Špatný gynekolog. To je pro Jakla Radim Uzel

25.08.2010 20:07

Tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl se na své blogu ještě vrátil k článku Ondřeje Šťastného z MF Dnes „Klausovi muži, co vědí úplně všechno“, kde redaktor kritizuje Ladislava Jakla a vicekancléře Petra Hájka. Tentokrát se Jakl zaměřil na otázku sexuální výchovy a zmínil se zde i o své osobní neblahé zkušenosti s jedním z autorů příručky Radimem Uzlem, který prý de facto způsobil, že Jaklova bývalá žena byla po zákroku neplodná.

Špatný gynekolog. To je pro Jakla Radim Uzel

„Ubohý Ondřej Šťastný byl redakcí MF Dnes pověřen napsáním článku, který by co nejvíc pozurážel a zesměšnil prezidenta republiky, třeba prostřednictvím jeho nejbližších spolupracovníků. Petra Hájka a mne," napsal Jakl.

K tématu:
Jakl: Média mě a prezidentovo okolí lynčují za naše názory

Sexuální příručka

Na Petra Hájka si Šťastný vyšlápl kvůli tomu, že si Hájek dovolil zpochybnit podle Jakla velmi spornou, svým pojetím výstřední a pro mnohé rodiče zcela nemorální a nepřijatelnou příručku ministerstva školství, doporučující učitelům, jak mají dětem vykládat o souloži.

Na tuto příručku i na samu výchovu ve věcech sexu existují podle Jakla velmi rozdílné názory. Pro mnohé jde o pokrok k otevřenosti, pro jiné o nepřijatelné zasahování do práv rodiny, rodičů a o degradaci sexu na zábavný tělocvik.

Více v článku:
Prezidentovi muží útočí. Epopej je kýč a zamaštění ptáci se těžko hledají

Obyčejní lidé nesmí mít názor?

„Na toto téma se vyjadřují mámy a tátové, pedagogové, aktivisté různých názorů, novináři, politici. Jde přece nepochybně o vážné veřejné téma. Třeba já si myslím, že stát má být nanejvýš opatrný při krocích, které by mohly vést k dojmu, že to on je jakýmsi velkým rodičem, jemuž všechny děti patří a kterým on má vštěpovat jisté hodnotové vzorce i proti vůli rodiny," uvedl Jakl.

Jaklovi vadí, že Šťastný zesměšňuje Hájka ne pro jeho názor, ale pro sám fakt, že si Petr Hájek vůbec dovolil na toto téma veřejně promluvit a že prý si tím pan Hájek přisuzuje roli odborníka na sexuální výchovu.

Kdo je odborníkem?

„Podle Šťastného tedy na toto téma smějí veřejně mluvit pouze ´odborníci na sexuální výchovu´. A pokud promluví kdokoli jiný, pak si na takového odborníka hraje a zaslouží posměch. Dobrá. A koho že tedy sám Šťastný za takového odborníka považuje? Radima Uzla. Toho totiž Šťastný nechává komentovat Hájkova slova. A dočkal se očekávatelné Uzlovy reakce: ´rozumný člověk se takhle nemůže vyjadřovat.´ Vida. Tak pan Uzel je tou autoritou, která se podle Šťastného smí vyslovit nejen k tomu, kdo je rozumný člověk, ale hlavně k tématu sexuální výchovy na školách," napsal Jakl.

Jakl se ptá, co podle Šťastného zrovna Uzla kvalifikuje k takovému tématu. „Je snad Uzel dětský psycholog? Pedagog? Pedagogický metodik nebo teoretik? Nikoli. Podle Šťastného je Uzel kvalifikován ve věci výchovy dětí tím, že je to sexuolog. Zajímavé. Naše děti tedy mají učit sexuologové," uvedl Jakl.

Uzel není sexuolog

„Jenže on pan Uzel není ani sexuolog. Je to gynekolog, sexuologem se jen nechává titulovat, protože slovo „sex" v názvu profese se lépe vyjímá v jeho roli televizního baviče v pořadech s lechtivými tématy a postavy televizních reklam na prostředky pro mužskou potenci," napsal o Uzlovi Jakl.

Jakl pak uvádí vlastní zkušenost s lékařskou praxí Radima Uzla. „Nevím, jak Uzel ještě dnes kromě estrád stíhá profesi gynekologa, ale vím, jak ji stíhal kdysi dávno. Gynekolog často řeší vážné zdravotní problémy a stojí i před složitými dilematy. Například jestli radikálně zbavit ženu některých gynekologických potíží i za cenu, že už nikdy nebude mít děti, nebo jestli je mateřství takovou hodnotou, že stojí za to dál zkoušet léčbu konzervativněji. Někdy u takových dilemat nevystačí jen kasuistiky v lékařských časopisech, někdy je zapotřebí i životní ukotvení," uvedl Jakl.

Zkušenost s Uzlem

Zrovna před takovým dilematem stál v Podolské porodnici jednoho dne před 21 lety i gynekolog Uzel. „Rozhodl se pro řešení první a zatímco operovaná žena teprve přicházela k sobě, pozval si do kanceláře jejího manžela. Tam mu oznámil, že dítě už nebude. Aby strávení této noviny zdrcenému manželovi trochu ulehčil, důvěrně se k němu naklonil a řekl mi: ale ono to bude mít i své výhody. Třeba, že už nebude menstruovat, a to pro chlapa taky není k zahození, že, a spiklenecky zamrkal," ukončil svou výpověď Jakl.

Reakce požádala o vyjádření i Radima Uzla. „Tak co bylo před jednadvaceti lety, tak to už si fakt nepamatuji. Pokud chce na mě někdo podat nějakou stížnost, tak ať to učiní úředním způsobem. Více k tomu nemám co říct," řekl ParlamentnímListům.cz Uzel.

Odpůrci sexuální výchovy jsou dle Uzla tmáři

Sexuální výchova je podle Radima Uzla jedinou cestou, jak děti uchránit od pohlavních chorob a předčasného otěhotnění. Lékař prohlásil, že názory kritiků příručky o sexu, patří do středověku.

„Vůbec mě nepřekvapuje, že se objevily hlasy bouřící proti této sexuální příručce. Tmáři a zabedněnci totiž žijí v každé době a svět s nimi bojuje už stovky let. Jsem přesvědčen o tom, že tito lidé zmíněnou příručku nikdy nedrželi v ruce. Jde o jedince, kteří když uslyší slovo sex, tak dostávají kopřivku," řekl Uzel v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Související:

Hájek, Antikocáb a Bobošíková: 1. září proti sexu ve školách

Hájek: Oplzlá perverzní sexuální příručka vychází z bolševismu

Učitelé s kondomem na ruce? Proti je i Nečas

Biskupům se nelíbí příručka k sexuální výchově dětí

Nečasův poradce: Nejsem fašista. A nejsem proti sexu Na Hradě je patrný vliv katolíků

Bátora bude kandidovat do Senátu za Suverenitu Bobošíkové 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

9:01 Svérázy podnikání a obchodování v Číně. Nahlížíme do zákulisí Expa postsocialistické Evropy

REPORTÁŽ Obavy z kopírování výrobků, ale i velká vděčnost za čínskou pomoc. Takové jsou dojmy report…