Jihlava: Opravují krov. Po 500 letech

22.05.2017 9:17

Lešenáři, tesaři, pokrývači a další řemeslníci začali pracovat na náročné opravě střechy kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě.

Jihlava: Opravují krov. Po 500 letech
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Práce spočívající především v obnově krovu z roku 1539 potrvají dva roky. Poté bude obdivuhodný prostor pod obří dřevěnou konstrukcí přístupný veřejnosti.

Práce už začala nad presbytářem, kde se řemeslníci „zakousli“ do střechy. Pohled na ni je matoucí, glazované tašky se lesknou, zvenčí vypadají bezvadně. „To je zdání, z vnitřní strany není krytina glazovaná a je strávená. Rozpadá se,“ říká o více než stoletých bobrovkách Norbert Dostál z Královské kanonie premonstrátů na Strahově, které kostel patří. Nová krytina bude takřka identická jak barvami, tak tvarem. Správce budovy ovšem musel výrobu zadat do Německa, v České republice se schopný dodavatel nenašel.

Generální rekonstrukce napraví nejen zubem času poškozené části. „Musíme dát do pořádku také neodborné opravy z minulosti. Budeme respektovat původní celodřevěnou technologii,“ uvádí Norbert Dostál. Rekonstrukce krovu a střech vyjde na 27 miliónů korun, majiteli kostela se podařilo na akci získat dotaci.

Gotický kostel postavený před rokem 1250 na místě požárem zničené románské baziliky je zasvěcený patronu horníků. Dominanta města od roku 2008 vedená jako národní kulturní památka.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třebíč v boji s nepořádníky přitvrdila

13:55 Třebíč v boji s nepořádníky přitvrdila

Při procházkách Třebíčí mohou lidé spatřit nové, zelené cedule s otázkou: Proč odhazuješ odpadky? Ce…