Pardubice: Do školních lavic letos usedlo na tisíc prvňáčků

3. 9. 2019 17:01

Od dnešního dne se lavice základních škol, po dvouměsíčním odpočinku, opět zaplnily dětmi. V Pardubicích se pondělí 2. září stalo prvním školním dnem pro zhruba 1000 prvňáčků, stejně jako tomu bylo v předchozích letech. Hodně štěstí a školních úspěchů novým žákům popřáli také primátor města spolu se svými náměstky.

Pardubice: Do školních lavic letos usedlo na tisíc prvňáčků
Foto: pardubice.eu
Popisek: Pardubická radnice
reklama

Řada škol přitom vstoupila do nového roku v novém kabátu. „Osm škol prošlo rekonstrukcí odborných učeben, na ZŠ Závodu míru a ZŠ Studánka na děti pro změnu čekala zrekonstruovaná sportoviště. Věřím, že všechny tyto novinky dětem vstup, ač poněkud deštivý, do nového roku jedině zpříjemní,“ podotýká primátor Pardubic Martin Charvát, který osobně navštívil ZŠ Benešovo náměstí, náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jan Mazuch se pro změnu vydal za dětmi do ZŠ a MŠ Pardubičky Kyjevská.

Počet nastupujících prvňáků je již sedm let přibližně stejný a město očekává, že i v příštích letech budou tyto počty podobné. Deváťáků přitom ze základních škol odchází méně, než kolik jich škola přijme a kapacity se tak postupně zaplňují. „Rozhodli jsme se na tuto skutečnost reagovat rozšířením kapacit na několika školách. Za významnou novinku letošního roku považuji zavedení 2. stupně výuky formou Montessori metody v ZŠ Pardubice-Polabiny I, kde byl dnes poprvé otevřen šestý ročník a žáci tak nemuseli z pátých tříd přestupovat do běžných tříd, či na gymnázia, nebo školy s rozšířenou výukou jazyků. K rozšíření došlo také na MŠ Artura Krause, kde od dnešního dne fungují dvě třídy namísto jedné,“ informuje náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký, který děti přivítal na ZŠ Studánka, kde mají nové odborné učebny, sportoviště a během letních prázdnin se podařilo dokončit opravy stropních konstrukcí ve všech pavilonech. Pardubice rozšiřují své školské kapacity také v šestém městském obvodu. V prosinci loňského roku zde začaly práce na přístavbě stávající budovy ZŠ Pardubice-Svítkov, které by měly být dokončeny zhruba do poloviny roku 2020, a v červenci letošního roku zde byla zahájena stavba nové mateřské školy, která by měla dětem sloužit již v průběhu školního roku 2020/2021.

Dveře se dnes dětem otevřely ve všech školách, s výjimkou ZŠ npor. Eliáše v Polabinách III, kde je začátek školního roku z důvodu zahájení rekonstrukce školní jídelny o týden posunut. Po dobu rekonstrukce bude dětem vařit menza Univerzity Pardubice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeň: Studenti zdravotnických studií posilují hygienu i nemocnice

20:27 Plzeň: Studenti zdravotnických studií posilují hygienu i nemocnice

Odběrová místa, call centra Krajské hygienické stanice, nemocnice – tam nyní pomáhají desítky studen…