Jičín: Muzikál Stvoření světa je téměř dokončen, březnová premiéra se blíží

24.01.2018 10:01

Premiéra jičínského muzikálu Stvoření světa bude 28. března v 18 hodin v Masarykově divadle. Ožije tak scénář Mgr. Martiny Komárkové, hudba Otakara Kováře a mnohaměsíční snaha dvou set žáků Základní umělecké školy J. B. Foerstera vedených ředitelkou Bc. Jaroslavou Komárkovou. Jde již o druhý autorský, zcela původní muzikál jičínské umělecké školy, podpořený městem Jičín, ovšem proti prvnímu, jenž nese název Eliška Kateřina Smiřická, je ještě ambicióznější.

Jičín: Muzikál Stvoření světa je téměř dokončen, březnová premiéra se blíží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jičín

Zatímco napoprvé se autoři zabývali historickou událostí, totiž rozkolem mezi sestrami Smiřickými a následným výbuchem jičínského zámku, tentokrát uchopili ještě náročnější motiv, biblický vznik světa. „Chtěli jsme vytvořit něco jiného. Po úspěchu Elišky Kateřiny Smiřické jsme řešili, jak přijít s něčím, co s ní nebude srovnáváno. Tomu jsme se chtěli vyhnout. Když jsme přemýšleli o jiných známých příbězích z historie Jičínska, vždy by to bylo o sporu mezi osobnostmi a vždy by to bylo duetech lásky,“ prozrazuje ředitelka ZUŠ J. B. Foerstera a jedna z tvůrkyň Bc. Jaroslava Komárková.

Řešení se zrodilo u scénáristky Mgr. Martiny Komárkové. Klíčem bylo oprostit se od příběhů našeho regionu i státu a přinést něco základního. Biblického. Není známějšího příběhu, než je stvoření světa. Příběhu o velkém díle, ale i nečekaných intrikách, svodu a trestu. Jenomže jak záludné téma pojmout? „V muzikálu Stvoření světa budou hrát děti. Ať už lidská mláďata, nebo zvířecí, nebo právě stvořené rostliny; vzhledem k tomu, že při stvoření světa je vše nově zrozené, působí přirozeně a správně, že se rolí zhostí právě děti, a ne dospělí. V našem podání je ostatně i Pánbůh hravým, bezprostředním, snivým dítětem a nikoli moudrým starcem. Protože proč by vlastně neměl být? Je věčný, stvořil to, co chtěl. Jak ideální symbolickou postavou je Pánbůh coby hravé, bezprostřední, snivé dítě, které ještě život nepřipravil o fantazii, cit, naději, chuť tvořit a hrát si. O hluboký, prvotní cit,“ rozvádí scénáristka a pedagožka ZUŠ Mgr. Martina Komárková.

Každý dobrý příběh v sobě má střet dobra a zla, a tak i milovníci dramatu si přijdou na své. Proti Pánubohu bude stát Prázdnota, která bude coby padouch snaze stvořit ráj bránit. Antagonistu bude minimálně z počátku posilovat Lilith. Mnozí jistě vědí, že jde zjevně o nejkomplikovanější postavu známého biblického příběhu a kvůli její nejednoznačnosti bývá mnohdy z jeho jednodušších verzí vypouštěna. Aniž bychom zabíhali do větších detailů, bude to právě Lilith, kdo do harmonie vnese svod a chaos. Ale je to vůbec špatně? Adam a Eva odejdou z ráje, což nikoho nepřekvapí, jenomže scénář střeží pointu, již není hodno prozrazovat.

Muzikál Stvoření světa představí sedm postav se sólovými zpěvy: Pánaboha, Prázdnotu, Lilith, Adama, Evu a dvojici andělů. Role pro sedm lidí, avšak herců je čtrnáct, protože každá postava je raději zdublována. Na 54 dětí bude hrát v orchestru, 27 dětí bude zpívat ve sboru a tanečníků bude okolo 70. Rekvizity a kulisy malují zástupci výtvarného oboru, takže na novém muzikálu se podílí okolo 200 lidí.

Počasí filmařům přálo

Stvoření světa nenabídne lecjaké kulisy. Žijeme v audiovizuální době, a proto muzikál získá podobu laterny magiky. Kulisy tedy budou multimediální, budou promítány skrze LED obrazovku a divadelní scéna bude volně navazovat a vystupovat z digitálního obrazu. „Chci ze srdce poděkovat manželům Podobským, kteří měli natáčení a střih na starosti. Spolupráce s jejich Videostudiem PP byla úžasná. Protože mají rozsáhlé zkušenosti s filmem, přinesli hodně zajímavých nápadů,“ uvádí Bc. Jaroslava Komárková. Říše prázdnoty tak vznikla v lomu Sklopísku Střeleč. Počasí filmařům přálo, protože v době natáčení bylo poněkud „šedivo“, proto povrch lomu splýval s oblohou, čímž vznikla sugestivní, bezútěšně prázdná scéna. Veselejší, milostnější části naopak vznikly u Valdštejnské lodžie. Natáčelo se i pomocí dronu.

Muzikál bude spojením netradičních kulis, píle žáků i pedagogů ZUŠ a původní hudby Otakara Kováře. Ten se pro nový námět nadchl a nebál se i experimentovat. Například pro ústřední motiv zlé, všeobjímající Prázdnoty použil disharmonické tóny. Podle autorů má jejich dílo předat poselství o mezilidském porozumění, lásce a míru a dušují se, že pokud Eliška Kateřina Smiřická byla dojemná, Stvoření světa uchvátí ještě více.

Muzikál Stvoření světa bude mít premiéru 28. března v 19 hodin v Masarykově divadle. Následovat budou představení ve dnech 29. března a 4. dubna vždy v 18 hodin. V dopoledních hodinách budou probíhat představení pro školy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šumperk: Šumperský terminál získal prestižní ocenění

18:01 Šumperk: Šumperský terminál získal prestižní ocenění

Město Šumperk si z Prahy přivezlo prestižní ocenění. S projektem Přestupní terminál Šumperk zvítězil…