Hradec Králové posílá ukrajinskému Černihivu peníze na obnovu dodávek vody

18.5.2022 2:51 odp. | Tisková zpráva

Město Hradec Králové se od začátku rusko-ukrajinského konfliktu snaží pomoci ukrajinským uprchlíkům i svému partnerskému městu Černihiv na Ukrajině.

Hradec Králové posílá ukrajinskému Černihivu peníze na obnovu dodávek vody
Foto: hradeckralove.org
Popisek: Pohled na historické náměstí v Hradci Králové

V březnu byla založena sbírka na pomoc obnovy partnerského města, kde se doposud podařilo vybrat více než 300 tisíc korun. Část peněz bude nyní převedena na černihivskou městskou vodovodní společnost na speciální ponorné čerpadlo.

„S naším partnerským městem jsme se snažili spojit od začátku válečného konfliktu, bohužel se nám nepodařilo domluvit se na konkrétních formách pomoci. Sledovali jsme proto pana starostu na sociálních sítích, jednak abychom věděli, zda je v pořádku, a také proto, abychom měli alespoň nějakou konkrétnější představu, jak to u nich vypadá a s čím bude třeba pomoci,“ uvádí primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek.

Město proto v březnu vypsalo veřejnou sbírku na obnovu Černihivu s tím, že peníze bude možné použít, jakmile proběhne kontakt mezi Hradcem a Černihivem. „Právě díky sociálním sítím jsme věděli, že je ve městě ve velkém poničena vodovodní infrastruktura, proto jsme se zkusili obrátit na černihivskou vodovodní společnost, což je de facto městská organizace. S nimi se nám podařilo navázat kontakt a zjistit, co by jim mohlo pomoci. Po vzájemné domluvě jsme se rozhodli zaslat do Černihivu čtyři tisíce euro na nákup ponorného čerpadla LOWARA Z616 13-L6W, které si společnost sama vybrala,“ doplňuje primátor.

Anketa

Jste ochotni alespoň částečně omezit topení, ježdění autem či užívání klimatizace, abyste pomohli Ukrajině proti Putinovi?

2%
97%
hlasovalo: 35372 lidí

Finance byly na účet černihivské vodovodní společnosti převedeny během dnešního dne. Nákup zařízení by měl proběhnout v následujících dnech. Městu v této věci velmi pomohla společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, která na účet veřejné sbírky přispěla částkou sto tisíc korun.

„Velmi si vážíme podpory této společnosti a moc za ni děkujeme. Stejně tak obrovské poděkování patří všem dárcům, kteří přispěli jakoukoli částkou. Zároveň bych chtěl moc požádat, aby se k této podpoře přidaly třeba i velké společnosti nejen z Hradce a podpořily dobrou věc,“ uvádí primátor.

Finance z veřejné sbírky plánuje město dále zaslat na přímou rekonstrukci infrastruktury ve školství nebo hasičům, zdravotníkům a podobně. Sbírka je prozatím vyhlášená do konce roku 2024, zda bude ukončena dříve nebo naopak prodloužena, rozhodnou orgány města Hradce Králové.

Číslo transparentního účtu:
8999998/0100
Stav účtu je možné sledovat ZDE

Vedle této pomoci město Hradec Králové vyčlenilo dva miliony korun na pomoc pro ukrajinské uprchlíky. První milion byl ihned zaslán na účet Charity ČR. Finance z druhého milionu byly použity například na financování vybavení ubytovny, která byla určena pro Ukrajince. Dále z něj byly financovány obědy a pomůcky dětem v hradeckých základních a mateřských školách. Město také zajistilo ubytovací kapacity pro uprchlíky a poskytuje jim jízdné MHD zdarma.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Sdělte prosím s kým jste schopni jít při volbách do nějaké/program/ koalice

Úspěch ve volbách/ v politice/ m.j.předpokládá,najít spojence ve stranách, které mají v programu podobné cíle,záměry a metody řešení,jinými slovy k prosazení se u voličů nestačí mít " jenom" pravdu v pohledu jak by se věc mohla lépe řešit,nýbrž přímo čím,jakými změnami lze ukončit současný děsivý úp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle je zač Ukrajina.“ V ANO přitvrdili. Mnohé vyděsí

9:47 „Tohle je zač Ukrajina.“ V ANO přitvrdili. Mnohé vyděsí

Opoziční poslanec Jiří Mašek z ANO má několik dotazů na předsedu vlády ohledně Ukrajiny. Má totiž zn…