Liberec poskytne dva městské byty uprchlíkům z Iráku

25.01.2016 7:27

Město Liberec se zařadí po bok dalších krajských měst, která se ujmou křesťanských uprchlíků z Iráku, jimž transport do ČR a integraci garantuje česká vláda.

Liberec poskytne dva městské byty uprchlíkům z Iráku
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Radnice jim poskytne až dva městské byty. Žadatelé musí napřed projít azylovým řízením, intenzivní výukou češtiny a dalšími procedurami. O vyčlenění bytových jednotek pro případné uprchlíky rozhodla rada už v červnu loňského roku v rámci souboru preventivních humanitárních opatření.

Město Liberec tímto reaguje na rozhodnutí vlády o přijetí 153 křesťanských uprchlíků z Iráku a Libanonu, kteří by měli v České republice získat mezinárodní ochranu a postupně se zde integrovat. Jde o příslušníky křesťanské menšiny – rodiny i jednotlivce, vystavené represím takzvaného Islámského státu a přebývající v táboře v Erbílu na severu Iráku.

Ještě před odletem z Iráku projdou všichni uprchlíci bezpečnostní prověrkou a lékařskou prohlídkou, uskutečněnou českými zdravotníky. První skupina zhruba 30 lidí přicestuje již koncem ledna, další skupiny budou následovat vždy po několika týdnech. Uprchlíky do Česka přepraví Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s Nadačním fondem Generace 21. První skupina najde ubytování v Jihlavě, další pak v Praze, Brně či Olomouci.

Do Liberce by měla dorazit skupina zhruba 20 Iráčanů, které je nutné po šesti týdnech intenzivní skupinové integrace rozmístit do bytů. Na území statutárního města nyní pracuje poradní skupina pro uprchlíky, kterou zřídila Komise zdravotní a sociální. Skupina vytipovala až čtyři možné poskytovatele/ zprostředkovatele ubytování, a sice statutární město Liberec, Církev bratrskou, Římskokatolickou farnost Ruprechtice a případně Oblastní charitu Liberec.

„Uprchlíci budou nejprve bydlet společně v nějakém rekreačním či ubytovacím zařízení, posléze by se měli individuálně integrovat. Nadační fond chce do Liberce poslat 20 Iráčanů, potenciál postarat se o ně existuje. Návrh na přidělení konkrétních bytů ve vlastnictví města, tedy jejich velikost a lokalitu, doporučí humanitní komise. Finální schválení bude náležet radě města. I po přemístění uprchlíků do jednotlivých bytů bude místní koordinátor, kterým pravděpodobně bude nezisková organizace Naděje, zajišťovat intenzivní jazykové, právní a další vzdělávání a také jej financovat,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prostějov: Další Energy saver instalován

21:32 Prostějov: Další Energy saver instalován

Město Prostějov instalovalo další dva nové Energy savery, tedy přístroje regulující napětí na veřejn…