Česká Lípa: Socha žehnajícího Krista se stane kulturní památkou

18. 10. 2019 12:45

Sloup se sochou žehnajícího Krista, který stojí v Moskevské ulici naproti budově bývalého pivovaru a patří do majetku města, bude prohlášen kulturní památkou. S návrhem, který podal Národní památkový ústav Liberec, souhlasili českolipští radní na svém zasedání v úterý 15. října. Sloup se sochou, který stojí už za hranicí městské památkové zóny Česká Lípa, plánuje město opravit.

Česká Lípa: Socha žehnajícího Krista se stane kulturní památkou
Foto: ceska-lipa.info
Popisek: Česká Lípa

„Sloup stojí mimo městskou památkovou zónu v bezprostřední blízkosti silnice a frekventovaného kruhové objezdu. Prohlášení kulturní památkou by jej mělo ochránit před případným nešetrným zacházením v budoucnu. Sloup se také chystáme opravit, měl by být celkově vyčištěn a poškozené části by měly být citlivě zrestaurovány. Navíc díky zařazení mezi kulturní památky budeme moci požádat o dotaci na opravu,“ uvedl místostarosta České Lípy Martin Brož.

Sloup se sochou žehnajícího Krista představuje kvalitní ukázku umělecko-řemeslné práce z poloviny 19. století. Byl postaven v letech 1839 – 1840 na místě staršího a již zcela poškozeného sloupu sv. Jana Křtitele. Slavnostně vysvěcen byl 28. září 1840. V minulosti se sloup několikrát stěhoval. V roce 1975 byl sloup přesunut do českolipských klášterních zahrad. Když se začal stavět kulturní dům Crystal, byl sloup z klášterních zahrad odstraněn a uložen ve vlastivědném muzeu. Na své původní místo se sloup vrátil až v roce 1997. O dva roky později byl sloup opraven, od té doby se žádné další opravy sloup nedočkal. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tábor: Stavební úpravy části Budějovické ulice skončily, už se jezdí

20:51 Tábor: Stavební úpravy části Budějovické ulice skončily, už se jezdí

Po sedmi měsících skončila investice s názvem Stavební úpravy Budějovické ulice - první část druhé e…