Brno: Protipovodňová opatření na Svratce mají k vodě zase přivést život

12.01.2022 7:29 | Tisková zpráva

Slavnostním poklepáním základního kamene včera začala výstavba protipovodňových opatření na Svratce v úseku od Riviéry po viadukt na Uhelné. Kromě ochrany města před stoletou vodou má nové pojetí nábřeží přilákat lidi k řece a vytvořit uprostřed města přírodní relaxační zónu.

Brno: Protipovodňová opatření na Svratce mají k vodě zase přivést život
Foto: archiv
Popisek: Brněnská připomínka osvobození. Akce se zúčastnily skupiny Skutečných přátel Ruska, Antimajdan, Ne Základnám, Strana demokratického socialismu.

Protipovodňová opatření na zhruba tříkilometrovém úseku podél Svratky mají být hotová v říjnu 2023. „Brno pak už nebude jako dřív,“ prohlásil na pondělní tiskové konferenci ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Co se tak výrazně změní?

Řeka se v úseku od Riviéry až po Uhelnou vymaní z vysokého koryta a „rozlije“ se více do krajiny. Právě to je základním prvkem, který má zvýšit bezpečnost města v případě velké vody. Nábřeží se navíc dostane blíže vodní hladině a vznikne nová rekreační i volnočasová zóna, ve které bude vysazeno více než 600 nových stromů. Prostředí bude bezbariérové, a tak vhodné pro vozíčkáře, seniory či maminky s dětmi.

Projekt, na kterém se podílel i již zesnulý architekt Ivan Ruller, pracuje s přírodě blízkými protipovodňovými opatřeními, tak jak to dosud nemá v České republice obdoby. Příkladem je třeba areál bývalé chatové osady Favorit na Bauerově, kde budou vytvořeny nádrže, tůně a mokřady, přes které navíc vznikne nová lávka – opět hlavně proto, aby bylo vše co nejpřístupnější lidem a pomohlo vrátit na brněnská nábřeží život.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Mgr. Vít Rakušan byl položen dotaz

Výjimka z migračního paktu

Zajímalo by mě, jak dlouho bude pro nás platit ta výjimka? Kdo a na základě čeho rozhodne o jejím skončení? A znamená to, že je podmíněna tím, že budeme přijímat uprchlíky z Ukrajiny?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Výtěžek z Radničního punče pomůže dětem s poruchou autistického spektra

22:09 Olomouc: Výtěžek z Radničního punče pomůže dětem s poruchou autistického spektra

Tradiční prodej dobročinného Radničního punče letos vynesl přes 32 tisíc korun.