Ostrava přispívá ke zlepšení ovzduší

24.02.2018 16:59

Ovzduší v Ostravě se dlouhodobě významně zlepšuje. Současné emise prachu z průmyslových zdrojů poklesly na pět procent stavu z doby před třiceti lety.

Ostrava přispívá ke zlepšení ovzduší
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Zatímco polohu města a emise z Polska není možné ovlivnit, dopady dalších vlivů Ostrava postupně snižuje. Konkrétně se věnuje nadlimitnímu čištění silnic, výsadbě zeleně, ekologizaci MHD, výměně kotlů nebo posílení Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší.

„Značně ekologizujeme městskou hromadnou dopravu, přispíváme Ostravanům na výměnu kotlů, posíláme děti do hor. Od zřízení fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší v květnu 2010 vyrazí včetně letošního roku do hor skoro 18 tisíc školáků a předškoláků. Za dobu jeho fungování jsme příspěvek města zvýšili z původních pěti milionů korun na letošních 22 milionů a příspěvek na dítě ze 4 a půl tisíce korun na 6 tisíc pro zajištění kvalitnější stravy a ubytování," dodává náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Město Ostrava přispívá ze svého rozpočtu každému ostravskému žadateli o výměnu starého kotle za ekologický model 10 tisíc korun a nabízí možnost poskytnutí bezúročné zápůjčky. O výměnu kotle za nový požádalo v první vlně 422 Ostravanů, v té druhé bylo přijato již 633 žádostí s ostravskou adresou. Dohromady se jedná o 1055 moderních ekologických kotlů. Každý takový kotel produkuje až 100 kg prachu za rok. Z celkového počtu kotlů na pevná paliva, kterých by mělo být v Ostravě kolem dvou a půl tisíce, je v tuto chvíli úspěšnost výměny 53 %.

Soutěž o titul Evropské zelené město

Ekologizován je nejen vozový park města, obvodů a městské policie, dohromady se jedná v současné době o 33 vozů na CNG a elektro auta (na podzim 2018 to bude 48 ekovozidel), ale také prostředky městské hromadné dopravy. V rámci strategického plánu města si Ostrava dala za cíl, že se ostravský dopravní podnik ze současných 71 % v případě bezemisních a nízkoemisních vozidel dostane do roku 2023 na 95 %.

Jako jediné město v ČR kandiduje Ostrava v soutěži o titul Evropské zelené město; uchází se o titul pro rok 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Znojmo: Noc venku podpoří lidi bez domova

21:10 Znojmo: Noc venku podpoří lidi bez domova

Noc venku je ojedinělá kampaň, která si klade za cíl seznámit širokou veřejnost s problematikou živo…