Ostrava: Bombardování města v srpnu 1944 připomene pamětní deska

29.08.2019 10:04

Pamětní deska na rohu Zámecké a Dlouhé ulice v centru města připomene bombardování Ostravy 29. srpna 1944. Při náletu, který měl původně směřovat na železárny a chemičku, zahynulo na 500 Ostravanů.

Ostrava: Bombardování města v srpnu 1944 připomene pamětní deska
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava
reklama

Na Ostravu dopadaly 29. srpna 1944 v dopoledních hodinách americké bomby. Cílem letounů americké armády byly ostravské rafinerie a nádraží v Přívoze. V té době již byli lidé na přelety letounů nad městem zvyklí a mnozí nepřikládali význam sirénám, které ohlašovaly letecký poplach. Letecký útok na Ostravu však strategické cíle – Vítkovické železárny a chemičku Rütgers zasáhl jen okrajově, většina bomb bohužel dopadla do obydlených oblastí. Nálet trval přes hodinu a vyžádal si téměř 500 obětí na životech. Značné škody vznikly v Zábřehu, Vítkovicích a Slezské Ostravě, silně zasaženo bylo také centrum města v okolí Zámecké ulice.

Pamětní deska

Památce Ostravanů, kteří při bombardování zahynuli, je věnována pamětní deska, která bude slavnostně odhalena ve čtvrtek 29. srpna v 11 hodin na rohu Zámecké a Dlouhé ulice. Jejím autorem je ostravský výtvarník Marek Pražák.

„Marek Pražák má ateliér v nedaleké Nádražní ulici a je tak spojen s centrem Ostravy a její historií. Myslím si, že i proto dokázal tak citlivě propojit smutnou událost s lidským příběhem, s příběhem Ostravanky na pozadí vybombardovaného centra města,“ řekl statutární zástupce ostravského primátora Radim Babinec.

Pamětní deska bude odhalena prakticky v místě, kam v centru města dopadaly bomby. Jedna zničila rohový dům na Masarykově náměstí, další dopadly do ulic a na obytné budovy, jiná poničila obchodní dům RIX v dnešní ulici 28. října, který se jako symbol bombardování objevuje v levé části pamětní desky. Postava ženy u bombami poničeného obchodního domu asociuje příběh – může se jednat o obyvatelku Ostravy, zaměstnankyni obchodního domu nebo matku hledající dítě. Pamětní deska je tak symbolem všech obětí města a postava ženy dává desce silný a autentický náboj.

Výstava a vzpomínky pamětníků

Ve čtvrtek začíná také výstava s názvem „Ostrava 29. srpna 1944“, která je společným projektem města, Post Bellum a Archivu města Ostravy u příležitosti 75. výročí bombardování. Vzpomínky Ireny Ondruchové, Emila Najzara a Tomáše Pertileho zaznamenali dokumentaristé Paměti národa Petra Sasínová a Tomáš Netočný.

Irena Ondruchová byla tehdy sedmnáctiletou dívkou a bombardování přežila skrčená ve skruži za hřbitovem v Zábřehu. „Pak jsem vylezla na cestu a spatřila to neštěstí. Mrtví leželi všude kolem a z úst jim vytékaly pramínky krve.“

Stejnou událostí se zabývá i 16minutový dokument, který přináší komplexní, přitom autentický a barvitý obraz neštěstí z 29. srpna 1944, které bylo jednou z nejtragičtějších válečných událostí na území dnešní České republiky. Dokument si můžete přehrát z odkazu: https://youtu.be/xtbigzzLieI. Město Ostrava dokument zároveň poskytne ostravským základním školám jako edukační materiál do výuky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava: Grossmannovu vilu by mohl zrekonstruovat soukromý investor

21:17 Ostrava: Grossmannovu vilu by mohl zrekonstruovat soukromý investor

Ostrava otevřela možnost rekonstrukce památkově chráněné Grossmannovy vily, postavené ve stylu art d…