Ostrava: Připomínka tábora Hanke

16.06.2021 17:39

Zhruba v polovině června si v Ostravě můžeme připomenout den, kdy v bývalém táboře Hanke skončilo nelidské zacházení s německými obyvateli Ostravy. I letos se v neděli 13. června uskutečnilo setkání u pamětní desky památníku jako připomínka tohoto výročí. S výročím je spojen také následný program přednášek na téma poválečné měsíce v Ostravě.

Ostrava: Připomínka tábora Hanke
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Pietní místo se nachází v místě, kde tábor stával (v ulici Nádražní naproti Dolu Jindřich) a připomíná ostravský internační tábor Hanke, do nějž byli v květnu a červnu roku 1945 umístěni převážně němečtí obyvatelé. 231 z nich bylo v táboře umučeno nebo bez soudu popraveno. Památník na Nádražní ulici stojí od roku 2018, kdy o jeho zřízení rozhodlo zastupitelstvo města Ostravy.

„Historii nelze brát jako knihu ve které se dají škrtat nehodící pasáže. Je nutné si připomínat i okamžiky svědomí národa na které nejsme hrdí. Naši vojáci a domácí odboj bojoval za druhé světové válce proti zrůdné nacistické ideologii. Při památce na ně nemohu obhajovat zrůdnost a nelidskost způsobenou ve jménu odplaty," řekl Vladimír Polák, zastupitel města Ostravy.

Podrobnější informace o táboru Hanke naleznete ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jindřichův Hradec: Nadcházející víkend bude ve znamení Porcinkule

9:35 Jindřichův Hradec: Nadcházející víkend bude ve znamení Porcinkule

Na první srpnový víkend připadá tradiční jindřichohradecká pouť Porcinkule. I letos se můžete těšit …