Ostrava: Dobrovolní hasiči mají moderní zásahové vozy

12.06.2019 13:13

Všechny jednotky dobrovolných hasičů v Ostravě již mají moderní zásahové vozy. Výměnou posledního dopravního auta, které v těchto dnech dostala proskovická jednotka, končí kompletní obnova vozového parku ostravských sborů dobrovolných hasičů.

Ostrava: Dobrovolní hasiči mají moderní zásahové vozy
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava
reklama

„Deklarovali jsme počátkem minulého volebního období záměr, že obnovíme dopravní auta ve všech 22 ostravských jednotkách. Jsme si vědomi významu hasičů nejen pro zabezpečení požární ochrany města a občanů, ale i pro případ mimořádných událostí. Chceme, aby k výkonu své náročné práce měli k dispozici adekvátní techniku. Ostrava dlouhodobě a nadstandardně přispívá na činnost hasičských jednotek ve městě, nejen těch dobrovolných, ale také profesionálů. Podporujeme jejich provoz, obměnu vozového parku, ale také rekonstrukce nebo výstavbu hasičských zbrojnic,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Město Ostrava, prostřednictvím svých obvodů, aktuálně zřizuje 22 jednotek sborů dobrovolných hasičů. Kompletní náhrada celkem 22 dopravních vozů DA 15 MB Sprinter byla zahájena v roce 2015. V letech 2018–2019 došlo k výměně dalších 4 vozů u jednotek dobrovolných hasičů v Koblově, Martinově, Muglinově a Třebovicích.

Poslední ostravskou jednotkou, která se svého nového dopravního auta dočkala letos v červnu, jsou proskovičtí dobrovolní hasiči.

Všechny ostravské sbory dobrovolných hasičů mají tedy nyní k dispozici speciální modely vozů postavené na podvozku Mercedes-Benz Sprinter 4×4, které slouží k přepravě devíti osob a požárního vybavení k zásahům. Vybavena jsou přenosnou stříkačkou, průtokovým navijákem s vysokotlakou hadicí, vysokotlakým zařízením s nádrží, kalovým čerpadlem, lanovým navijákem, speciálními světlomety a další hasičskou technikou.

V dalším období se město zaměří na obměnu zastaralých stříkaček

Významnou formou podpory města jednotkám dobrovolných hasičů je i péče o stav požárních zbrojnic, kterých je na území města celkem 22. Na základě komplexní analýzy jejich stavu, provedené v roce 2015, byl přijat a postupně je realizován záměr rekonstrukce nebo novostaveb celkem 13 zbrojnic. Zbrusu nové zbrojnice budou stát v Muglinově, Pustkovci a v Proskovicích, z toho první dvě ještě letos. Z již dokončených rekonstrukcí stávajících zbrojnic je na místě uvést ty v Michálkovicích, Martinově, Koblově, Třebovicích, Hošťálkovicích, Polance, Radvanicích, Bartovicích, Nové Vsi a Krásném Poli. Zbývá provést rekonstrukci nebo opravu zbrojnic v Heřmanicích a Kunčičkách.

Celkově se statutární město Ostrava podílelo nebo bude podílet na výstavbě nebo rekonstrukci hasičských zbrojnic jednotek dobrovolných hasičů v letech 2015–2020 částkou 66 milionů korun.

V dalším období se chce město Ostrava ve spolupráci s HZS MSK zaměřit na obměnu či náhradu zastaralých cisternových automobilových stříkaček (CAS), kterých je u jednotek dobrovolných hasičů na území města celkem 15, a to s průměrným stářím 31 roků. Předpokládaná cena nové CAS 30 na podvozku T815-7 představuje částku 7 milionů korun. Plná obměna 15 kusů přijde na cca 105 milionů.

Mimo uvedené investiční výdaje město Ostrava poskytuje jednotkám dobrovolných hasičů na svém území přímou provozní podporu, která v roce 2019 představuje 3,5 milionu korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hodonín: Blíží se rekonstrukce Měšťanské ulice

11:44 Hodonín: Blíží se rekonstrukce Měšťanské ulice

Příprava rekonstrukce Měšťanské ulice postoupila do další fáze. Společnost SWIETELSKY stavební s.r.o…