Kopřivnice: Břízy poškozené při rekonstrukci ulice musely k zemi

10.06.2021 21:49

Z důvodu bezpečnosti byly na konci května pokáceny čtyři břízy, k jejichž poškození došlo během rekonstrukce ulice Kpt. Jaroše. Odbor životního prostředí proto zaslal podnět na Českou inspekci životního prostředí, která se nyní bude případem zabývat.

Kopřivnice: Břízy poškozené při rekonstrukci ulice musely k zemi
Foto: koprivnice.cz
Popisek: Kopřivnice
reklama

K poškození kořenů čtyř vzrostlých stromů došlo při realizaci výkopu u krajnice rekonstruované vozovky.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

9%
87%
hlasovalo: 10634 lidí

„Odbor životního prostředí provedl na místě šetření, a protože jednání má znaky přestupku dle Zákona o ochraně přírody a krajiny, zaslal podnět k prošetření na Českou inspekci životního prostředí. Viníkovi bude pravděpodobně uložena pokuta a povinnost náhrady škody. Určit výši škody je však problematické, protože nejde jen o cenu dřeva, ale je nutno zohlednit i ekologickou a estetickou hodnotu, kterou stromy v městském prostředí mají,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Veronika Červeňová. V souvislosti s poškozením bříz bylo podáno i trestní oznámení na Policii ČR.

Poškození bylo dle posudku Agentury ochrany přírody a krajiny ČR natolik závažné, že město muselo přistoupit k okamžitému skácení všech čtyř dotčených stromů. „Stavební práce byly provedeny velmi nešetrně, neboť výkopem došlo k odstranění poloviny kořenového systému. Jelikož se jednalo o havarijní stav, museli jsme všechny čtyři stromy neprodleně pokácet. Ozývají se nám lidé, že jsme jim ještě měli dát šanci, ale to opravdu nešlo. Poškození bylo skutečně masivní, takže další setrvávání bříz na jejich místech bylo velmi rizikové. Naší povinností je chránit zdraví, životy i majetek občanů, takže jsme skutečně nemohli riskovat,“ vysvětlil radikální zásah města místostarosta René Lakomý.

V úterý přijede zbytky kmenů a kořenových systémů prohlédnout soudní znalec z oboru dendrologie, jehož odborný posudek poslouží jako další podklad k probíhajícímu šetření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohumín: Město instalovalo pamětní desku obětem loňského tragického požáru

21:17 Bohumín: Město instalovalo pamětní desku obětem loňského tragického požáru

Mezi stromy nedaleko panelového domu v Nerudově ulici v Bohumíně dnes dalo město instalovat žulovou …