Ostrava: Bombardování města v srpnu 1944 připomene pamětní deska

29.08.2019 10:04 | Zprávy
autor: PV

Pamětní deska na rohu Zámecké a Dlouhé ulice v centru města připomene bombardování Ostravy 29. srpna 1944. Při náletu, který měl původně směřovat na železárny a chemičku, zahynulo na 500 Ostravanů.

Ostrava: Bombardování města v srpnu 1944 připomene pamětní deska
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Na Ostravu dopadaly 29. srpna 1944 v dopoledních hodinách americké bomby. Cílem letounů americké armády byly ostravské rafinerie a nádraží v Přívoze. V té době již byli lidé na přelety letounů nad městem zvyklí a mnozí nepřikládali význam sirénám, které ohlašovaly letecký poplach. Letecký útok na Ostravu však strategické cíle – Vítkovické železárny a chemičku Rütgers zasáhl jen okrajově, většina bomb bohužel dopadla do obydlených oblastí. Nálet trval přes hodinu a vyžádal si téměř 500 obětí na životech. Značné škody vznikly v Zábřehu, Vítkovicích a Slezské Ostravě, silně zasaženo bylo také centrum města v okolí Zámecké ulice.

Pamětní deska

Památce Ostravanů, kteří při bombardování zahynuli, je věnována pamětní deska, která bude slavnostně odhalena ve čtvrtek 29. srpna v 11 hodin na rohu Zámecké a Dlouhé ulice. Jejím autorem je ostravský výtvarník Marek Pražák.

„Marek Pražák má ateliér v nedaleké Nádražní ulici a je tak spojen s centrem Ostravy a její historií. Myslím si, že i proto dokázal tak citlivě propojit smutnou událost s lidským příběhem, s příběhem Ostravanky na pozadí vybombardovaného centra města,“ řekl statutární zástupce ostravského primátora Radim Babinec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šumperk: Partnerství měst žije

13:44 Šumperk: Partnerství měst žije

Partnerská města nejsou jen formální dohody uložené v šanonech radnic. Skutečný smysl partnerství se…