Klimkovice odebraly čestné občanství Klementu Gottwaldovi

19.12.2019 10:04 | Zprávy
autor: PV

Zastupitelé města Klimkovice ve středu 18. prosince na svém zasedání odebrali prvnímu dělnickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi čestné občanství, které mu město udělilo v roce 1946.

Klimkovice odebraly čestné občanství Klementu Gottwaldovi
Foto: Klimkovice
Popisek: Klimkovice

„Letos jsme si celou řadou akcí včetně setkání s pamětníky založení Občanského fóra v Klimkovicích připomínali třicáté výročí pádu totality. A shodli jsme se na tom, že je opravdu nejvyšší čas a také vhodná příležitost odebrat čestné občanství člověku, který napáchal dost zla,“ uvedl starosta Klimkovic Jaroslav Varga.

Podle klimkovického kronikáře Jiřího Pillicha město udělilo prezidentu Gottwaldovi občanství začátkem prosince roku 1948. Dokládá to tento záznam v kronice města uvedený ve druhém díle na straně 174: „Ve schůzi národního výboru dne 9. prosince 1948 na návrh místního akčního výboru Národní fronty přednesený prvním náměstkem předsedy místního národního výboru Aloisem Odvršou, aby prezident republiky Klement Gottwald byl jmenován čestným občanem města Klimkovic. Návrh ten byl všemi přítomnými povstáním schválen.“

Následně odešel z Klimkovic do prezidentské kanceláře informační dopis, který se ale nezachoval. Zato je mezi historickými dokumenty uložena odpověď, která přišla až v květnu roku 1949.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Vliv Ruska

Jak podle vás více bojovat s vlivem Ruska u nás? Sám přiznáváte, že s ním dostatečně nebojovala ani předchozí vláda. A objektivně, nemyslíte, že se Macinka jako jeden z mála ve vládě staví proti Rusku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Znojmo ocenilo pedagogy za jejich dlouhodobou tvůrčí práci ve školství

20:36 Znojmo ocenilo pedagogy za jejich dlouhodobou tvůrčí práci ve školství

Město Znojmo si i letos připomnělo význam práce pedagogických pracovníků u příležitosti Dne učitelů.…