Liberec: Město pomůže obnovit Varšavu, z bývalého kina vznikne multikulturní centrum

31.12.2015 7:28

Zrekonstruovat zchátralou historickou budovu, obnovit legendární kino a vytvořit v jeho prostorách multikulturní centrum s přeshraničním přesahem má za cíl projektový záměr Kulturní centrum kino Varšava, který na své poslední letošní schůzi podpořili liberečtí radní.

Liberec: Město pomůže obnovit Varšavu, z bývalého  kina vznikne multikulturní centrum
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Díky přeshraniční spolupráci s dvěma německými kiny bude Varšava nejen obnoveným kamenným kinem, ale i místem česko-německých setkávání, společenských akcí, výstav a koncertů. Asanace a celková rekonstrukce objektu vyjde předběžně na cca 61 mil. Kč včetně DPH. Většinu této částky by měly zaplatit evropské dotace.

Legendární kino ve Frýdlantské ulici, postavené ve stylu art deco, přestalo promítat v roce 2008 a o jeho obnově se v souvislosti s dvěma libereckými multikiny a špatným technickým stavem interiérů Varšavy dlouho mluvilo jako o utopii. Odhadované náklady na rekonstrukci šly do mnoha desítek milionů korun. V roce 2012 ale z iniciativy několika patriotů vzniklo občanské sdružení Zachraňme kino Varšava, které si prostory kina od města pronajalo a dalo si za cíl přebudovat je v multikulturní centrum. Výsledkem úvodní etapy revitalizace, kterou město podpořilo částkou 2,2 mil. Kč, bylo letos v únoru slavnostní otevření první obnovené části v podobě kavárny Kino Káva. A díky podpoře současného vedení města bude obnova kina pokračovat.

Radní nyní schválili záměr vypsání zadávacího řízení na zhotovitele projektové dokumentace a také přípravy projektové žádosti v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014 – 2020. Cílem chystaného projektu je mimo jiné úzká přeshraniční spolupráce tří českosaských pohraničních kin – liberecké Varšavy, žitavského Kronenkina a kina Kulturfabrik Meda v Mittelherwigsdorfu, a proto se do projektu zapojí všechna tři města. Celkové náklady na rekonstrukci těchto tří kin dosahují 3,2 mil. eur, přičemž cca 2,3 mil. eur připadne na projektové aktivity statutárního města Liberec, které bude takzvaným lead partnerem. Dotace z uvedeného programu přeshraniční spolupráce pokryjí až 85 % uznatelných nákladů projektu a dalších 5% uznatelných nákladů by mohla pokrýt státní dotace. V takovém případě by se město na této investici podílelo zhruba 10%.

„Myslím, že si Liberec a zejména jeho obyvatelé zaslouží moderní kulturní zařízení. Je ostuda, že v pátém největším městě v ČR nefunguje ani jeden filmový klub a zájemci o filmové umění musí jezdit do sousedního Jablonce. Navíc rekonstruovaný sál bude využitelný i pro nedalekou základní uměleckou školu,“ uvedl náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář.

Při samotné rekonstrukci bude stěžejní provést izolace proti zemní vlhkosti a vyřešit opotřebení jednotlivých konstrukcí. Prostory velkého sálu, balkonu, bývalých lóží a malého sálu Barrandoff čeká náročná asanace a projekt počítá také s vybudováním kompletního technického zázemí pro činnost kina a se zajištěním veškerého technického příslušenství. A jak to bude vypadat za provozu? V klubu Barandoff v prvním patře budovy se budou konat kulturní akce napříč žánry a zrenovovaný kinosál se stane univerzálním sálem, který bude možné přizpůsobit podle potřeb plánovaného programu - na filmovou projekci, pro divadelní představení, koncerty, přednášky, sympozia nebo workshopy. Programovou náplň by mělo i nadále připravovat občanské sdružení Zachraňme kino Varšava.

Podle primátora Tibora Batthyányho by obnova bývalého kina Varšava mohla být přínosem z hned několika pohledů. „Samozřejmě jde o záchranu historické a architektonicky cenné budovy, která navíc přinese oživení centra města, kde podobné multikulturní zařízení chybí. Přeshraniční spolupráce s německými kiny pak slibuje nové programové možnosti a samozřejmě podpoří cestovní ruch,“ uvedl primátor Tibor Batthyány s tím, že velkým otazníkem zatím zůstává finanční zajištění provozu Kulturního centra kino Varšava. „To je samozřejmě klíčová věc, kterou ještě bude nutné dořešit,“ dodal primátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava znovu přispěje svým obyvatelům na výměnu kotle

18:55 Ostrava znovu přispěje svým obyvatelům na výměnu kotle

Město Ostrava po prvních dvou vlnách aktivně podpoří výměnu zastaralých kotlů za nová moderní zaříze…