Litoměřice: Výše poplatku za svoz odpadu je v rukou obyvatel města

02.02.2012 18:32 | Zprávy
autor: litomerice.cz

Náklady města Litoměřice na svoz a uložení komunálního odpadu letos vzrostou. I přesto je cílem vedení radnice nezvyšovat v tomto roce roční poplatek za svoz komunálního odpadu, který v současné době činí 498 korun na osobu.

Litoměřice: Výše poplatku za svoz odpadu je v rukou obyvatel města
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

V loňském roce dosáhly náklady odpadového hospodářství necelých 19 milionů korun. Zhruba šest milionů platilo město ze svého rozpočtu, zbývající částku pokryly příjmy z poplatků od občanů a ze svozu separovaného odpadu. Po zvýšení daně z přidané hodnoty a nárůstu ceny za svoz komunálního odpadu však výdaje města stoupnou o dalších zhruba 600 tisíc korun.

Rozpočet města s navýšením částky na odpadové hospodářství nepočítá. Radní pověřili vedoucího odboru životního prostředí hledáním cest vedoucích k úsporám. „Dosáhneme jich například zrušením velkoobjemových kontejnerů, jejichž svoz je vzhledem ke stoupajícímu množství odpadu stále více nákladnější. Učiníme tak ale až po zprovoznění nového sběrného dvora u pokratických závor,“ dále budeme optimalizovat svoz směsného komunálního odpadu,“ vyjmenoval možné způsoby vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu Pavel Gryndler.

Pokud lidé chtějí udržet současnou výši poplatku, je třeba zvyšovat podíl separovaného odpadu. Dále je nutné omezit náklady na úklid v okolí kontejnerových stání. „Proto budeme postihovat ty občany, kteří odloží odpad mimo kontejner. Není možné dělat z kontejnerových stání smetiště díky nábytku, lednicím, televizorů a dalším odpadům,“ dodal vedoucí odboru. K uložení těchto odpadů slouží sběrný dvůr, případně velkoobjemový kontejner a mobilní sběr nebezpečných odpadů. Dále je možné využít i zpětného odběru elektrozařízení u prodejců. Pracovníci odboru životního prostředí případným zájemcům rádi poskytnou informace, jak se výše uvedených odpadů bezplatně zbavit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Akce „Bezpečně u vody"

22:41 Mladá Boleslav: Akce „Bezpečně u vody"

Na Krásné louce u Jizery se ve dnech 22. a 23. června uskutečnil druhý ročník preventivní akce Bezpe…