl pořad Interview ČT, jehož hostem byl advokát, bývalý senátor a zakladatel spolku Přátelé Ruska v České republice Jiří Vyvadil. V rozhovoru několikrát opakoval, že dnes tolik sledovaná Ukrajina skončí v katastrofě, občanské válce a krveprolití. A za vše podle něj může Západ.

Tohle jste na ČT dlouho neviděli. Advokát Vyvadil deptal redaktorku výkladem, jak Západ rozvrátil Ukrajinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Vyvadil
reklama

„Dopadne to katastroficky. Ukrajina se rozdělí, bude tam občanská válka, poteče krev,“ začal Vyvadil svůj monolog, když se jej redaktorka Zuzana Tvarůžková zeptala, jak to podle něj dopadne. Podle něj je tato země plná povstalců. „Jsou tu povstalci z řad junty v Kyjevě, povstalci na východě země, a celé se to utopí ve zmatcích a v krvi,“ je si jist.

O vinících má právník rovněž jasno. „To vše začalo Majdanem, praktiky Majdanu se pak přesunuly na východ Ukrajiny,“ domnívá se.

Ukrajina je podle něj již nyní v absolutních zmatcích. „Máme tu samozvanou vládu v Kyjevě, kterou bych já nazval junta, jak jsem si tak pročítal jejich životopisy, zejména pan úřadující prezident mě zaujal. Já bych nikomu z toho dnešního Kyjeva nepodal ruku,“ popsal příčiny.

Redaktorka se pokusila vrátit debatu do původních kolejí dotazem, jak se Vyvadil dívá na referenda na východní Ukrajině. Po terminologickém vyjasnění, co vlastně znamená redaktorkou použitý termín „legitimní“, Vyvadil pokračoval: „Luboš Zaorálek kdysi řekl, že ho zajímá názor Majdanu, který přitom neměl vůbec žádnou legitimitu hlasovat. Já viděl na východě Ukrajiny tisíce lidí, kteří chtěli řádně hlasovat o své budoucnosti, a proto je pro mě legitimita jejich názoru stokrát vyšší než na Majdanu,“ vysvětlil bývalý senátor.

Redaktorka pak učinila pokus zeptat se jej na vystupování prezidenta Miloše Zemana k ukrajinské krizi, což ovšem Vyvadil vyřídil jednou větou: „Miloš Zeman toho v poslední době napovídal spoustu.“ Pak doplnil, že s prezidentovými názory se rozchází, což ale není nic mimořádného, protože jeho názory se rozcházejí prakticky se všemi současnými českými politiky.

Ještě lapidárněji pak odbyl další předložený citát, konkrétně prohlášení premiéra Sobotky, že referendum bylo nelegitimní. „Mě to nezajímá,“ pravil advokát.

Pak opět přešel do výkladu legitimity akcí na dnešní Ukrajině. „Na Ukrajině neplatí žádná pravidla, protože byla rozbita Majdanem. Nepochybně se Ukrajina rozpadne, bude to krvavé, bude to řež a způsobil to Západ,“ zopakoval své ujištění.

Sedmdesát procent lidí vám nevěří, paní redaktorko

Po chvilce handrkování nad dalším dotazem, který advokát přerušil znechucenou poznámkou „vy tam patrně máte nějaký napsaný scénář“, se Vyvadil ohradil proti způsobu, jakým je o ukrajinské krizi informováno v českých médiích. „Způsob argumentace vás novinářů způsobuje, že dnes sedmdesát procent obyvatel nevěří České televizi,“ vypálil na redaktorku.

Pak pokračoval ve výkladu dění na Ukrajině. „Majdanu se chopil Pravý sektor, polofašistické skupiny a byl to násilný převrat,“ vysvětloval a doplnil, že to všechno způsobil Západ. „Vždyť tam od prvního okamžiku byli ministři zahraničí západních zemí, kteří stáli v čele průvodu na Majdanu,“ připomněl.

Na překvapený dotaz novinářky, zda podle něj Američané tuto krvavou akci plánovali, zazněla odpověď: „Vždyť už během olympiády v Soči Američané poslali do Černého moře své lodě. A mimo to to celé platili.“

Západ, zejména Evropa, podle bývalého senátora vyvolal tento konflikt. „A teď se na něj nešťastně dívá a nemá sílu jej zastavit,“ shrnul. Západ je podle něj poražen už teď. „Rusko dostalo to, co chtělo, tedy Krym, a teď řekne, vezměte si tu rozvrácenou Ukrajinu vy,“ objasnil podstatu porážky.

Tvarůžková mu pak ze záznamu přehrála tvrzení ruského protikremelského historika Zubova, podle kterého se jedná o válku mezi Ruskem a Ukrajinou.

„Já jsem tohoto pána včera poslouchal. Jeho základní problém je hluboká nenávist k Putinovi,“ namítl Vyvadil. „Ve skutečnosti je to spor mezi Západem a Ruskem. Na začátku v něm možná šlo o to, kdo si Ukrajinu vezme. Teď už o ni ale Rusko nestojí, protože je to rozvrácená země,“ myslí si.

Podle něj Putin stál o Ukrajinu možná tak před půl rokem. „Za Janukovyče byla Ukrajina relativně svéprávná. Teď je rozvrácená a nikdy se nevzpamatuje, takže o takovou Ukrajinu Rusko nepochybně nestojí,“ zopakoval posléze.

Nedivím se, že vnímají Západ jako nepřítele

Pak se debata přesunula k údajné přítomnosti ruských jednotek na východě Ukrajiny. To je podle Vyvadila nesmysl, ruské jednotky podle něj stojí pouze na rusko-ukrajinských hranicích. „A zaplať pánbůh, že ta ruská vojska na hranicích jsou, protože jinak by ty ukrajinské jednotky celý východ země zmasakrovaly,“ dodal.

Na jeho kategorické odmítnutí mu redaktorka namítla, že na Krymu také byli ruští vojáci, a tímto dotazem přivedla Vyvadila do neskrývaného úžasu. „Ale paní redaktorko, ruské jednotky přece byly na Krymu zcela legálně, podle smluv s Ukrajinou. Mohlo by jich tam být až dvacet pět tisíc, ve skutečnosti jich tam bylo dvacet dva tisíc,“ vysvětloval.

Na závěr pořadu pak ještě jednou zopakoval důvody, proč se Ukrajina dostala do současné katastrofy. „Každé násilí plodí násilí, takže krvavá revoluce se šíří dál,“ uvedl s poznámkou, že tohle redaktorka jako vzdělaná žena jistě zná. „Jediná šance je, že Evropa, nebo asi spíš USA, protože Evropa už nedokáže ovlivnit nic, přimějí kyjevskou vládu, aby se začala bavit s opozicí z východu země,“ dodal.

Pro separatisty z Východu má prý Vyvadil do jisté míry pochopení. „Já chápu, když jsem slyšel pana Schwarzenberga, že oni berou Západ jako nepřítele. Protože i my se chováme jako jejich nepřítel, pan Schwarzenberg se chová jako nepřítel, a vy jste pro ně, jak jsem vás, paní redaktorko, slyšel, také nepřítel,“ zakončil Vyvadil své vystoupení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…