Hradec Králové: Magistrát už vydává nové elektronické občanky

26. 1. 2012 14:33

První kusy zcela nového typu občanských průkazů si už na královéhradeckém magistrátu vyzvedávají jejich majitelé. Takzvané elektronické občanské průkazy (e-OP) vešly v platnost 1. ledna 2012. Průkaz má strojově čitelnou zónu a za poplatek 500 korun může být opatřen podle rozhodnutí klienta i kontaktním elektronickým čipem, který slouží jak k identifikaci, tak k nahrání některých dalších dat, například elektronického podpisu.

Hradec Králové: Magistrát už vydává nové elektronické občanky
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové
reklama

„Ve dnech s běžnou pracovní dobou přijmeme kolem padesáti žádostí, v pondělí a ve středu, kdy je úřední doba delší, jich evidujeme průměrně 140,“ říká Dana Maxová, vedoucí oddělení osobních dokladů. „Většina žadatelů upřednostňuje standardní elektronickou občanku, jejíž vydání je zdarma, o doklad s kontaktním čipem žádá zatím jen kolem jednoho procenta klientů,“ doplňuje.

Podat si žádost nebo vyzvednout hotový doklad si mohou lidé bez objednání nově každý všední den. Využít lze také elektronický rezervační systém na internetových stránkách města, kde se objednají na termín, který jim nejlépe vyhovuje. Při standardní žádosti o novou občanku není třeba předem vyplňovat žádné formuláře ani dodat fotografie. Všechny administrativní kroky včetně pořízení fotografie projdou s žadatelem úředníci přímo na přepážce. Klient je pouze povinen prokázat svou totožnost.

Při převzetí občanského průkazu si občan zvolí čtyř až desetimístný číselný bezpečnostní osobní kód - BOK, který použije i do budoucna při komunikaci s jinými informačními systémy veřejné správy.

Nově magistrát města zajišťuje občanské průkazy i pro obyvatele menších měst a obcí, kde tuto funkci v minulosti zastávaly matriky.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Hradeckralove.org
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Ulici 8. května čeká v letošním roce kompletní rekonstrukce

21:23 Olomouc: Ulici 8. května čeká v letošním roce kompletní rekonstrukce

Celkovou rekonstrukcí projde v následujících měsících jedna z nejfrekventovanějších ulic v centru Ol…