Ostrava: Památník obětem střelby u Fakultní nemocnice je již na místě

24.11.2020 19:31 | Zprávy
autor: PV

Památník obětem loňské prosincové střelby, při které zemřelo sedm lidí, byl v úterý 24. listopadu instalován před budovou Fakultní nemocnice Ostrava. Vytvořil ho výtvarník Lukáš Dvorský, odhalen bude k prvnímu výročí tragické události, které připadá na 10. prosince 2020.

Ostrava: Památník obětem střelby u Fakultní nemocnice je již na místě
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Vzešel z výtvarné soutěže, kterou vyhlásilo město Ostrava. Projekt na vznik pietního místa s památníkem ve veřejném prostoru u Fakultní nemocnice Ostrava iniciovalo město Ostrava spolu s nemocnicí, soutěž organizoval městský ateliér MAPPA, podílela se na ní také Ostravská univerzita.

„Najít vhodnou, dostatečně citlivou, a přitom důraznou připomínku takto tragické, nesmyslné a těžko pochopitelné události bylo náročně pro všechny zúčastněné. Jsem ale přesvědčen, že je jí zapotřebí. Zbytečná smrt tolika lidí stále bolí; těžko se s ní smiřují ti, kteří byli hrůzných okamžiků jakkoliv účastni, a samozřejmě hlavně blízcí obětí. Těm všem chceme říct, že vnímáme jejich bolest a že nezapomínáme. Myslím, že vybrané dílo naše pocity vystihuje dostatečně přesvědčivě," řekl primátor města Tomáš Macura.

Odlitek o váze přibližně 600 kilogramů sestává z pěti částí, které byly svařeny v jeden celek s plechy tvořícími boční strany pomníku. Do nich byl vyfrézován text. V poslední fázi před dokončením byla na odlitek nanesena černá patina. Vyroben byl ve slévárně Ještědský bronz ve vesnici Mníšek poblíž Liberce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Od září se na provizorní most vrátí auta i trolejbusy

20:33 Pardubice: Od září se na provizorní most vrátí auta i trolejbusy

Od září se přes provizorní most u mostu kpt. Bartoše vrátí automobilová i městská hromadná doprava. …