Český Těšín: Celostátní akce JEHLA již potřetí

12.04.2019 20:51

V úterý 16. dubna proběhne 5. ročník celostátní akce JEHLA zaměřené na sběr nebezpečného infekčního odpadu po narkomanech. MP Český Těšín se zapojí v počtu deseti zaměstnanců a bude pročesávat sídliště Svibice, centrum, sídliště Hrabinská, Mojská, Hornická, část Rozvoj, okolí škol, mateřinek apod.

Český Těšín: Celostátní akce JEHLA již potřetí
Foto: tesin.cz
Popisek: Český Těšín
reklama

Loni během jedné směny sesbíralo osm pracovníků Městské policie Český Těšín během akce Jehla celkem 36 použitých injekčních stříkaček. Strážnici nachodili dohromady desítky kilometrů a pročesávali terén důkladně. Nejvíce jehel – 29 – nasbírali strážníci, vybavení ochrannými rukavicemi a pinzetami, na sídlišti Svibice v ulici Cihelní, kde pobývají bezdomovci. Po jedné našli v dalších sedmi lokalitách. 

Městská policie Český Těšín se do celostátní akce letos zapojí potřetí, ale i dříve během pochůzkové činnosti i v tomto ohledu městští policisté „čistili“ parky a dětská hřiště. 

Strážníci tak předcházejí nebezpečí, jemuž jsou vystaveny hlavně děti, ale také domácí zvířata, hlavně psi a kočky. „Vedle očisty města je smyslem celé akce snížit také riziko šíření nakažlivých onemocnění a pomoci k hlubšímu povědomí o správném chování při nálezu injekční stříkačky. Strážníci proto apelují na veřejnost, aby v případě, že někde naleznou nebo zahlédnou infekční materiál, sami jej z důvodu vlastní bezpečnosti nesbírali, ale zavolali na linku „156“. Městská policie zajistí odborný sběr i jeho následnou likvidaci,“ řekl ředitel Městské policie Petr Chroboczek.

Celostátně v roce 2018 během akce strážníci ze 40 měst během jednoho dne společně sesbírali na dětských hřištích a rizikových místech téměř 1000 kusů použitých jehel a stříkaček. I když kontaminovaný materiál sbírají průběžně při své kontrolní činnosti, mají tyto specificky zaměřené akce velký smysl. Snižují riziko možné nákazy, připomínají veřejnosti správný postup při nálezu tohoto odpadu a poskytují strážníkům informace o pohybu drogově závislých osob. Množství nalezeného kontaminovaného odpadu se v posledních letech snižuje, ale riziko stále hrozí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Město opravuje hřiště v místní části Vážany

19:53 Kroměříž: Město opravuje hřiště v místní části Vážany

Kroměřížská radnice opravuje hřiště v místní části Vážany, které se nachází v Lesní ulici mezi posle…