Opava: Kostel sv. Václava se dočká nové střechy

25.07.2020 13:31

Na více než 7, 5 milionu korun vyjde výměna střešní krytiny opavského kostela sv. Václava, na které se začalo intenzivně pracovat v polovině července. Již v předcházejících týdnech zde ale probíhaly přípravné práce.

Opava: Kostel sv. Václava se dočká nové střechy
Foto: liberix.cz
Popisek: Opava
reklama

Po dobu rekonstrukce , která by měla být dokončena v půli prosince, je do objektu možné vcházet pouze z Mnišské ulice a je třeba dbát zvýšené opatrnosti. S omezením musí počítat také pořadatelé akcí a zájemci o pronájem prostor.

Střecha kostela je ve velmi špatném stavu, v rámci oprav bude provedena i sanace krovů, zhruba polovina bude vyměněna. Město na rekonstrukci získalo pětimilionovou dotaci z Moravskoslezského kraje, zbytek uhradí z vlastní kasy.

Kostel, který je dominantou Pekařské ulice, vznikl na místě starší sakrální stavby v souvislosti se založením dominikánského kláštera v Opavě opavským knížetem Mikulášem I. Jeho výstavba probíhala ve dvou etapách více než 40 let a dokončený kostel vysvětil v roce 1336 olomoucký biskup Jan VII. Volek. Zasvěcení kostela svatému Václavovi bylo zvoleno na přání zakladatele pro zdůraznění příslušnosti opavských knížat k rodu Přemyslovců.

V současnosti je v majetku města Opavy a je využíván k pořádání společenských, kulturních a osvětových akcí jako jsou koncerty, výstavy, umělecké performance, společenská setkání, shromáždění a svatební obřady. Společně s dominikánským klášterem je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zábřeh: Region čeká odpadová revoluce

13:55 Zábřeh: Region čeká odpadová revoluce

Tisíce nových nádob na třídění odpadu získají obyvatelé Zábřeha a okolních obcí. Do takřka každého r…