Česká Lípa: Socha žehnajícího Krista se stane kulturní památkou

18.10.2019 12:45

Sloup se sochou žehnajícího Krista, který stojí v Moskevské ulici naproti budově bývalého pivovaru a patří do majetku města, bude prohlášen kulturní památkou. S návrhem, který podal Národní památkový ústav Liberec, souhlasili českolipští radní na svém zasedání v úterý 15. října. Sloup se sochou, který stojí už za hranicí městské památkové zóny Česká Lípa, plánuje město opravit.

Česká Lípa: Socha žehnajícího Krista se stane kulturní památkou
Foto: ceska-lipa.info
Popisek: Česká Lípa
reklama

„Sloup stojí mimo městskou památkovou zónu v bezprostřední blízkosti silnice a frekventovaného kruhové objezdu. Prohlášení kulturní památkou by jej mělo ochránit před případným nešetrným zacházením v budoucnu. Sloup se také chystáme opravit, měl by být celkově vyčištěn a poškozené části by měly být citlivě zrestaurovány. Navíc díky zařazení mezi kulturní památky budeme moci požádat o dotaci na opravu,“ uvedl místostarosta České Lípy Martin Brož.

Sloup se sochou žehnajícího Krista představuje kvalitní ukázku umělecko-řemeslné práce z poloviny 19. století. Byl postaven v letech 1839 – 1840 na místě staršího a již zcela poškozeného sloupu sv. Jana Křtitele. Slavnostně vysvěcen byl 28. září 1840. V minulosti se sloup několikrát stěhoval. V roce 1975 byl sloup přesunut do českolipských klášterních zahrad. Když se začal stavět kulturní dům Crystal, byl sloup z klášterních zahrad odstraněn a uložen ve vlastivědném muzeu. Na své původní místo se sloup vrátil až v roce 1997. O dva roky později byl sloup opraven, od té doby se žádné další opravy sloup nedočkal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyškov: Virtuální novinka představuje město nejen turistům

21:49 Vyškov: Virtuální novinka představuje město nejen turistům

Pohled na nové vodní atrakce venkovního areálu Aquaparku Vyškov, na možnosti sportovního vyžití v ok…