Jablíčkový betlém Emmy Srncové vyladil adventní Olomouc

30.11.2022 21:23 | Tisková zpráva

Je tam nejen Ježíšek, Panna Marie a svatý Josef, ale i kočka s koťaty, psi, ptáci, zavěšená opice a taky jablíčka. Hlavně ta jablíčka.

Jablíčkový betlém Emmy Srncové vyladil adventní Olomouc
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

Najdeme je v náruči svatého Josefa, na klíně Panny Marie, u Ježíška na kolíbce, v rukou andílků a na mnoha dalších místech. Právě proto se betlému výtvarnice Emmy Srncové, který od neděle zdobí Horní náměstí v Olomouci, říká Jablíčkový.

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

58%
42%
hlasovalo: 17014 lidí

Betlém namalovala výtvarnice Emma Srncová už v roce 2019 a poprvé zpestřil prostory Pražského hradu, další Vánoce stál před Novoměstskou radnicí. Letos je ale výjimečně tento originální a nepřehlédnutelnou součástí Vánočních trhů Olomouc.

Stalo se tak díky spolupráci galeristky Bronislavy Paučkové, divadelního umělce a konstruktéra betlému Pavla Marka, zakladatele Černého divadla National Black Light Theatre Prague, samotné Emmy Srncové a někdejší náměstkyně pro kulturu Markéty Záleské. „Nápad vznikl už v květnu, Pavel Marek, olomoucký rodák se dohodl s galeristkou Bronislavou Paučkovou, že by přenesli betlém z Prahy do Olomouce při příležitosti výstavy paní Emmy Srncové v galerii Art Rubikon,“ vysvětluje Markéta Záleská.

Jablíčkový betlém, který působí díky autorčinu rukopisu velmi vlídným a hřejivým dojmem, bude na Horním náměstí před stromem Perníčkem až do 3. ledna. Druhý betlém s vyřezávanými figurami řezbáře Jana Vinkera z Teplic nad Bečvou najdou návštěvníci trhů na Dolním náměstí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prostějov: Plán oprav a údržby bytového a nebytového fondu si vyžádá miliony korun

21:10 Prostějov: Plán oprav a údržby bytového a nebytového fondu si vyžádá miliony korun

Radní schválili plán oprav a údržby bytového a nebytového fondu spravovaného společností Domovní spr…