Jičín: Zimní údržbu města posílí nový malotraktor

25.10.2017 15:16

Rada města Jičína schválila plán údržby na zimu 2018/2019, sestavený Technickými službami města Jičína. Novinkou je zakoupení nového víceúčelového malotraktoru, který začne sloužit zhruba na přelomu ledna a února 2018 a díky kterému se do plánu pravidelné údržby dostane dalších 15,5 km jičínských chodníků a komunikací.

Jičín: Zimní údržbu města posílí nový malotraktor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jičín
reklama

Posílení vozového parku je reakcí města a technických služeb na loňskou, sněhově velmi vydatnou zimní sezónu.

Na koupi zařízení ještě neproběhlo výběrové řízení. Právě proto se stroj do údržby zapojí až během zimního období. Dosud není známa jeho cena, náklady jsou však odhadovány na 1,85 milionu korun. Je třeba dodat, že malotraktor budou technické služby využívat po celý rok, neboť v teplejších měsících poslouží pro sečení trávy.

Plán zimní údržby, jenž je vydáván každý rok a mimo jiné se zabývá řešením kalamitních situací, pro čerstvou posilu stanovuje zcela novou trasu údržby. Nový traktor si na sněhové závěje posvítí například v ulicích pod Čeřovkou, v Alanových sadech, na Větrově, v ulici K. Vika na Novém Městě nebo třeba v ulici Seifertova na Holínském Předměstí.

Zaměstnanci Technických služeb města Jičína na základě plánu údržby ošetřují na 75 km chodníků a 70 km pozemních komunikací v Jičíně. Čísla jsou zkreslená, protože velká jičínská náměstí – a také kupříkladu široká Husova ulice – jsou odhrnovány plošně a vyžadují více průjezdů techniky. Při běžné situaci je nasazeno 10 řidičů a 10 až 15 zaměstnanců pro ruční odhrnování, avšak při kalamitách je tento počet navýšen třeba i na trojnásobek. Vozový park pro zimní údržbu místních komunikací sestává ze dvou specializovaných sypačů s radlicemi a čtyř kolových traktorů pro prohrnování. Pro údržbu chodníků má nyní pět specializovaných traktorů, a jak bylo zmíněno, během zimy přibude šestý. Dispečerů zimní údržby bude pět a pozici hlavního dispečera zastane Josef Dvořák. Plán zimní údržby určuje také rozmístění beden s posypovým materiálem. V Jičíně, Popovicích a Robousích jich bude rozdistribuováno celkem 55.

„Nemůžeme vědět, jaká zima přijde. Zda bude vydatná jako loni, nebo mírnější jako předloni. Technické služby města Jičína se postarají, aby chodníky a komunikace byly v co nejlepším stavu. Samozřejmě zima je zima, a pokud přijde kalamita, není v našich silách okamžitě zajistit perfektní stav. Ale Jičín je na zimu připraven,“ uvedl místostarosta Ing. Jan Jiřička.

Rozdíl mezi předloňskou a loňskou zimou dobře ukazuje údaj o vypotřebovaném posypovém materiálu. Zatímco sezóna 2015/2016 si ho vyžádala 109 tun a náklady byly 1 179 693 Kč, při sezóně 2016/2017 se vypotřebovalo 157 tun posypové směsi a náklady se zvedly zhruba o třetinu na 1 829 147 Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomouc: Město rozdává roušky sociálně slabým a připravuje respirátory pro seniory

12:03 Olomouc: Město rozdává roušky sociálně slabým a připravuje respirátory pro seniory

Skoro tisíc balení po padesáti kusech zdravotních roušek včera rozvezli pracovníci odboru sociálních…