Hradec Králové: I lesy města postihlo sucho, odnesly to hlavně smrky

22.10.2015 18:13 | Zprávy
autor: PV

Extrémní sucho letošního léta poznamenalo také lesní porosty v majetku města Hradec Králové. Život vyprchal z tisíců stromů, především smrků. Sucho na druhou stranu přineslo i klady, lesníci mohli opravit více lesních cest a provést meliorační práce, které do budoucna zajistí větší odolnost stromů proti vývratu při silném větru.

Hradec Králové: I lesy města postihlo sucho, odnesly to hlavně smrky
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

„Příroda si s námi dělá, co chce. Před šesti lety jsme zažili sněhovou kalamitu, před dvěma lety větrnou a teď zase velké sucho. Od začátku roku do konce srpna spadlo jen 374 milimetrů srážek, a to se muselo na stavu porostů projevit. Odnesly to především smrky, které nejsou v těchto podmínkách na písku doma. Uhynulo jich zhruba dva a půl tisíce kubíků,“ řekl ředitel společnosti Městské lesy Hradec Králové Milan Zerzán. Vysvětlil, že sucho stromy oslabilo a dílo zkázy dokonal kůrovec.

Mnohem lépe zvládly sucho borovice, kterých sice uhynuly tři a půl tisíce kubíků, ale vzhledem k množství borovic v městských lesích je to výrazně menší podíl než u smrků. Zatímco smrky mají kořeny těsně pod povrchem, tak u borovic jdou hlouběji a vodu si tak dokážou obstarat snáze. Ještě lepší perspektivu přežití sucha mají listnaté stromy, které mohou při nedostatku vody shodit listí, aby omezily odpařování vody. To se ukázalo i letos, kdy úhyny u dubů činily jen 100 kubíků. Pokud by však sucho pokračovalo i nadále a v zimě nebylo dost sněhu, může v příštím roce dojít ve větší míře i na ně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Nové odborné učebny i kabinety

11:32 Plzeň: Nové odborné učebny i kabinety

Plzeň začala s budováním nástavby pavilonu na 15. základní škole v ulici Terezie Brzkové. Rozsáhlý p…