Litvínov: Zámek zaplní dobové hračky

25. 3. 2019 13:07

Litvínovský zámek Valdštejnů nabízí novou výstavu Hračky a hry dětí ze šlechtických rodin. Cílem výstavy je pomocí dobových předmětů umožnit lidem v dnešní době počítačové techniky alespoň trochu proniknout a nahlédnout do minulosti.

Litvínov: Zámek zaplní dobové hračky
Foto: zsmezibori.com
Popisek: Litvínov
reklama

Panenky, hry, stavebnice, postavičky na klíček, parní strojky, promítačky, vláčky a další předměty se častokrát předávaly z generace na generaci po dlouhá staletí. V minulosti většina rodičů takové hračky svým dětem nemohla koupit. Ještě v polovině 19. století si manufakturně a továrně vyráběné hračky mohly dovolit většinou jen šlechtické rodiny. V rozmezí let 1840-1860 došlo k jejich rozšíření i do bohatších měšťanských rodin. Díky této společenské vrstvě, která zvyšovala poptávku, se hračky začaly vyrábět ve větším množství a exportovaly se z Německa do celého světa.

„Na výstavě jsou zastoupeni nejvíce němečtí výrobci, kteří se prosadili svými kvalitními výrobky po celém světě. Nejvíce výrobců hraček a her bylo soustředěno v Norimberku. Kolem roku 1840 pronikl promítací přístroj Laterna Magica (Lampa kouzelná) jako dětská hračka do měšťanských rodin. Na výstavě je Laterna Magica zastoupena výrobkem od A. Lapierra z let 1875-1880. Jedním z prvních výrobců, kteří začali vyrábět tuto převratnou novinku „kinematograf “, byla firma Ernst Plank z Norimberka kolem roku 1897. Výstava představuje kinematograf od této firmy z let 1898-1900. Návštěvníci výstavy si mohou prohlédnout také jeden z prvních německých parních strojů vyráběných již jako hračka v letech 1875-1880,“přiblížil výstavu při jejím zahájení Miroslav Smaha.

Vystavené sbírkové předměty zapůjčilo Muzeum technických hraček a ke zhlédnutí budou v zámku Valdštejnů do konce roku 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava: Dopravní podnik zintenzivní spojení na lince 8

21:16 Ostrava: Dopravní podnik zintenzivní spojení na lince 8

Od března začne platit nový jízdní řád Dopravního podniku Ostrava. Výrazně zintenzivní dopravní spoj…