Česká Lípa: Centrum textilního tisku se otevřelo veřejnosti

18.02.2011 20:26

Město Česká Lípa dnes poprvé otevřelo Centrum textilního tisku, které bude provozovat jeho příspěvková organizace Lipý Česká Lípa.

Česká Lípa: Centrum textilního tisku se otevřelo veřejnosti

V nové interaktivní expozici si mohou návštěvníci sami vyzkoušet různé techniky potiskování látek a zároveň se seznámit s historií potiskování textilu na Českolipsku.

Expozice Centra textilního tisku, které se nachází ve zrekonstruovaném hospodářském stavení Vodního hradu Lipý, nabízí nejen seznámení s cennými historickými artefakty, ale i možnost aktivně se zapojit do tvůrčího procesu textilního tisku. Historická expozice v podkroví představuje dědictví kartounek na Českolipsku. Hlavním exponátem jsou nově zrestaurované vzorníky, které jsou doplněny o tiskařské formy i hotové výrobky.

Interaktivní expozice v přízemí sestává z pěti různých tématických okruhů spojující v sobě vždy teoretickou i praktickou část. Expozice návštěvníkům hravou formou přibližuje aktuální techniky potiskování textilu a nabízí možnost si tyto technologie přímo vyzkoušet. Zároveň se návštěvníci díky naučným panelům mohou dozvědět další informace z historie textilního tisku. Návštěvník si může projít a vyzkoušet všechny tyto okruhy nebo se zastavit pouze u toho, který je pro něj nejzajímavější. Výběr technologií jednotlivých tématických okruhů navazuje na tradiční tiskařské způsoby potisku textilií. Pro nejmenší návštěvníky je určeno jednoduché potiskování pomocí razítek a relaxační koutek s dřevěnými kostkami a omalovánkami. Tématický okruh s videoprojekcí nabízí zajímavé dokumenty o historickém i současném potisku textilu.

ukázka potiskování textiluukázka potiskování textilu„Rekonstrukcí hospodářského stavení v areálu Vodního hradu Lipý v České Lípě, kterou koncem loňského roku dokončila stavební firma GEDOS, spol. s r. o., došlo k celkové revitalizaci objektu a blízkého okolí," uvádí starostka města Hana Moudrá a dodává, že jeho využití na návštěvnické a poradenské centrum textilu tak přispěje k atraktivitě a ke zkvalitnění českolipské infrastruktury cestovního ruchu.

Na realizaci muzea získalo město Česká Lípa finanční podporu ve výši 12,5 milionu Kč z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Projekt „Česká Lípa v evropském pásmu textilu" probíhal v letech 2009 - 2011. Celkové výdaje na projekt, které zahrnují nejen stavební úpravy, ale rovněž dodávku expozice, restaurování a digitalizaci sborníků včetně zajištění technického dozoru nebo publicitu, jsou vyčísleny na cca 16 mil. Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mucl.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Znojmo: Koláč pro hospic přinesl rekordní výtěžek

21:23 Znojmo: Koláč pro hospic přinesl rekordní výtěžek

Ve středu 6. října 2021 se uskutečnil další ročník akce s názvem Koláč pro hospic, kterou organizuje…